Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Wątek: Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

  1. #1
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

    Pojawił się na rynku dość świeży produkt, jakim jest Samyang 7,5mm.


    Na zeszłorocznyc MTŁ mieliśmy możliwość ogladać tylko produkt demo nie ukończony leżący w gablotce.
    Czas na szczęście płynie a światło ujrzała wersja finalna tego szkiełka.
    Są już dostępne testy analizy, wykresy MTF i zdjęcia tablic testowych więc nie jestem w stanie dodać więcej do laboratoryjnych testów,
    zwłaszcza - że ważniejsze dla mnie jest jak dany obiektyw "sprawdza się w terenie "

    Podczas ostatniego wyjazdu miałem przyjemność korzystania z tego obiektywu.

    W czasie gdy mój egzemplarz łapał światło w Nepalu Egzemplarz Janka Muzykanta pracował na wyspach Makaronezji Dlatego myslę że można wspólnie zatłoczyć tu zdjęcia z obydwu wyjazdów.


    Tutaj moje krótkie spostrzeżenia na temat tego obiektywu

    http://dobas.blogspot.com/2012/01/samyang-75-135-umc-fish-eye-mft.html


    Zaś poniżej opis z mojego bloga przeniesiony na forum

    Wstęp.





    Dzięki uprzejmości firmy FotoTip –wyłącznego dystrybutora obiektywów Samyang miałem możliwośćtestowania tego obiektywu przez prawie miesiąc podczas ostatniejwyprawy w Himalaje Nepalu.



    Decydując się na zabranie obiektywu typu fisheye jakim jest 7,5 mm do u4/3 miałem dość duże obawy czy na pewno jest to decyzja słuszna. Obiektywy typu rybie oko są obiektywami ciekawymi, ale nie da się ukryć, że stosować je należy z umiarem. Ciężko ogląda się pokaz gdzie
    60 % fotografii wykonane jest właśnie tego typu obiektywem. Zwłaszcza, że w torbie oprócz fisheye leżał jeszcze ZD 9-18 – obiektyw który bardzo sobie chwalę i za parametry i za kąt widzenia jaki oferuje.






    Na szczęście Samyang 7,5 nie jest jakimś gigantycznym ciężarem. Samo szkło wraz z dekielkami to waga około 200 gram więc dwóch tabliczek czekolady.
    Wielu fotografów których bardzo szanuje za twórczość powtarza, że lepiej mieć w torbie za dużo niż potem żałować że czegoś nie jesteśmy w stanie zrobić. Jak się okazało nie żałowałem decyzji a nawet kilka kadrów nie miało by możliwości powstać gdyby nie ten obiektyw.
    Z drugiej strony też wielu szanowanych przeze mnie fotografów mówi, że nie ma co dźwigać masy sprzętu bo nie można zamieniać się w tragarza. Jeśli okaże się że nie mamy możliwości swobodnie fotografować z powodu gigantycznego ciężaru torby dźwiganie szpeju nie ma sensu


    Na szczęście waga tego obiektywu sprawia że spokojnie można wrzucić go do torby i niczym się nie przejmować


    Budowa.

    Obiektyw wykonany jest bardzo ale to bardzo przyzwoicie. Na pierwszy rzut oka i dotyk ręki przekonany byłem że jest cały metalowy - jak stare poczciwe szkła od analogowych aparatów.
    Po krótszej chwili okazuje się, że pierścienie i osłona przeciwsłoneczna wykonane są z plastiku, jednak jego jakość jest na tyle przyzwoita ze z powodzeniem można pochwalić budowę tego obiektywu.


