Strona 264 z 665 PierwszyPierwszy ... 164214254262263264265266274314364 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2.631 do 2.640 z 6644

Wątek: Macro - praca zbiorowa

  1. #2631
    | OlyJedi Awatar waruga
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    50 05,3 N 018 33,2 E
    Posty
    12.556
    Siła reputacji
    305
    Moja galeria
    Świetna seria macro.
    Moja przygoda z morzem Kapitan I , II , V rejsu PBO

  2. #2632
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Jaja jajami, ale ryjkowce podobają sie mi bardzo, podobnie jak seria "senna" czy wypoczynkowa. Napisz jak to robisz, ze nie przepłoszyłes tych śpiochów?
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #2633
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    2881 pawik. Bardzo niebieskie te kolce wyszły........druga to chyba jakaś niedżwiedziówka
    Może odbicie niebieskiego nieba w chitynie? Dzięki za identyfikację!

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Napisz jak to robisz, ze nie przepłoszyłes tych śpiochów?
    Pod aparatem mam przykręcony monopod w pozycji złożonej obrócony tak, by wystawał do przodu przed aparat. Noszę ze sobą na wyprawy fotograficzne małe szczypce do cięcia drutu i obcinam nimi delikatnie gałązkę, kwiatek lub listek z modelem, któremu chcę zrobić zdjęcia (obcinam a nie odrywam - przy obcinaniu wstrząsy są mniejsze co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo ucieczki modela) Prawą dłoń z trzymaną gałązką z modelem opieram na wysuniętym przed aparat monopodzie, tak, jak na zdjęciu poniżej:


    Podparcie dłoni zapewnia mi dość stabilne względem aparatu położenie modela. Ruchy samego aparatu nie maja dla ostrości zdjęcia dużego znaczenia - wpływają głównie na poruszenie tła, które i tak jest daleko poza głębią ostrości - dłoń oparta na monopodzie porusza się wraz z aparatem i dzięki temu motyw pozostaje względem aparatu nieruchomy. Ostrość i kadr mogę korygować ruchami palców dłoni trzymających gałązkę z motywem. Ustawiam się tak, aby motyw był zacieniony przed światłem słonecznym - najczęściej moim własnym cieniem, czasem też wykorzystuję do rozproszenia światła dyfuzor wycięty z polipropylenowego kanistra na wodę destylowaną zamocowany nad obiektywem. Mogę się wraz z motywem przemieszczać szukając miejsca z lepszym światłem lub odpowiednim tłem. Światło od kilku lat zastane, do Olympusów w sankach lampy mocuję odchylany wizjer VF-4 który bardzo poprawia komfort pracy. Gdy skala 1:1 zapewniana przez obiektyw mi nie wystarcza - podłączam dodatkowy makrokonwerter Raynoxa (do 60 macro najczęściej o ogniskowej 85mm z zestawu CM-3500 Micro Explorer a do Panasonica FZ-300 DCR 150, czasem przy większych motywach DCR-150 lub achromatyczną soczewkę nasadkową Sigmy). Kiedyś gdy używałem hybryd Fuji czasem używałem do doświetlania wbudowanej lampy błyskowej, zdarzało mi się też stosować sztuczne tło w postaci kartki z wydrukiem odpowiedniego zdjęcia umieszczonej za modelem - wyglądało to tak (zdjęcie z dodatkowym rysunkiem pokazującym znaczenie odległości i powierzchni dyfuzora - akurat takie miałem w tej chwili pod ręką):


    Do ekranika LCD miałem dołączoną lupkę Meike i na niej właśnie kadrowałem i ustawiałem ostrość - wizjery w hybrydach Fuji (włącznie z tym nieco poprawionym w HS-30 i HS-35) były beznadziejne i poza funkcja prostego celowania do niczego się nie nadawały. Poza tym ekranik z lupką mogłem sobie odchylać co też się bardzo przydawało.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Dzięki za wszystkie komentarze!

    W dzisiejszym odcinku - czerwcowa jętka:

    2883.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #2634
    | OlyJedi Awatar CzaRmaX
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    151
    Moja galeria
    W trybie makro to chyba może tu być?

    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SW SM4.jpg
Wyświetleń:	147
Rozmiar:	347,5 KB
ID:	196453  
    Popraw stopkę, wg regulaminu powinna mieć max trzy wiersze. CIEKAWE JAK ZMIESZCZĘ TRZY WIERSZE ALE POSZUKAM. "A GDY JUŻ Z NAS OPADNIE": A gdy już z nas opadnie, łuska słów, i staniemy nadzy, w prawdzie, Co powie nam Bóg?; "BEZ DATY": Dojrzałość przychodzi, Zawsze nazbyt późno, Kiedy już powoli, Odchodzimy w tło; "ZWIERZĘTA": Ofiary naszej pychy, Pokarmy naszych głodów. HEHE UDAŁO SIĘ

