Strona 233 z 665 PierwszyPierwszy ... 133183223231232233234235243283333 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2.321 do 2.330 z 6647

Wątek: Macro - praca zbiorowa

  1. #2321
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Aleksandr Zobacz posta
    Tak, wszystkie moje zdjęcia, w tym chyba ponad dwie setki tysięcy makro, robię wyłącznie ze statywu (żadnego kiwania aparatem), a ostatnio również z użyciem kabelka spustowego. 100% zdjęć kadruję na wyświetlaczu, nigdy przez wizjer. Ponadto, ponad 90% ostrzeń to dokładnie punktowy AF (jast tak celny i szybki, że moje oko i ręka zdecydowanie przegrywają). Jedynie w przypadku bardzo dużej skali odwzorowania (bliskiej 1:1) i kiedy obiekt jest nieruchomy, ostrzę czasem ręcznie uruchamiając lupkę. Do ruchliwych celów zawsze jednak AF, najlepiej w krótkiej serii.

    Tak wiec w wielu aspektach postępuję przeciwnie do zaleceń innych makrofotografów. Każdy pracuje jak mu najwygodniej. Są tacy, którzy "lubią" leżeć na mokrym torfowisku czy wręcz w błocie, a ja siedzę wtedy na stołeczku wędkarskim, nawet na łace czy w suchym lesie. Wyjątkowo używam ogrodniczych nakolanników. Wygoda na pierwszym miejscu, ale nigdy nikomu nie zalecałem fotografowania po mojemu; każdy musi to sam dopracować.

    Pozdrawiam, Aleksander
    Ja próbowałem kiedyś fotografii makro ale statyw mi wybitnie nie pasował - może muszę dać mu drugą szansę.
    Fotografowałem tak jak piszesz, że "niby się powinno" czyli ostrość manualna i kiwanie się w przód i tył. Wtedy miałem Nikona D300 i 105mm 2.8 macro - inaczej się nie dało bo ten zestaw miał problem z ustawieniem ostrości w bliskiej odległości obiektu od obiektywu.
    Podoba mi sie Twoja filozofia czyli "wygoda na pierwszym miejscu"

    PS. Bardzo fajna ta Twoja strona, z dużą ilością praktycznej wiedzy. Dodaje do ulubionych i wrócę później do czytania.
    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  2. #2322
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Aleksandr Zobacz posta
    Jeżeli Marek sie zgodzi, to pokażę tu dokumentację porównawczą ilustrującą nasze sposoby. Mój klasyczny niżej. Ale ma wiele wariantów, w tym także co do techniki ostrzenia.
    Oczywiście, że się zgadzam - nigdy nie robię tajemnic z metod, które stosuję
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #2323
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Oczywiście, że się zgadzam - nigdy nie robię tajemnic z metod, które stosuję
    Najlepiej zacząć w temacie klecanek; tutaj Marek zastanawia się jak? Bo czym fotografuje to widać. Obok mój sprzęt jeszcze z Sigmą 150 mm macro.

    Nazwa:  Marek 1.jpg
Wyświetleń: 157
Rozmiar:  417,7 KB


    Niżej Marek fotografuje niewidzialne; tylko on to potrafi.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Marek 2.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	455,5 KB
ID:	189080

    Tutaj z narażeniem życia, ale przecież to profesjonalista.

    Nazwa:  Marek 3.jpg
Wyświetleń: 155
Rozmiar:  318,7 KB


    Myślę, że Ania i Zbyszek też nie będą mieli mi za złe, jeżeli pokażę ich zmagania z rosiczkami na "moim" torfowisku:

    Nazwa:  Zbyszek i Ania_900.jpg
Wyświetleń: 166
Rozmiar:  327,0 KB


    No i Mateusz, któremu w technice pracy sprzętem i ciałem nikt nie dorówna. Ma duże wymagania odnośnie modeli i technicznego wsparcia - tu ze strony Zbyszka. Mistrza Mateusza też nie pytałem o zgodę. Zawsze staram się robić dokumentację organizowanych przeze mnie plenerów; z tym wszyscy uczestnicy muszą się pogodzić.