    Obiektyw jest malutki – Typowe szkło do u4/3 – takie jak powinno być w tym systemie – choć należy pamiętać o kącie widzenia tego obiektywu podczas robienia zdjęć. Mały rozmiar niestety ułatwia aby w kadrze znalazły się niechciane palce fotografującego Wielokrotnie ustawiając ostrość zapominałem się i niechcący wkładałem palce w kadr...Oczywiście po jakimś czasie przyzwyczaiłem się do rozmiaru obiektywu i rzadziej popełniałem ten błąd,












    Na korpusie znajdują się dwa pierścienie – jeden od ustawiania odległościdrugi od przysłony. Pierścień ostrości chodzi z baaaardzo fajnym przyjemnym oporem i daje możliwość regulowania od 9cm do plus nieskończoności. Pierścień przysłony regulowany jest skokowo odf3,5 do f22 ze skokiem co 1/2 EV. Pomiędzy nimi znajduje sięczerwony metalowy pierścień. Całość wykonana naprawdę w sposób budzący zaufanie i bardzo solidny. Jedyne czego mi brakowało to znanej z analogowych obiektywów podziałki pokazujących na pierścieniu odległości zakresu głębi ostrości przy ustawieniu danej przysłony. Jest to jednak drobiazg.









    Obiektyw od strony bagnetu również wygląda bardzo solidnie. Bagnet wykonany jest z metalu. Za pewien mankament można uznać fakt, że osłona przeciwsłoneczna delikatnie wyciera się od ciągłego zakładania i zdejmowania dekielka. Jednak wydaje mi się że dla fotografa nie powinno mieć to żadnego znaczenia. Oczywiście z punktu widzenia estetyki może to komuś przeszkadzać czy delikatnie obniżać wartość podczas sprzedaży używanego obiektywu – ale z punktu widzenia funkcjonalności obiektywu nie ma to żadnego znaczenia. Sprzęt służy raczej do fotografowania a nie do trzymania w gablotce









    .

    Przednia soczewka jest delikatnie wypukła ale osłona w postaci 4 listków otaczających soczewkę zapewnia jej ochronę. Na obiektyw nie można nakręcić filtra gdyż nie jest on wyposażony w gwint. Jest to normalne przy tej ogniskowej bo czego by nie zakręcić winietować musiało by strasznie ze względu na kąt widzenia obiektywu




    Czas na zdjęcia.


    Trochę czasu zajęło zanim oswoiłem się z tym obiektywem. Najpierw problem miałem z palcami, które ciągle wkładałem w kadr, potem w wyniku mojego roztargnienia okazało się, że robiłem zdjęcia z włączoną stabilizacją która sprawiała że fotografie nie były takostre jak mogły być. Nauczka na przyszłośc aby przed wyjazdem poznać sprzęt, który bierzemy ze sobą. Po krótkim czasie jednak obiektyw został okiełznany.


    Jak wspomniałem wcześniej – obiektyw typu rybie oko uważam za obiektyw który od czasu do czasu można wykorzystać przełamując monotonie ujęć ze zwykłych obiektywów rektilinearnych.


    Powodem jest charakterystyczne wykrzywianie wszystkiego przez tego typu obiektywy.


    Kolejnym powodem dla którego obiektywy typu fisheye znajdują miejsce w mojej torbie są panoramy sferyczne. Mając taki obiektyw wykonanie panoramy 360x180 jest dużo prostsze niż wykonanie za pomocą obiektywów o mniejszym kącie widzenia. Mamy mało zdjęć składowych więc małe szanse na pomyłkę, czy to naszą czy choćby spowodowaną zmianą oświetlenia. Skoro robimy nie wiele zdjęć zajmuje nam to mało czasu więc mamy szanse na skończenie panoramy zanim zmienią się warunki oświetleniowe. Dodatkowo zminimalizowanie ilości zdjęć pozwala nam na zaoszczędzenie czasu podczas obróbki.


