Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 52

Wątek: Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

  1. #1
    | OlyJedi Awatar aldii
    Dołączył
    May 2011
    Mieszka w
    Władysławowo
    Posty
    329
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

    Ciekaw jestem reakcji na to pytanie. Tak jak w tytule czy każde zdjęcie które zostaje zrobione musi buć poprawiane, retuszowane w PS, czy tez innym programie graficznym. Jestem początkującym amatorem, i po wstawieniu kilku zdjęć na forum i galerii, padaja często komentarze dotyczące poprawiania fotografii w programie. Przecież kiedyś bez drogiego profesionalnego obiektywu nie dalo się zrobić zdjecia wysokiego budynku, który by był w pionie i na tym samym zdjęciu poziomego horyzontu, ale może moja wiedza jest za mała jeszcze.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Janeczek
    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Wolne Miasto Gdańsk
    Posty
    2.615
    Siła reputacji
    102
    Moja galeria

    Odp: Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

    Oczywiscie, ze nie.
    Oczywiscie, ze tak.
    Zalezy.

    Calkiem powaznie odpowiadam

    pozdrawiam serdecznie
    Janek

  3. #3
    Centus
    Gość

    Odp: Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

    chyba po czesci sam sobie odpowiedziales , kiedys zeby zrobic poprawne zdjecie wysokiego budynku musiales miec drogi obiektyw , dzisiaj to samo (albo prawie to samo) jak na potrzeby amatora zrobisz zwyklym szerokim katem plus jakas obrobka (prostowanie perspektywy) chyba to nie jest takie zle rozwiazanie

    zreszta w czasach fotografi analogowej tez byl retusz ale robiony na negatywie , byc moze tak sie o tym nie slyszalo bo robil to czlowiek w studiu fotograficznym
    dzisiaj obrobka cyfrowych zdjec zajmuja sie miliony ludzi na calym swiecie

    zaleta cyfrowej fotografii jest mozliwosc obrobki i zmiany wielu parametrow zdjecia juz po jego zrobieniu , byle uzywac tego z rozwaga , kiedys szanowalo sie klisze i dlugo myslalo zanim zrobilo sie zdjecie , dzisiaj jest innaczej , czy lepiej ? , to wszystko zalezy od konkretnej osoby , dla jednej mozliwosci cyfrowej obrobki a jakims programie pozwola uratowac naprawde wartosciowe zdjecie , inni beda robic byle jakie fotki bo pozniej i tak je pozmieniaja w programie

    chyba zlotym srodkiem jest maksymalnie przylozyc sie do samego zdjecia , tak aby pozniej miec jak najmniej korekt do zrobienia juz na komputerze , nie ma tez sensu siedziec nad kazdym jednym zdjeciem , wiekszosc zrobic niejako z automatu , przysiasc nad tymi najbardziej wartosciowymi i skorygowac niedoskonalosci ktorych nie udalo sie uniknac przy samym robieniu zdjecia

    wydaje mi sie ze wiele osob z forum robilo najpierw zdjecia w jpg , pozniej zaczeli w rawach i jakas prosta obrobka , a na koncu po jakims czasie swoje najciekawsze zdjecia obrabiali dosyc mocno w jakims edytorze

    wszystko jest dla ludzi , wodka i obrobka w PS'ie , byle jednego i drugiego uzywac z umiarem

    ---------- Post dodany o 17:34 ---------- Poprzedni post był o 17:33 ----------

    Cytat Zamieszczone przez Janeczek Zobacz posta
    Oczywiscie, ze nie.
    Oczywiscie, ze tak.
    Zalezy.

    Calkiem powaznie odpowiadam

    pozdrawiam serdecznie
    Janek
    teraz drogi Janku rozwin swoja mysl , tak zeby kolega cos z tego wyniosl

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Wieprz
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Wwa
    Posty
    1.629
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    Odp: Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

    Dobrze jest gdy fotograf ma warsztat na tyle sprawny, że potrafi od razu zapezentować zdjęcie w pełni odpowiadające jego wizji artystycznej i zdjęcie nie musi być później poprawiane.
    Ale to jest forum dla amatorów i wielu z nas jednak liczy na to, że ktoś pomoże w procesie tworzenia gotowej fotografii. DZięki temu doskonalimy swój warsztat i w przyszłosci być może nasze zdjęcia od razu, bez poparawek, będą prezentowane w wersji ostatecznej, doskonałej.
    przychodzisz do mnie z siekierą, to znaczy że też nie jestem Ci obojętny ...

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria

    Odp: Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

    Tak, każde musi być obrobione. Nie istnieją zdjęcia prosto z matrycy. To, które masz jako jpg jest obrobione według wizji jakiegoś Ziutka z Olympusa. Jeśli masz swoją wizję, to musisz je obrobić po swojemu. Nie istnieje obiektywny zapis rzeczywistego obrazu.

  6. #6
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

    Na początku wydawało mi się, ze nie musi, potem uświadomiono mi , ze muszę nasycić , przepuścić przez maszynkę do HDR, rozjaśnić cienie, poprawić coś tam na warstwach. JPG-ów nigdy nie używałem i w zasadzie robię je by mieć lepszy podgląd na wyświetlaczu.
    Poza tym współczesne matryce służą do rejestrowania obrazu tak by zapisać największą informację o świetle. I nie są takie obrazki , które można pokazać bez opracowania w edytorze.
    Pozdrawiam AP.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  7. #7
    | OlyJedi Awatar kris70
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    349
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria

    Odp: Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

    Pamiętam,gdy zaczynałem moją przygodę z fotografią jak podzielone były zdania na temat techniki HDR. Niektórzy zastanawiali się czy to jeszcze fotografia czy jakiś rodzaj grafiki.Dzisiaj HDR masz w większości nowych puszek więc gdy używasz tego ustawienia masz gotowy efekt, który w starszych aparatach uzyskuje się spędzając dużo czasu przy komputerze.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

    Z fotografia jak z zona.Nie pokazuje sie bez retuszu.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar kurokial
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    755
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria

    Odp: Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

    Cytat Zamieszczone przez kris70 Zobacz posta
    Pamiętam,gdy zaczynałem moją przygodę z fotografią jak podzielone były zdania na temat techniki HDR. Niektórzy zastanawiali się czy to jeszcze fotografia czy jakiś rodzaj grafiki.Dzisiaj HDR masz w większości nowych puszek więc gdy używasz tego ustawienia masz gotowy efekt, który w starszych aparatach uzyskuje się spędzając dużo czasu przy komputerze.
    Z tym, że HDR z puszki to jednak nie to samo
    zZz

  10. #10
    | OlyJedi Awatar kris70
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    349
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria

    Odp: Czy każde zdjęcie w dzisiejszych czasach musi być poprawiane?!

    Cytat Zamieszczone przez kurokial Zobacz posta
    Z tym, że HDR z puszki to jednak nie to samo
    Zgadza się ale chodzi mi o sam fakt.

Podobne wątki

  1. E-P1 - gorące piksele przy krótkich czasach
    By insane in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 12.03.10, 16:12
  2. E-3 dziwny dźwięk na długich czasach...
    By Joki in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14.09.09, 16:29
  3. Zawsze musi byc ktoś, kto zacznie
    By RadioErewan in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 22.11.07, 01:46
  4. E1 a szumy na długich czasach.
    By dobas in forum E-System
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 3.08.06, 09:09
  5. BadPixele przy dluzszych czasach migawki
    By dadol in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 9.04.04, 06:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.