    Nazwa:  Mateusz i Zbyszek.jpg
Wyświetleń: 165
Rozmiar:  340,2 KB

  4. #2324
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    Ładnie mnie pokazałeś To dość stare zdjęcia - z 2011 roku. Sprzęt się od tego czasu zmienił (zamiast widocznego na zdjęciach Fuji HS-10 od 3 lat stosuję Olympusy EM-5 i E-PL5 z 60 macro, przykręcony pod aparatem kawałek aluminiowej listwy też został zastąpiony przez mały monopod) ale metody zostały te same. W tym roku planuję jednak przy większych skalach ze względu na skalę ostrości powrócić do kompakta - Panasonic FZ-300 leży i czeka na początek sezonu. A skoro już pokazałeś mnie przy pracy - warto by pokazać zdjęcia, które wtedy powstawały. Gniazdo klecanek (fotografowane na 1 zdjęciu) tuż przy pajęczynie tygrzyka o ile pamiętam już pokazywałem, ale korsarza (Piratia piscatorius - zdjecie 3) grasującego na powierzchni rowu melioracyjnego jeszcze chyba na forum nie było - zatem dwa stosowne kadry:

    2412.
    Nazwa:  korsarz02808hf.jpg
Wyświetleń: 150
Rozmiar:  115,9 KB


    2413
    Nazwa:  korsarz02752hf.jpg
Wyświetleń: 151
Rozmiar:  120,2 KB


    Niestety nie udało się zidentyfikować, co zajadał. Korsarze podobnie jak spokrewnione z nimi bagniki ugniatają ofiarę szczękoczułkami i po kilku minutach posiłku zamienia się ona w bezkształtną, nierozpoznawalna kulkę.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #2325
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Rabbit
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.742
    Siła reputacji
    225
    Moja galeria
    dziękuję koledzy za bardzo obrazowe pokazanie technik fotografowania makro świata
    jak widać macie różne sposoby fotografowania, a cel osiągacie taki sam, świetne zdjęcia, które tu prezentujecie
    pozdrawiam.
    Karol + Olek + kilka szkiełek

  6. #2326
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Dlaczego ja tak daleko od Was mieszkam ?
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #2327
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rabbit Zobacz posta
    dziękuję koledzy za bardzo obrazowe pokazanie technik fotografowania makro świata
    jak widać macie różne sposoby fotografowania, a cel osiągacie taki sam, świetne zdjęcia, które tu prezentujecie
    pozdrawiam.
    Podpisuję sie pod tym całą klawiaturą
    Również dziękuję.
    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  8. #2328
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Marek pokazał pająka z łupem, to ja pokażę kosarzową z kokonem:
    2414
    Nazwa:  Kosarzowa z kokonem.jpg
Wyświetleń: 148
Rozmiar:  151,4 KB


    I w ciekawskim towarzystwie. Czego szuka to towarzystwo? Może resztek po uczcie pokazanej przez Marka?
    2415
    Nazwa:  Kosarz ma towarzystwo.jpg
Wyświetleń: 151
Rozmiar:  115,5 KB


    Rów na mojej łące obfituje w różne ciekawostki, np larwy chruścików w domkach z rzęsy (nigdzie indziej takch nie spotkałem).
    Woda stojąca, ale obecność chruścików świadczy że dostatecznie czysta.
    2416
    Nazwa:  Cruścik.jpg
Wyświetleń: 138
Rozmiar:  186,0 KB


    Kolejne ekwilibrystyczne zachowanie chruścika, który zawisł na pajęczej nici chyba dla wyschnięcia z nocnej rosy.
    2417
    Nazwa:  Chruścik 2.jpg
Wyświetleń: 144
Rozmiar:  100,7 KB


    A niżej portret innego
    2418
    Nazwa:  Chruścik 3.jpg
Wyświetleń: 144
Rozmiar:  223,4 KB
    Ostatnio edytowane przez Aleksandr ; 23.03.17 o 11:47

  9. #2329
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    lubię takie fotki terenowe z fotografami w akcji
    Dwie ostatnie fotki to na pewno nie chruścik, ale mała ćma -

  10. #2330
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    ... Dwie ostatnie fotki to na pewno nie chruścik, ale mała ćma -
    No to trzeba będzie się poduczyć. Dzięki. No rzeczywiście, z wyglądu chruściki to niby takie małe "prawie ćmy". Wobec tego zadziałało to u mnie w kierunku przeciwnym.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 23.03.17 o 22:43 Powód: poprawka w składni kodu

Podobne wątki

  1. Olympus Zuiko Digital 40-150mm w akcji - praca zbiorowa
    By jacek2004 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 502
    Ostatni post / autor: 4.10.16, 13:37
  2. Praca jak marzenie
    By klikacz in forum Konkursy fotograficzne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18.04.11, 07:43
  3. Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 1.02.10, 22:52

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.