Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Wątek: Stary (bardzo) aparat i nowe lampy

  1. #11
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Pozostaje mi więc tylko czekać aż zaprezentujesz efekty : )


    pozdrawiam

  2. #12
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez HrabiaMiod Zobacz posta
    Pozostaje mi więc tylko czekać aż zaprezentujesz efekty : )


    pozdrawiam
    No zobaczymy jak to wyjdzie.
    Jako nosnik wstepnie wybralem Kodaka Portre 160NC.

    To jeszcze mam od razu pytanie - gdzie to mi ladnie wywolaja w Krakowie???


    Tomek
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  3. #13
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
    No zobaczymy jak to wyjdzie.
    Jako nosnik wstepnie wybralem Kodaka Portre 160NC.

    To jeszcze mam od razu pytanie - gdzie to mi ladnie wywolaja w Krakowie???


    Tomek
    Z Krakowa nie jestem, ale samo wywołanie kolorowego filmu to żadna sztuka, robi to maszyna. Zatem uderz do jakiegokolwiek porządnego fotolabu. Natomiast w przypadku robienia odbitek zdecydowanie jakość labu ma większe znaczenie.

    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  4. #14
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Polecam Agfę na Gertrudy, Finisz Studio na Łobzowskiej, dużo dobrego słyszałem też o jakimś labie na placu Matejki, jednak nie testowałem.

    A, i jeśli chcesz, to przyzwoity światłomierzyk jest do błyskowego, odbitego, zastanego na korexie, za jedyne 210zł.

  5. #15
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez HrabiaMiod Zobacz posta
    Polecam Agfę na Gertrudy, Finisz Studio na Łobzowskiej, dużo dobrego słyszałem też o jakimś labie na placu Matejki, jednak nie testowałem.
    Ja poki co, robilem (z cyfry) odbitki u Ostrowskiego w Domu Turysty, ul. Westerplatte. Ogolnie bylem zadowolony co do efektow.
    Ale jak pisze.. to byla cyfra. Nie wiem jak daja sobie rady z analogami - czy to wolanie negatywu, a pozniej skanowanie.

    Cytat Zamieszczone przez HrabiaMiod Zobacz posta
    A, i jeśli chcesz, to przyzwoity światłomierzyk jest do błyskowego, odbitego, zastanego na korexie, za jedyne 210zł.
    Znalazlem jeszcze jakiegos Polarisa na allegro (http://allegro.pl/okazja-polaris-pre...455432919.html).
    Sie zastanawiam. W sumie nieco drozszy, ale ergonomia uzytkowania o wiele wyzsza.

    Zobaczymy. Faktycznie myslalem o pomiarze dSLRem Jednak im wiecej doczytuje na ten temat, to nie wyglada tak dobrze. Okazuje sie, ze pomiar z cyfraka jest dopasowany do matrycy, a nie do filmu i niekoniecznie to co poda dSLR dobrze wyjdzie na analogu.
    Druga sprawa... E-30, ktorego bym uzywal, ma cos z wartosciami ISO pochrzanione
    Znaczy.. na DxO dla ISO 100 faktyczne zmierzone ISO to 125, dla ISO 200 mierzone to 128. Zatem wyglada na to, ze jakbym mierzyl dla ISO 160 (a faktyczne iso byloby kolo 125), to mialbym wyniki przeklamane.
    Teoretycznie moznaby mierzyc dla ustawionego ISO 100 i przeliczajac wprowadzac korekte ok 1/3 EV. Tylko, to za duzo kombinowania. Swiatlomierz zalatwilby sprawe

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  6. #16
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
    Zobaczymy. Faktycznie myslalem o pomiarze dSLRem Jednak im wiecej doczytuje na ten temat, to nie wyglada tak dobrze. Okazuje sie, ze pomiar z cyfraka jest dopasowany do matrycy, a nie do filmu i niekoniecznie to co poda dSLR dobrze wyjdzie na analogu.
    Nie chodzi o pomiar DSLRem tylko o zrobienie zdjęcia próbnego. Patrzysz na histogram, jeśli jest OK to przenosisz parametry na kliszaka. To się idealnie sprawdza, a narzekanie to tylko jojczenie onanistów analogowych.

