Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Jak fotografować spawanie?

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Jak fotografować spawanie?

    Witam

    mam pytanie, trochę może nietypowe ale dla mnie ważne: Jak zrobić zdjęcia spawaczowi podczas pracy?

    Szukałem trochę po goglach, ale efekty tych poszukiwań nie udzieliły mi satysfakcjonującej odpowiedzi. Trudność polega na tym, że stosując się do znalezionych informacji (robić z dystansu, nie patrzeć na łuk, przymknąć obiektyw, niskie ISO, krótkie czasy, ew. filtry) wyjdzie może dobre zdjęcie łuku i bezpośredniego otoczenia ale cała reszta - hala, spawana konstrukcja etc. zginie w cieniach, a ja właśnie to chciałbym pokazać - łuk, odpryski raczej miałyby być tylko "dekoracją". Hala jest dobrze oświetlona, ale mimo wszystko przy 1/4000 na f8 nic nie wyjdzie. Z kolei wpuszczenie większej ilości światła może mocno prześwietlić łuk i okolice, a nawet mam takie obawy że mogłoby się to skończyć źle dla matrycy.

    Może, trzeba by spróbować jakiegoś HDRa? jedno zdjęcie przy zgaszonym a drugie przy zapalonym łuku? Problem jest również taki, że będę miał prawdopodobnie tylko jedną szansę by te zdjęcia zrobić, więc chciałbym być dobrze przygotowany "merytorycznie" żeby już podczas "sesji" nie kombinować i raz dwa się uwinąć.

    Czy ktoś z P.T. Forumowiczów próbował takich zdjęć? Z góry dziękuję za porady.

    pozdrawiam

    Jan

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Jak fotografować spawanie?

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    ...stosując się do znalezionych informacji (...) wyjdzie może dobre zdjęcie łuku i bezpośredniego otoczenia ale cała reszta - hala, spawana konstrukcja etc. zginie w cieniach, a ja właśnie to chciałbym pokazać - łuk, odpryski raczej miałyby być tylko "dekoracją"
    Użyj lamp wyzwalanych zdalnie, rozstawionych w kilku miejscach. Może w ten sposób doświetlisz jakość otoczenie. Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria

    Odp: Jak fotografować spawanie?

    Witam serdecznie.

    Musisz doświetlić błyskiem. Inaczej się nie da.
    Mocna lampa z regulacją energii, softboks i próbuj.
    Powodzenia.

  4. #4
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Jak fotografować spawanie?

    Ale to było na otwartej przestrzeni...

    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Jak fotografować spawanie?

    Jakie to ma byc spawanie??Zewnatrz,wewnatrz,gazowe,elektryczne,ogo lny plan,z bliska,sam luk,spoina,powstawanie spoiny.Napisz konkretnie to bedzie prosciej sie odniesc.

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Jak fotografować spawanie?

    Dzięki za zainteresowanie tym moim problemem, przede wszystkim dla Bodzip'a za zdjęcie - jeśli dane exif nie były zmieniane no to mam już trochę obraz na co się szykować - choć w rzeczy samej - tu zdjęcie jest na zewnątrz a ja muszę w hali.

    Co konkretnie chcę uzyskać:
    Zdjęcie spawacza przy pracy. Ma być widać remontowany przedmiot (dokładnie kontener ca 2,5 x 2,5 x 5 m) lub jego fragment i naturalnie spawacza a całość najlepiej oświetlona łukiem. Spawanie w osłonie CO2. Tak sobie teraz myślę, że sam łuk chyba nie jest taki istotny żeby pokazać "że się pracuje" ale zdjęcia ze zbliżeń byłyby chyba też ciekawe. Jak już wspomniałem zdjęcia w hali, co o tyle utrudnia sprawę że raz - trochę ciemno, a dwa - wszystko takie szaro-zielono-warsztatowe.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar nipo80
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Orle k. Wejherowa
    Posty
    775
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: Jak fotografować spawanie?

    A może tak:


    To robiłem przy produkowaniu się nad pracą dyplomową.

    https://galeria.olympusclub.pl/album...ormal_spaw.JPG

  8. #8
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Jak fotografować spawanie?

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    ...jeśli dane exif nie były zmieniane no to mam już trochę obraz na co się szykować - choć w rzeczy samej - tu zdjęcie jest na zewnątrz a ja muszę w hali.
    Nie zostały zmienione

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    ...Jak już wspomniałem zdjęcia w hali, co o tyle utrudnia sprawę że raz - trochę ciemno, a dwa - wszystko takie szaro-zielono-warsztatowe.
    Eee, tam zaraz szaro-zielone. Poniżej klasyczna hala, dość ciemna. Jasny obiektyw załatwia sprawę. Żadnych lamp

    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Jak fotografować spawanie?

    No to blyskaj mocnymi lampami ,im wiecej tym lepiej.Zasada podobna jak fotki w ostrym sloncu na plazy ze swiatlem blyskowym.Tam dorownujesz sloncu,albo wygrywasz ,tu musisz pokonac swiatlo luku spawalniczego.Ewentualnie swiatlo stale ale mocne,mierzysz na luk i lizesz swiatlem w cieniach.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Jak fotografować spawanie?

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    No to blyskaj mocnymi lampami ,im wiecej tym lepiej....
    No to może być ciężko, bo moje umiejętności pracy z lampami są bardzo niewielkie. Ale będę próbował bo tak czy siak, sporo mi się wyjaśniło.
    WIELKIE DZIĘKI!

Podobne wątki

  1. jak fotografowac kajakarzy
    By dobas in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 29.05.10, 22:50
  2. jak fotografować: restauracja, bar, pub, kawiarnia itd
    By Ernesth in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 1.06.09, 20:05
  3. Jak fotografować biżuterię???
    By Surikatka in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 27.06.08, 12:37
  4. Czym fotografowac konie?
    By trajkotka in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10.06.08, 09:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.