  5. #2635
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Mniejsza, odmiennie, lecz również pięknie ubarwiona krewniaczka niedźwiedziówki kaja - krasopani poziomkówka (Callimorpha dominula):

    2884.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  6. #2636
    | OlyJedi Awatar CzaRmaX
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    151
    Moja galeria
    Ja tam makro praktycznie nie popełniam ale zdarzyła mi się jedna fota z jednogroszówką naklejoną na filtr polaryzacyjny (większość nakleja na obiektyw) z 12-50 w trybie makro. Miałem robić foty zabawkom ale akurat ten komar na kamieniu się napatoczył . Jak już wcześniej wstawiałem foty i coś tam wspominałem to zapewne wiecie, że naklejenie kółeczka daje taki bokeh z kółeczkami lub zakręcony

    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SW SM2.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	272,3 KB
ID:	196475  
    Popraw stopkę, wg regulaminu powinna mieć max trzy wiersze. CIEKAWE JAK ZMIESZCZĘ TRZY WIERSZE ALE POSZUKAM. "A GDY JUŻ Z NAS OPADNIE": A gdy już z nas opadnie, łuska słów, i staniemy nadzy, w prawdzie, Co powie nam Bóg?; "BEZ DATY": Dojrzałość przychodzi, Zawsze nazbyt późno, Kiedy już powoli, Odchodzimy w tło; "ZWIERZĘTA": Ofiary naszej pychy, Pokarmy naszych głodów. HEHE UDAŁO SIĘ

  7. #2637
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Czarmax, duże szanse konkursowe twojej fotki w (booooooookeh!), głównie takie się liczą. My z tą nasza ostrością jesteśmy zbyt sztampowi
    Dodaj jeszcze rosę ze spryskiwacza następnym razem.
    A propos twoich fotek z alienami, popróbuj kiedyś walki predatora z niebieskim żuczkiem gnojarkiem. Ładny, duży błyszczący. Albo samochód kontra .....zwierz na drodze. Możesz użyć rozjechane, zawsze ich pełno na leśnych ścieżkach.....

    Wyszomir, poziomkówka świetnie strzelona, gratulacje ! to strasznie płochliwe i ostrożne bydle, w tym roku widziałem chyba z 10, wszystkie przelatujące mi przed nosem, albo zwiewające z kwiatka, gdy się zbliżałem.....

  8. #2638
    | OlyJedi Awatar CzaRmaX
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    151
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    Czarmax, duże szanse konkursowe twojej fotki w (booooooookeh!), głównie takie się liczą. My z tą nasza ostrością jesteśmy zbyt sztampowi
    HAHA wezmę to sobie do serca i rozjadę wszystkie konkursy

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    Dodaj jeszcze rosę ze spryskiwacza następnym razem.
    Spryskiwacz mam i używam go do zabawek. Spryskanie/zmoczenie drobną warstwą zabawek powoduje, że fajniej wychodzą na fotach (tak to kiedyś przypadkiem odkryłem)

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    A propos twoich fotek z alienami, popróbuj kiedyś walki predatora z niebieskim żuczkiem gnojarkiem. Ładny, duży błyszczący. Albo samochód kontra .....zwierz na drodze. Możesz użyć rozjechane, zawsze ich pełno na leśnych ścieżkach.....
    Zdarzyły mi się jakieś ślimaki, a nawet raz przelatujący motyl w kadrze, lecz ja jakoś nie mam serca do współpracy ze zwierzyną

    A i jeszcze jedno bo walnąłem byka w poprzednim opisie. To nie było 12-50 bo z nimi kółeczko na obiektywie nie chce współpracować (i generalnie chyba ze wszystkimi systemowymi), tylko jakiś Helios z pierścieniami
    Popraw stopkę, wg regulaminu powinna mieć max trzy wiersze. CIEKAWE JAK ZMIESZCZĘ TRZY WIERSZE ALE POSZUKAM. "A GDY JUŻ Z NAS OPADNIE": A gdy już z nas opadnie, łuska słów, i staniemy nadzy, w prawdzie, Co powie nam Bóg?; "BEZ DATY": Dojrzałość przychodzi, Zawsze nazbyt późno, Kiedy już powoli, Odchodzimy w tło; "ZWIERZĘTA": Ofiary naszej pychy, Pokarmy naszych głodów. HEHE UDAŁO SIĘ

  9. #2639
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    No cóż ten niebieski mini-morris na mchu jakoś mi się z gnojarkiem skojarzył......................

  10. #2640
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Dzięki za komentarz i jedziemy dalej.
    W dzisiejszym odcinku dwa chrząszcze z rodziny kózkowatych - dłużynka dwukropkowa:

    2885.

    - i zmorsznik mały:

    2886.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. Olympus Zuiko Digital 40-150mm w akcji - praca zbiorowa
    By jacek2004 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 502
    Ostatni post / autor: 4.10.16, 13:37
  2. Praca jak marzenie
    By klikacz in forum Konkursy fotograficzne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18.04.11, 07:43
  3. Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 1.02.10, 22:52

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.