Strona 203 z 671 PierwszyPierwszy ... 103153193201202203204205213253303 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2.021 do 2.030 z 6701

Wątek: Macro - praca zbiorowa

  1. #2021
    Animator Zwycięzca OlyRulez Awatar edorka
    Dołączył
    Apr 2013
    Mieszka w
    Chorzów
    Posty
    2.260
    Siła reputacji
    168
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    A skakuny mogą być? Wprawdzie to pająki, ale w/g mnie najsympatyczniejsze z nich...
    Może i sympatyczne ale nadal pająki

  2. #2022
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Zatem zmieniamy tematykę Jakaś niezidentyfikowana błonkówka:

    1860.

    - i dwa zdjęcia bzyga:

    1861.

    1862.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #2023
    Animator Zwycięzca OlyRulez Awatar edorka
    Dołączył
    Apr 2013
    Mieszka w
    Chorzów
    Posty
    2.260
    Siła reputacji
    168
    Moja galeria
    Patrzę na 1860 i od razu mi cieplej

  4. #2024
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Dzięki za komentarz! dziś - dwa maluchy - może zrobi się jeszcze cieplej?

    Jakiś motylek z grupy motyli mniejszych:

    1863.

    - i dwa kadry jeszcze mniejszego gryzka:

    1864.

    1865.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #2025
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    1856 wygląda na zwójkę z rodzaju Phiaris

    Gryzki znakomicie ci wyszły biorąc pod uwagę "nikczemną wielkość" , to owady rzadko fotografowane.....

  6. #2026
    | OlyJedi Awatar hadan
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    pomorskie
    Posty
    1.239
    Siła reputacji
    63
    Moja galeria
    Marek, nie wiem jak Ty to robisz ( oprócz wieloletniego doświadczenia - podobno praktyka czyni mistrza )
    ale jestem zauroczony Twoimi fotografiami.

    Serdecznie pozdrawiam

  7. #2027
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Dzięki za komentarze!

    Cytat Zamieszczone przez hadan Zobacz posta
    Marek, nie wiem jak Ty to robisz ( oprócz wieloletniego doświadczenia - podobno praktyka czyni mistrza )
    ale jestem zauroczony Twoimi fotografiami.
    Niedawno opisywałem dość dokładnie jak to robię na bliźniaczym forum, z racji mojego lenistwa przekopiowuję tamten tekst:

    OK - już piszę. Przede wszystkim w odróżnieniu od większości robiących zdjęcia makro nie wyruszam na zdjęcia o świcie, a znacznie później, gdy już słońce jest wysoko na niebie. Wynika to po części z mojego lenistwa, po części zaś z tego, że owady i pająki w akcji - a zdjęcia takich właśnie sytuacji najbardziej mnie interesują - łatwiej jest spotkać w godzinach okołopołudnioowych, gdy większość zwierząt zmiennocieplnych jest bardziej aktywna. W tych godzinach ciężko jest robić zdjęcia makro ze statywu - zazwyczaj zanim się go zdąży ustawić fotografowany zwierzak przeniesie się w inne miejsce lub zmieni pozycje tak, że aby go dobrze pokazać należałoby podejść do niego z innej strony. Za to światła jest więcej, czasy ekspozycji są już znacznie krótsze (zazwyczaj poniżej 1/30s, aczkolwiek czasem warunki są gorsze i zdarzało mi się robić bez statywu zdjęcia i przy 1/5s), ale przy dużych skalach kadrowanie, ustawienie ostrości i uniknięcie poruszenia nawet przy czasach rzędu 1/100s stanowi jednak problem. Jeśli warunki pozwalają - staram się wykorzystać wszelkie podpory zastane - np. często opieram lewą dłoń o ziemie lub pień drzewa i na niej opieram obiektyw aparatu - wtedy dłoń stabilizuje aparat, a jej drobnymi ruchami jestem w stanie korygować kadr i ostrość. Z czasem dotarło do mnie, że bardziej istotna od bezwzględnej stabilności aparatu jest utrzymanie jego stabilności względem fotografowanego motywu i świadomość tego pozwoliła mi wypracować własną metodę wykonywania zdjęć makro.
    Pod aparatem (aktualnie Olympus EP-L5 z obiektywem Zuiko Micro Digital 60f2.8 macro, przedtem był to Olympus E-M5 z tym samym obiektywem, a jeszcze wcześniej hybrydy Fuji HS-10 i HS-30 z założonymi makrokonwerterami Raynoxa) mam przykręcony monopod w pozycji złożonej obrócony tak, by wystawał do przodu przed aparat. Nosze ze sobą na wyprawy fotograficzne małe szczypce do cięcia drutu i obcinam nimi delikatnie gałązkę, kwiatek lub listek z modelem, któremu chcę zrobić zdjęcia (obcinam a nie odrywam - przy obcinaniu wstrząsy są mniejsze co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo ucieczki modela) Prawą dłoń z trzymaną gałązką z modelem opieram na wysuniętym przed aparat monopodzie, tak, jak na zdjęciu poniżej:


    Podparcie dłoni zapewnia mi dość stabilne względem aparatu położenie modela. Ruchy samego aparatu nie maja dla ostrości zdjęcia dużego znaczenia - wpływają głównie na poruszenie tła, które i tak jest daleko poza głębią ostrości - dłoń oparta na monopodzie porusza się wraz z aparatem i dzięki temu motyw pozostaje względem aparatu nieruchomy. Ostrość i kadr mogę korygować ruchami palców dłoni trzymających gałązkę z motywem. Ustawiam się tak, aby motyw był zacieniony przed światłem słonecznym - najczęściej moim własnym cieniem, czasem też wykorzystuję do rozproszenia światła dyfuzor wycięty z polipropylenowego kanistra na wodę destylowaną zamocowany nad obiektywem. Mogę się wraz z motywem przemieszczać szukając miejsca z lepszym światłem lub odpowiednim tłem. Światło od kilku lat zastane (lampy wbudowanej w obecnie używanych aparatach nie mam a w sankach lampy mocuję odchylany wizjer VF-4 który bardzo poprawia komfort pracy). Gdy skala 1:1 zapewniana przez obiektyw mi nie wystarcza - podłączam dodatkowy makrokonwerter Raynoxa (najczęściej o ogniskowej 85mm z zestawu CM-3500 Micro Explorer). Kiedyś gdy używałem hybryd Fuji czasem używałem do doświetlania wbudowanej lampy błyskowej, zdarzało mi się też stosować sztuczne tło w postaci kartki z wydrukiem odpowiedniego zdjęcia umieszczonej za modelem - wyglądało to tak (zdjęcie z dodatkowym rysunkiem pokazującym znaczenie odległości i powierzchni dyfuzora - akurat takie miałem w tej chwili pod ręką):


    Do ekranika miałem dołączoną lupkę Meike i na niej właśnie kadrowałem i ustawiałem ostrość - wizjery w hybrydach Fuji (włącznie z tym nieco poprawionym w HS-30 i HS-35) były beznadziejne i poza funkcja prostego celowania do niczego się nie nadawały. Poza tym ekranik z lupką mogłem sobie odchylać co też się bardzo przydawało.
    Jeszcze jedna uwaga - przy tej metodzie wykonywania zdjęć stabilizacja w aparacie musi być wyłączona - działanie stabilizacji usiłującej skompensować wpływ ruchów aparatu tylko pogarsza ostrość w sytuacji, gdy motyw porusza się wraz z aparatem.
    Oczywiście moja metoda fotografowania nie do każdych owadów nadaje się równie dobrze - jak zapewne zauważyliście motylków lub ważek jest w moim portfolio mniej niż pluskwiaków, chrząszczy lub pająków, ale czasem i portret motylka daje się w ten sposób zrobić. Preferowane przeze mnie godziny skutkują też tym, ze np. przeobrażenia ważki nie udało mi się nigdy sfotografować - ale w zamian mogę pokazać przeobrażenia konika polnego, biedronki lub pająka
    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    W dzisiejszym odcinku - dwa wrześniowe pluskwiaki:

    1866.

    1867.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #2028
    | OlyJedi Awatar witia
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    5.396
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Dzięki za tak prosty i wyczerpujący "wykład".
    Pozdrawiam.
    A fotki - jak zwykle świetne.

  9. #2029
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Dzięki za komentarz!
    W dzisiejszym odcinku - bokochod wymachujący schwytana ogrodnicą niszczylistką:

    1868.

    1869.

    1870.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  10. #2030
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    W dzisiejszym odcinku kolejny bokochod - tym razem ze schwytanym omomiłkiem:

    1871.

    1872.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. Olympus Zuiko Digital 40-150mm w akcji - praca zbiorowa
    By jacek2004 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 502
    Ostatni post / autor: 4.10.16, 13:37
  2. Praca jak marzenie
    By klikacz in forum Konkursy fotograficzne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18.04.11, 07:43
  3. Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 1.02.10, 22:52

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.