Strona 244 z 664 PierwszyPierwszy ... 144194234242243244245246254294344 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2.431 do 2.440 z 6635

Wątek: Macro - praca zbiorowa

  1. #2431
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Dzięki za komentarze! Dziś dwa motylki - dostojka (prawdopodobnie dostojka selene):

    2544.

    - i niezidentyfikowane maleństwo z grupy motyli mniejszych:

    2545:
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  2. #2432
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Zachęcony prowadzonymi przez nyny'ego warsztatami makro zakupiłem Raynoxa 250 jako niedrogi sposób wejścia w świat małych rzeczy. Liczyłem na dobrą współpracę z 12-40/2.8 ale chyba się przeliczyłem - na ogniskowej 40 mm skala odwzorowania po założeniu Reynoxa wzrasta nieznacznie. Spróbowałem z Panasonicem 45-150. Tu jest już znacznie lepiej ale głębia ostrości mikrusia, oj mikrusia. I teraz mam kilka pytań co dalej - jakaś szyna do makro na statyw czy zmiana E-M10 mark I na mark II, który ma już focus bracketing? Czy focus bracketing działa ze wszystkimi obiektywami systemowymi MFT, czy tylko Olympusa? Czy będzie działał w połączeniu z Raynoxem?

    PS. Jak wątek bardziej zdjęciowy niż pytający to proszę o przeniesienie w bardziej odpowiednie miejsce

  3. #2433
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Zachęcony prowadzonymi przez nyny'ego warsztatami makro zakupiłem Raynoxa 250 jako niedrogi sposób wejścia w świat małych rzeczy. Liczyłem na dobrą współpracę z 12-40/2.8 ale chyba się przeliczyłem - na ogniskowej 40 mm skala odwzorowania po założeniu Reynoxa wzrasta nieznacznie.
    To było do przewidzenia. Skalę odwzorowania naostrzonego na nieskończoność obiektywu z założonym makrokonwerterem Raynoxa obliczamy podobnie jak dla soczewki nasadkowej dzieląc ogniskową obiektywu przez ogniskową konwertera. DCR250 ma ogniskową 125mm, zatem z 12-40 przy ogniskowej 40mm uzyskasz skalę 0.32. Naostrzenie obiektywu na mniejszą odległość spowoduje pewien wzrost skali odwzorowania - ale na cuda bym nie liczył - może gdzieś tak ok. 05 uzyskasz, na więcej bym nie liczył. Przy skracaniu obiektywu może się też pojawiać winietowanie.

    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Spróbowałem z Panasonicem 45-150. Tu jest już znacznie lepiej ale głębia ostrości mikrusia, oj mikrusia.
    Prawa fizyki. Głębia ostrości gwałtownie maleje ze wzrostem skali odwzorowania i to niezależnie od tego, w jaki sposób ten wzrost skali odwzorowania uzyskasz. Można głębię ostrości zwiększyć przymykając przysłonę, ale tylko do pewnych granic - powyżej pewnej liczby przysłony siada ogólna ostrość zdjęcia wskutek dyfrakcji światła na listkach przysłony.

    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    I teraz mam kilka pytań co dalej - jakaś szyna do makro na statyw czy zmiana E-M10 mark I na mark II, który ma już focus bracketing? Czy focus bracketing działa ze wszystkimi obiektywami systemowymi MFT, czy tylko Olympusa? Czy będzie działał w połączeniu z Raynoxem?
    Nie czuję się kompetentny w kwestiach focus stackingu i focus bracketingu w korpusach Olympusa. O ile wiem focus stacking działa tylko z nielicznymi, wybranymi obiektywami, jak focus bracketing - nie wiem.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    W dzisiejszym odcinku larwa rynnicy - chyba już szykująca się do przeobrażenia, bo wygląda na to, że koniec odwłoka przykleiła sobie do trawki:

    2546.

    - i trzy kadry z przeobrażenia innej larwy tego gatunku:

    2547.

    2548.

