Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Klejenie części plastykowych w obiektywie

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Wuwuaaa
    Posty
    88
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Klejenie części plastykowych w obiektywie

    Mam problem, kupiłem obiektyw z urwanym zaczepem do osłony. Zaczep wprawdzie znalazł się w gwincie osłony, więc jest możliwość doklejenia go, ale... użyłem zwykłego superglue i nie wytrzymał pracy przy zakładaniu osłony. Co ciekawe, z serwisu Oly dostałem odpowiedź, że nie znają dokładnie rodzaju materiału w obiektywie, ale polecają cyjanoakrylany.
    Czy ma ktoś jakieś doświadczenia w tym zakresie, czym i w jaki sposób kleić?

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Zabrze
    Posty
    191
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: Klejenie części plastykowych w obiektywie

    Cyjanoakrylowy ale z wyższej półki np. Loctite.

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Klejenie części plastykowych w obiektywie

    Cytat Zamieszczone przez deduch Zobacz posta
    Czy ma ktoś jakieś doświadczenia w tym zakresie, czym i w jaki sposób kleić?
    Nemo5576 juz Ci napisal,tylko teraz tak sobie mysle,jakie powierzchnie chcesz teraz skleic.Bo te co chcesz jeszcze raz to juz pokryles jakims czyms co niby mialo skleic.Jak i czym to teraz umyc,zeby nie narzekac,ze te z wyzszej polki tez nie daja rady.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Wieprz
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Wwa
    Posty
    1.629
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    Odp: Klejenie części plastykowych w obiektywie

    może epoksydowy dwuskładnikowy? Tym byś skleił nawet usta wściekłej teściowej.
    przychodzisz do mnie z siekierą, to znaczy że też nie jestem Ci obojętny ...

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria

    Odp: Klejenie części plastykowych w obiektywie

    W sklepach modelarskich można kupić rozpuszczalnik do klejów cyjanoakrylowych i stary po prostu zmyć. Nazywa się to debonderer, albo jakoś bardzo podobnie.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar lukasz78
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    347
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Odp: Klejenie części plastykowych w obiektywie

    Z zajęć z tzw. materiałoznawstwa wiem, że są takie tworzywa sztuczne których skleić się nie da. Są zbyt gładkie, nie mają porów i nie działa adhezja ani kohezja - czyli w skrócie klej nie trzyma się ich powierchni.

    Gdyby było wiadomo jaki to materiał to można zastosować aktywację przed klejeniem.
    Jeśli upierasz się na cyjanoakryl to lekka chropowatość na łączonej powierzchni powinna poprawić efekt klejenia.

    Można próbować łączyć mechanicznie jeśli masz ręce opanowane jak chirurg naczyniowy.
    Odpowiednio uformowany cienki kawałek drutu należy wtopić w plastik tak żeby połączył elementy.
    W ten sposób (drucianą plecionką) "klejone" są zderzaki samochodowe, specjalnie produkowane tak żeby nie kleić ich tradycyjnie.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria

    Odp: Klejenie części plastykowych w obiektywie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz78 Zobacz posta
    [...]
    Jeśli upierasz się na cyjanoakryl to lekka chropowatość na łączonej powierzchni powinna poprawić efekt klejenia.
    [...]
    Akurat kleje cyjanoakrylowe, przynajmniej te do szkła/metali/plastiku, (z zasady swojego działania) najbardziej lubią idealnie gładkie i doskonale przylegające do siebie powierzchnie - im cieńsza warstwa kleju tym lepiej. Tu chropowatość będzie raczej przeszkadzać, a Mirek ma rację co do pozostałości.

    Można połączyć pomysł Lukasza78 i Wieprza - drut delikatnie wtopiony (w roli zbrojenia) i kropla epoksydu, po spolimeryzowaniu doszlifować do wymaganego kształtu.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Wuwuaaa
    Posty
    88
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: Klejenie części plastykowych w obiektywie

    Niestety nie mam rąk chirurga i duszy inżyniera, więc chyba odpuszczę sobie zabawy z drutem (zaczep osłony jest w końcu naprawdę małym elementem). Spróbuję zrobić tak:
    wstępnie zeszlifuję miekkim papierem ściernym, potem potraktuję rozpuszczalnikiem do cyjanoakrylu, potem znów doszlifuję.
    Na końcu, po oczyszczeniu spirytusem, użyję dobrej jakości świeżego kleju (ten, którego użyłem dostarczył ojciec, a choć niby był wciąż w granicach ważności to był podejrzanie tani i ciągnęły się za nim nitki - co jak usłyszałem może świadczyć o przeterminowaniu kleju).

    Dzięki wszystkim za dotychczasowe rady, a jak komuś się coś przypomni będę wdzieczny za dalsze. Operację wykonam pewnie w sobotę przed południem

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Klejenie części plastykowych w obiektywie

    Nie ingeruj pilnikami,i zadnymi ostrymi narzedziami.Postaraj sie chemicznie usunac obcy material.Wtedy te z rodzimego materialu czesci beda bardziej do siebie pasowac.Klej ktorego chcesz uzyc bedzie efektywniej dzialac jak bedzie go najmniej(spoina jak najciensza)Posmaruj,docisnij i pozostaw na 24 godz.Mimo,ze podajaze to trzyma po kilku sek.Moze maly krokodylek na polaczenie zaloz i niech trzyma,albo tasma przyklej dociskajac.
    Ostatnio edytowane przez Mirek54 ; 30.09.11 o 20:38

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria

    Odp: Klejenie części plastykowych w obiektywie

    Klej tego typu powinien wyglądać niemal jak woda, więc pewnie masz rację co do tego użytego przez Ciebie. Pamiętaj, że uczciwy cyjanoakryl sklei Ci palce w pięć sekund (nierozerwalnie!) więc zalecam ostrożność!
    Powodzenia.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 28.12.10, 21:36
  2. Ile kosztuje klejenie gumy po gwarancji?
    By czmielek in forum E-System
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10.06.10, 22:57
  3. Części do 5060WZ
    By wowi in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23.07.07, 19:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.