    Panorama sferyczna wykonana obiektywem Samyang 7,5 f3.5


    Panoramy, które wykonywałem tym obiektywem korzystając z PENa, Samyanga 7,5 MFT i głowicy do panoram dobas-01 dały zaskakująco dobre efekty. Jakość panoram nie odbiegała w żaden sposób na niekorzyść od tych wykonywanych Olympusem E3 i obiektywem ZD 8mm. Natomiast waga wykorzystywanego sprzętu była bezkonkurencyjna – co odczuwałem wdrapując się na moreny lodowca powyżej 4000 m n.p.m. Z czystym sumieniem mogę polecić ten zestaw jako mały sprzęt z dużymi możliwościami jeśli chodzi o panoramy sferyczne. Pewnego rodzaju utrudnieniem jest umiejscowienie gwintu w aparacie PEN ale o tym napiszę przy innej okazji



    Samyang zaskoczył mnie pozytywnie pod wieloma względami,


    Odnoszę wrażenie, że stopień zniekształcania jest mniejszy niż w przypadku obiektywów typu fisheye z którymi miałem styczność.Dla mnie jest to olbrzymią zaletą , ponieważ sprawia, że ten obiektyw jest dużo bardziej uniwersalny niż gdyby był ordynarnym rybim okiem. Co więcej w przypadku każdego fisheye jeśli aparat umieścimy poziomo, tak aby horyzont znalazł się dokładnie w połowie kadru – zniekształcenia generowane przez szkło będą najmniejsze. W przypadku tego samyanga- takie zdjęcia są po prostu ultraszerokokątnymi ujęciami.









    Kolejną rzeczą która mnie zachwyciła w tym obiektywie jest jego praca pod światło. Spokojnie mogłem umieszczać słońce ( i to niczym nieprzysłonięte ) w kadrze. Efekt, który uzyskałem był oszałamiający i spowodował że głównie wykorzystywałem to szkło do szerokich ujęć krajobrazowych z ostrym słońcem w kadrze.










    Nie mam najmniejszych zastrzeżeń do ostrości tego obiektywu. Ani do aberracji chromatycznych, które też są na bardzo niskim poziomie.

    Autofocus – oczywiście w tym obiektywie nie występuje. Nie ma to najmniejszego znaczenia w przypadku, gdy jesteśmy w stanie uzyskać głębię ostrości od kilku cm do plus nieskończoności.



    Podsumowanie.



    Obiektyw typu fisheye jest obiektywem bardzo specyficznym. Ludzie często kupują tego typu obiektywy, korzystają z nich przez krótki czas po czym sprzedają znudzeni efektem beczki. Taki los spotyka większość obiektywów z których korzystali moi znajomi. Ten Samyang jednak oprócz charakterystycznego dla rybiego oka efektu jest szkłem które ma masę innych zastosowań. Doskonale sprawując się się jako szerokokątne szkło z powodzeniem stosowane choćby przy krajobrazach.











    Jest to na prawdę bardzo solidnie wykonany obiektyw z bardzo dobrymi wynikami a ponadto nie ograniczający nas tylko do pogiętych ujęć. Zaś fotografowanie pod światło szerokokątnym obiektywem wciąga Ostrość jest na bardzo wysokim poziomie aberracje na bardzo niskim poziomie - co jest rzadkością w przypadku obiektywów rybie oko. Jeśli zajmujemy się również tworzeniem panoram – to to małe szkiełko również wspaniale sprawdzi się podczas tworzenia wirtualnych wycieczek. Słowem jeśli lubimy szerokokątne obiektywy za te pieniądze nie ma się co wahać tylko trzeba ten obiektyw sobie sprawić. Jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do jakości - pokuszę się o stwierdzenie że to jeden z lepszych "fiszajów" jakie miałem w ręku



  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria

    Odp: Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

    Przeczytam jutro, ale zdjęcia już oglądnąłem - świetna robota!
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  3. #3
    | OlyJedi Awatar winnetou
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Jasło/Rzeszów/ex-3city
    Posty
    283
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

    Podziekowal za recenzeje fot. Pewnie wiekszosc szkielek czy wypraw (nie mowiac juz o samych fotkach!) pozostanie tylko w sferze marzen, ale tego typu testy sa o niebo lepsze niz "sterylne warunki laboratoryjne" Z ogromna przyjemnoscia sledze watki i fotki.
    LRU: #472938 | XMPP winnetou@jabster.pl
    Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting
    E-30 + kilka gratów, brak talentu i światłowstręt

