Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 63

Wątek: Zuiko 50 mm f 1.4 - pierwsze wrażenia

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    41
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Zuiko 50 mm f 1.4 - pierwsze wrażenia

    Witam,

    Nabyłem ostatnio droga kupna manulane Zuiko ze światłem 1,4 (do tego adapter z potwierdzeniem ostrości). Szkło tak gdzieś w moim wieku.

    Pierwsze wrażenia i pytania: pozytywne. Nie wspomnę o wykonaniu, chociaż pierścień ostrości trzeba ma zbyt mocne przełożenie (skok) jak na moje niewprawne palce. Szczegółowo poniżej:

    1. Na 1,4 mydli ale użyteczne, od 2.0 lepiej, 2,8 naprawdę ostro a o 4.0 można się pociąć

    2. Między 1,4 a 2,0 jest jednak różnica w rozmyciu tła i życzyłbym sobie, żeby w ZD były 1,4 dostępne. Prywatne marzenie to, aby kosztem minimalizacji zeszli o jedną działkę w dół i pod nowe profi mikro zrobiono top wersję ze stałym światłem 1,4 a semi pro od 2,0.

    3. 1,4 wystarcza do robienia bardzo ciekawych efektów portretowych i jak na razie więcej nie potrzebuję. Generalnie w nieciekawych wnętrzach to tego mi E-systemie brakuje. Tego wycięcia co ważne i ładnego rozmazania co brzydkie lub nieistotne.Stąd powyższe marzenie.

    4. W pełnym świetle pojawia się jakby efekt rozbłysku i przez to spada kontrast i ostrość. Czytałem, że na to może pomoc osłona pp słoneczna (której mi brak, jak ktoś wie jak zrobić lub samemu nabyć to proszę o info) oraz maska na wewnętrznej soczewce odcinająca zbędne dla matrycy 4/3 światło. Czy ktoś wie jak takie coś samemu zrobić? (za podpowiedź będę wdzięczny bo w plenerze niestety bardzo skaszanić zdjęcie a 1,4 a nawet 2,0 staje się zupełnie bezużyteczne.

    Zdjęcie przykładowe załączę niebawem.
    Wojtucior
    _____________
    E-pięset i szkła

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  3. #3

    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    41
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Dzięki,

    To znam. Ale dalej nie wiem jak zrobić maskownicę i czy aby na pewno da to jakiś efekt.
    Wojtucior
    _____________
    E-pięset i szkła

  4. #4
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Jakiś efekt będzie.

    Jak zrobić?

    Kupujemy czarny karton (dostępny w dobrych sklepach papierniczych). Bierzemy przejściówkę 4/3 -> OM (lub inną) i z lekka (cienkim markerem) odrysowujemy wewnętrzne koło. Następnie kształt wycinamy i przypasowujemy do wspomnianej przejściówki. Można wyciąć z większym (1-2 mm) zapasem w średnicy koła. Lepiej przycinać niż od razu wyciąć za małe. Następnie wycinamy sobie z białej kartki prostokąt o wymiarach matrycy i bez specjalnej precyzji staramy się wypośrodkować go w wyciętym kole. Następnie po obrysie białego prostokąta wycinamy w kole prostokąt. Wystarczy teraz odpowiednio ustawić, sporządzoną maskę, tak by prostokątny otwór dłuższym bokiem był w poziomie. Pozostaje nam ustabilizować maskę wewnątrz przejściówki kropelką jakiegoś kleju, odczekać i zamontować obiektyw.

    Maska z kartonu nie jest super trwała, ale jest prosta i tania w produkcji.

  5. #5

    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    41
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    THX. Spróbuję i dam znać jak się rozwiązanie sprawdza. Pozostaje jeszcze patent na osłonę przeciwsłoneczną. Czy ktoś może wie czy wtedy w oryginale jakaś była przewidziana?
    Wojtucior
    _____________
    E-pięset i szkła

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Wojtucior Zobacz posta
    THX. Spróbuję i dam znać jak się rozwiązanie sprawdza. Pozostaje jeszcze patent na osłonę przeciwsłoneczną. Czy ktoś może wie czy wtedy w oryginale jakaś była przewidziana?
    http://www.heritagecameras.co.uk/oly...35-45-71-p.asp



    Co do maski. Taka prostokatna jak opisal Hades - z moich prob zdecydowanie za duzo zabiera swiatla. Metoda prob i bledow wyszlo mi ze najlepsza jest taka jak ponizej na rysunku. Grubosc w najgrubszym miejscu - jakies 3-4 mm.
    Rusunek pogladowy na szybko, maska oczywiscie rowna ze wszystkich stron Kolo symbolizuje tylna soczewke obiektywu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	maska.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	28,9 KB
ID:	48784

    Tomek
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  7. #7

    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    41
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Dzięki,
    Postaram się zrobić klika wersji i podzielę się doświadczeniem.
    Na zdrowy rozum wydaje się, że maska powinna być okrągła, bo w końcu pole obrazkowe jest okrągłe a tylko matryca ma rogi
    Z 2 mańki jednak warto obcinać zbędne światło najmocniej tam gdzie można. Spróbuję więc:

    1) maska okrągła
    2) maska prostokątna
    3) maska zaoblony prostokąt.
    Wojtucior
    _____________
    E-pięset i szkła

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Witam serdecznie.

    Miałem to szkło ale właśnie zbyt dużo światła wewnątrz skłoniło mnie do zmiany na ZD-50. Przy okazji ten drugi jest ostry od pełnej dziury.
    Nie pozbędziesz się nigdy tak zupełnie tych odblasków, szczególnie pod ostre słońce itp. Kontrast mocno cierpi.
    Pozdrawiam.

  9. #9

    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    41
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Nie wątpię że ZD 50 jest lepszy. I jest jeszcze makro i ma AF.
    Mam jednak wrażenie (z tego co widziałem), że nie ma takiego zajefajnego "bokeh".
    To, co robi stary Zuiko bardzo ... cieszy oko.
    Wojtucior
    _____________
    E-pięset i szkła

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Z wytyczeniem krawedzi na masce to jest tak jak patrzac na globus wytyczamy najkrótsza droge z punktu A do punktu B na plaskiej powierzchni.Jak by nie patrzal to po luku jest najblizej.Thomasso bardzo ladnie to pokazal.Tak na oko to forma starego kineskopu(to na czym mielismy obraz) jest najbardziej pokrywajaca i ograniczajaca zbedne przejscia.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29.04.10, 23:55
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 8.04.10, 15:25
  3. E-30 pierwsze wrażenia po przesiadce z E-510.
    By maestro in forum E-System
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 13.03.10, 14:05

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.