    Może zdarzyć się sytuacja, że np. ISO 100 w danej cyfrówce to nie to samo co 100 ASA. Wtedy wystarczy poświęcić jeden film na próbne fotki. Jeśli okaże się, że faktyczna czułość cyfrówki jest inna (trochę inna, bo dużej różnicy nie będzie) to potem wystarczy tylko wprowadzać korektę na analogu. W praktyce takie zabawy mają sens przy robieniu slajdów, bo slajdy mają małą rozpiętość tonalną. Na zwykłym filmie, a tym bardziej na czarno-białym taka różnica jest nieistotna.

    W dawnych czasach fotografowie w studiu używali światłomierzy, a potem i tak wykonywali próbną fotę polaroidem. Teraz możesz od razu zrobić próbną fotę cyfrakiem nie zawracając sobie gitary lataniem ze światłomierzem.

    Robię w studiu czasem analogiem i nie zawracam sobie głowy światłomierzem (choć jest taki na wyposażeniu studia). Wychodzę z założenia, że trzeba sobie ułatwiać życie, a nie utrudniać.
    Ostatnio edytowane przez Rafał Czarny ; 15.02.11 o 15:07
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  7. #17
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    89
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
    Nie chodzi o pomiar DSLRem tylko o zrobienie zdjęcia próbnego. Patrzysz na histogram, jeśli jest OK to przenosisz parametry na kliszaka. To się idealnie sprawdza, a narzekanie to tylko jojczenie onanistów analogowych.

    (...)

    Robię w studiu czasem analogiem i nie zawracam sobie głowy światłomierzem (choć jest taki na wyposażeniu studia). Wychodzę z założenia, że trzeba sobie ułatwiać życie, a nie utrudniać.
    OK. W sumie.. zdrowe podejscie. Po co przekombinowywac.

    Dzieki za "naprostowanie"

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


  8. #18
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Ja sądze, że kwestia podejścia po prostu. Ja sobie kupiłem światłomierz, bo po cóż mam tachać ze sobą cyfrę? Poza tym, im dokładniej naświetlony negatyw, tym lepsza jakość późniejszej odbitki czy tam skanu ew. W studiu, owszem - jest się na miejscu, można zabrać cały majdan - ale jak już idę postrzelać w plener, to po co mam tachać i to i to? Światłomierz i cyk : )


    pozdr

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Autor wątku napisał:

    Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
    Zalozmy ze chcialbym sie tym pobawic w studio, jakies plenery, ale chcialbym moc wykorzystac lampe (albo lampy) blyskowe - nowoczesne (do E-systemu)
    Moja rada dotyczyła studia. Do fotografowania bez błyskania zewnętrzny światłomierz doskonale się sprawdzi. Wszystkie moje analogi mają własny światłomierz, więc tego problemu nie mam.

    Do błyskania w dodatku kilkoma źródłami światła szkoda byłoby mi czasu na zabawy ze światłomierzem. Malutki Panas Lx-3 jest malutki jak światłomierz.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  10. #20
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    A no to taki LX3 jest spoko, nawet w plener można zabrać, zamiast światłomierza - tyle, że właśnie kwestia przełożenia iso tego aparatu na iso filmu, bo to jakoś pokręcone jest i nie do końca tożsame w niektórych przypadkach (nie mówię o lx3, ale ogólnie o cyfrówkach), prawda?

Podobne wątki

  1. [Optyczne] Nowe lampy błyskowe firmy Metz
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17.09.08, 23:04
  2. E-510 + 12-60 czy E-510 +14-54 + 40-150 (stary)
    By mishra123 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 10.05.08, 12:07
  3. nowe lampy ze zdalnym sterowaniem
    By scuner in forum E-System
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18.10.07, 22:24
  4. Stary, ale dobry E-10
    By excel in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15.12.05, 19:42
  5. Serwis - bardzo ważne i bardzo pilne!!
    By *_radosny_* in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14.12.04, 13:06

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.