    2549.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #2434
    | OlyJedi Awatar nipo80
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Orle k. Wejherowa
    Posty
    775
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    wyszomir - super seria zazdroszczę takich momentów.


    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Zachęcony prowadzonymi przez nyny'ego warsztatami makro zakupiłem Raynoxa 250 jako niedrogi sposób wejścia w świat małych rzeczy. Liczyłem na dobrą współpracę z 12-40/2.8 ale chyba się przeliczyłem - na ogniskowej 40 mm skala odwzorowania po założeniu Reynoxa wzrasta nieznacznie. Spróbowałem z Panasonicem 45-150. Tu jest już znacznie lepiej ale głębia ostrości mikrusia, oj mikrusia. I teraz mam kilka pytań co dalej - jakaś szyna do makro na statyw czy zmiana E-M10 mark I na mark II, który ma już focus bracketing? Czy focus bracketing działa ze wszystkimi obiektywami systemowymi MFT, czy tylko Olympusa? Czy będzie działał w połączeniu z Raynoxem?

    PS. Jak wątek bardziej zdjęciowy niż pytający to proszę o przeniesienie w bardziej odpowiednie miejsce
    Wszystko zależy przy jakich skalach chcesz fotografować?

    Najwygodniej i najlepiej kupić mzd60 dużo da się tym ogarnąć, przy bardziej płochliwych owadach 150 Sigma, a przy większych skalach dojdą pierścienie pośrednie.

    Przy 45-150 + raynox możesz potrenować z AF bujanym,

    Przy 40 mm + raynox można ważki już ogarnąć:

  5. #2435
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez nipo80 Zobacz posta
    wyszomir - super seria zazdroszczę takich momentów.
    Od kilku lat staram się wyszukiwać sytuacje, gdy na planie coś się dzieje. Takie zdjęcia są w/g mnie ciekawsze niż zdjęcia śpiących biedronek czy odpoczywających w bezruchu pająków. Fakt, że trudniej je zrobić - ale w końcu trzeba sobie stawiać poprzeczkę coraz wyżej

    W dzisiejszym odcinku para naliściaków w miłosnym uścisku:

    2550.

    - i nieboszczyk oprzędzika - sądząc po pajęczynce wokół podejrzewam, ze jakiś pająk go załatwił:

    2551.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  6. #2436
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    W dzisiejszym odcinku dwa chrząszcze z rodziny stonkowatych:

    2552.

    - i samica innego gatunku z odwłokiem nabrzmiałym od wypełniających go jaj:

    2553.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #2437
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    W dzisiejszym odcinku skorek z osobliwie wielkimi cęgami na odwłoku:

    2554.

    - i jakiś mały łowik lub jego krewniak:

    2555.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #2438
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria
    Skorek fajny, nie trafiłem na takiego cierpliwego jeszcze coby fotkę mu zrobić

  9. #2439
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Dzięki za komentarz!
    W dzisiejszym odcinku osa klecanka na gnieździe:

    2556.

    - i smutne resztki drugiej - nie mam pojęcia, co ją załatwiło:

    2557.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  10. #2440
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria
    Lubię klecanki, w ubiegłym sezonie sobie je co nieco poobserwowałem i pofociłem. Kilka dni temu też wypatrzyłem gniazdo. Niestety pora była nieciekawa. Mimo czekania osa nie chciała podlecieć do gniazda jak byłem w pobliżu. Jako że mam sporo materiału z tm ciekawym stworzeniem to sobie odpuściłem.
    Fajne zdjęcia, to drugie pokazuje naturę od tej strony która nie zawsze dobrze wygląda... Mrówki mają co "sprzątać"

Podobne wątki

  1. Olympus Zuiko Digital 40-150mm w akcji - praca zbiorowa
    By jacek2004 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 502
    Ostatni post / autor: 4.10.16, 13:37
  2. Praca jak marzenie
    By klikacz in forum Konkursy fotograficzne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18.04.11, 07:43
  3. Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 1.02.10, 22:52

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.