Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: OM czy FD do PEN E-PL1

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    OM czy FD do PEN E-PL1

    Witam używam z moim E-PL1 manualnych szkieł Heliosa 44M-4 58 f/2 i Jupitera 135mm f/3.5
    Planuje zakup jakiegoś manualnego szkła z szerokim kontem, zastanawiam się pomiędzy dwoma systemami FD i OM dokładniej mówiąc:

    Canon Fd 28mm f/2.8
    Olympus OM 28mm f/2.8

    Czy ktoś ma może doświadczenia z tymi systemami i nowymi PENami?
    Jak porównanie samej optyki i jakości zdjęć?
    Nie wiem, który system wybrać mając w perspektywie dalsze rozszerzanie zbioru szkieł manualnych np o jakieś silniejsze tele.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar snuffi
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Poznan, Poland
    Posty
    450
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Nie wiem, jak te szkła
    Ja ma Cosine 28mm 2,8 - gigantyczny spadek kontrastu połączony z sieczką na brzegach

    Co nie zmienia faktu, że takie 28 to ni w kij ni w oko szeroki kąt na penie a 56mm czyli coś koło standardu
    E-M5/7-14/12-40/40-150/45/17/7,5samyang

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Patrz na ceny. FD, to też nie były złe szkła, ale mają jedną ciekawą cechę. Chyba tylko do 4/3 można je podpiąć przez adapter bez soczewki i ostrzyć na nieskończoność, więc powinny być zauważalnie tańsze od OM.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Mam 28/2.8 i to porządne szkło. Sampelek np tu: https://forum.olympusclub.pl/showpos...&postcount=206

    Jednak jak ktoś już napisał - 28mm po podpięciu do pena to nie będzie nawet standard Szeroko rozumiem przez 28mm i mniej - musiałbyś mieć więc szkiełko 14 lub mniej by mieć ekwiwalent 28 - takich szkieł nie robili zbyt wiele, a jeśli nawet, to osiągają na pewno teraz astronomiczne sumy - poluj na 12/2 od Zuiko albo kup sobie po prostu kita - jest dość szeroki.

  5. #5

    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Z tą szerokością miałem raczej na myśli coś szerszego od mojego heliosa.
    Mam kitowe 14-42 ale uwielbiam te stare analogowe szkła, które z wizjerem VF-2 daję masę przyjemności.

    Co do mojego pytania sprawa rozwiązała się sama właśnie zakupiłem OM 35mm f/2.8

  6. #6
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Świetne szkło. Gratki. Spróbuj kiedyś poużywać z filmem - za psie pieniądze można kupić wspaniały korpus OM1 lub OM2 - jeśli sprawia Ci frajdę używanie takich szkieł z penem, to używanie ich z analogowym olkiem dostarczy jeszcze więcej przyjemności.

  7. #7

    Dołączył
    Jan 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Najlepsze, że kupiłem to szkło na ebayu za 198 zł z transportem
    Wersja G.ZUIKO ze srebrnym nosem. Z opisu wynika ze stan techniczny i wizualny idealny
    E-PL1 / m.Zuiko 14-42 / OM 35mm f/2.8 / Helios 44M-4 58 f/2 / Jupiter 135mm f/3.5 / FL-36

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.