  4. #4
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

    Cytat Zamieszczone przez winnetou Zobacz posta
    Podziekowal za recenzeje fot. Pewnie wiekszosc szkielek czy wypraw (nie mowiac juz o samych fotkach!) pozostanie tylko w sferze marzen, ale tego typu testy sa o niebo lepsze niz "sterylne warunki laboratoryjne" Z ogromna przyjemnoscia sledze watki i fotki.
    Dziękuję Marcinie !
    Myślę ,że dokonałem wyboru - praca tego szkiełka pod światło jest rewelacyjna.
    Pozdrawiam AP.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #5
    | OlyJedi Awatar heyahero
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.035
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

    No ładnie. Powoli mi się nerki kończą
    "There's no such thing as free titties"

  6. #6
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

    Cytat Zamieszczone przez heyahero Zobacz posta
    No ładnie. Powoli mi się nerki kończą
    Co Ty z tymi nerkami? Idzie o 1025 PLN. Masz ich więcej jak dwie własne? To mniej więcej cena kita solo. ( Trochę więcej - fakt, ale nie tyle by mieszać do tego narządy.)

    Pozdrawiam AP.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 18.01.12 o 09:48
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

    Jakby ktoś potrzebował, tu jest trochę zdjęć z tego w większej rozdzielczości:
    http://as.elte-s.com/patrz/duze.htm

  8. #8
    | OlyJedi Awatar heyahero
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.035
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Co Ty z tymi nerkami? Idzie o 1025 PLN. Masz ich więcej jak dwie własne? To mniej więcej cena kita solo. ( Trochę więcej - fakt, ale nie tyle by mieszać do tego narządy.)

    Pozdrawiam AP.
    To nie tak. Mysle nad narzadami tylko w momencie, gdy uzupelniam liste moich potrzeb. Lista z cyklu "tylko te i pelnia szczescia". Najpierw 45-ka bedzie moja

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez heyahero ; 18.01.12 o 10:09 Powód: "Niewyspanie"
    "There's no such thing as free titties"

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.059
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria

    Odp: Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

    Cytat Zamieszczone przez Janko Muzykant Zobacz posta
    Jakby ktoś potrzebował, tu jest trochę zdjęć z tego w większej rozdzielczości:
    http://as.elte-s.com/patrz/duze.htm
    Witam !

    Zdjecia bardzo ladne. Naprawde solidna robota.

    Mozesz napisac jak wyostrzales te zdjecia bo podoba mi sie uzyskany efekt.
    Fajnie by bylo gdybys pokazal to na zdjeciach w kolejnych krokach.

    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: Samyang 7,5 1:3.5 UMC Fish-eye MFT - wątek zbiorowy i moja opinia

    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Mozesz napisac jak wyostrzales te zdjecia bo podoba mi sie uzyskany efekt. Fajnie by bylo gdybys pokazal to na zdjeciach w kolejnych krokach.
    To proste, najpierw standardowe (domyślne) ostrzenie w acr, na końcu już po zmniejszeniu kasru do hd ostrzenie z małym promieniem (0,2-0,3), czasem dwukrotne - pierwsze w modzie ''ciemniej'' - podkreśla kontur np. gałęzi, kamieni.

Podobne wątki

  1. Album rodzinny - wątek zbiorowy...
    By Karol in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 2.10.14, 19:44
  2. Samyang 7,5mm f/3,5 UMC Fish-eye m43
    By micky in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 135
    Ostatni post / autor: 4.09.14, 15:59
  3. zdjęcia podwodne - wątek zbiorowy
    By dobas in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16.02.12, 19:02
  4. Samyang 8 mm F/3.5 Fish-eye
    By feelthevibe7 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 15.04.11, 10:51
  5. Samyang 7,5mm f/3,5 UMC Fish-eye MFT
    By Iwo in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 9.03.11, 00:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.