Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 80

Wątek: początki bolesne ;) podstawy

  1. #1
    Awatar marcopolo
    Dołączył
    Feb 2011
    Mieszka w
    Warszawa/Płock/Zakopane
    Posty
    34
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    początki bolesne ;) podstawy

    Witam zapragnąłem robić zdjęcia a nie śmieci i niestety co chwile napotykam nowe problemy , a moje prace wciąż mi się nie podobają. Dopiero poznaję podstawy zasad fotografii i często nie wiem jaki robię błąd, a jeśli już to nie wiem jak go unikać. To moje ostatnie zdjęcie z wczoraj zrobione obok Krokwii w Zakopanym wydawało mi się że znalazłem punkt z którego można było coś wartościowego pstryknąć, a to co wyszło jest według mnie blade, mało kolorowe. Jeśli komuś chciałoby się wskazać błędy jakie tu widać będę wdzięczny.


  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Pomijając aspekty techniczne jak absolutny brak plastycznego światła to mnie najbardziej interesuje co ciekawego znalazłeś w tym miejscu by warto było zrobić zdjęcie?

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Rozpiętość tonalna fotografowanej sceny jest bardzo duża. Zachowałeś światła, chmury są (prawie) nie przepalone - to dobrze. Na cienie już nie starczyło zakresu, więc to, co miało jakiś kolor (domyślam się, że chodzi Ci o las i zabudowania, bo nic innego co mogłoby mieć jakiś kolor tam nie widzę), zrobiło się niemal czarne - tak już jest, nie można mieć wszystkiego. Ale można sobie z tym poradzić, przynajmniej częściowo. Jeśli robisz zdjęcia w jpegach, ustawa gradację na auto, jeśli używałeś normal. Dużo lepiej jednak robić rawy i wydobywać szczegóły z cieni w postprodukcji, przy pomocy jednego suwaczka.

    A że kadr nudny, to inna sprawa
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #4
    Awatar marcopolo
    Dołączył
    Feb 2011
    Mieszka w
    Warszawa/Płock/Zakopane
    Posty
    34
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    plastyczne światło czyli zła pogoda? światło było jakieś takie zimne owszem ale zdawało mi się, że nie do tego stopnia żeby śnieg był siny, a drzewa sraczkowate. co do miejsca to spodobał mi się kontrast jaki tworzą odległe białe szczyty z ciemno zielonym lasem oraz to że nie było przede mną obiektów które by to przesłaniały

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    jeśli ci zależało na szczytach, które dopiero teraz zauważyłem i ścianą lasu to trzeba było przynajmniej odciąć niepotrzebny pierwszy plan. Pusty i biały i zajmujący pół kadru.
    Ciemna płaska ściana lasu nigdy nie będzie dobrze odbierana.
    Na początek może spróbuj wybrać temat, który jest oświetlony słońcem nisko położonym, długie cienie. Wtedy zrozumiesz łatwiej co to jest plastyczne światło.

  6. #6
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Wszystko zależy od obróbki w domowym zaciszy. Zdjęcia od momentu powstania fotografii poddawane były obróbce i efekt końcowy zależał od sprawności i wyobraźni laboranta, który odpowiednimi zabiegami uzyskiwał obraz zapisany na materiale światłoczułym. Dziś jest prościej. Zdjęcia już na etapie aparatu są gotowym do użycia obrazem. Nie ma potrzeby bawić się w wywoływanie. Jednak jest to tylko odbicie rzeczywistości, a ona nie zawsze jest nasycona światłem i kolorami. Wtedy trzeba pomóc sobie obróbką. Obecnie dodatkowe efekty czy to kolorystyczne czy retuszerskie uzyskuje się na sucho, bez siedzenia w oparach środków chemicznych, skrobania po materiale światłoczułym, na ekranie komputera z towarzyszeniem aromatycznych napojów.

    Rzeczywistość często nie pokrywa się z naszym punktem widzenia i trzeba odpowiednio wpłynąć na obraz. To co jest w załączniku do tego postu to Twój przykładowy obraz, przerobiony na szybko w programie Paint.NET, którym średnio potrafię się posługiwać. Poprawka obrazu jest zdecydowanie przesadzona by pokazać, że pierwotna bladość da się wyciągnąć do "czegoś więcej".



    Jeśli rzeczywistość wygląda blado warto poeksperymentować. Albo w trakcie robienia zdjęć (przejście na tryb kolorów VIVID), albo podczas przeglądu zdjęć w komputerze. Jedno i drugie wymaga niestety nabrania doświadczenia.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	widokm.jpg
Wyświetleń:	563
Rozmiar:	243,4 KB
ID:	42834  

  7. #7
    | OlyJedi Awatar fura
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Oklice Bielska-Białej - pipidówa
    Posty
    342
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Moim zdaniem lepiej byłoby spróbować jeszcze raz przy lepszej pogodzie niż próbować cokolwiek z tego zdjęcia wyciągać.
    Poczytaj o pojęciu Złotej Godziny a później zajrzyj na tą stronkę
    http://www.studiodomanscy.pl/bibliot...our-kalkulator

    Pozdrawiam

  8. #8
    Awatar marcopolo
    Dołączył
    Feb 2011
    Mieszka w
    Warszawa/Płock/Zakopane
    Posty
    34
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    dzięki za 1sze uwagi i wskazówki
    ze światłem słonecznym mam ostatnio problem bo za późno wstaję i zanim się w wygrzebię na miasto jest już około 12, a po południu zaczyna się chmurzyć. ale żeby nie marnować czasu postanowiłem robić zdjęcia nawet przy złej pogodzie myślę że też można się na nich czegoś nauczyć.

    jako początkujący mam olbrzymi problem z wybieraniem obiektu zdjęć staram się mieć oczy wokół głowy ale są dni że nie mogę nigdzie niczego ciekawego dostrzec mam nadzieję że spostrzegawczość przyjdzie z czasem, na dodatek nadal mam pewne blokady przed robieniem zdjęć obcym ludziom na ulicy.

    co do techniki i waszych wskazówek:
    1. gradacja na auto -> rozumiem że chodzi o kontrast, już przestawiłem rzeczywiście było na normal
    2. kolory vivid -> czy to to samo co intensywne?
    3. dzięki -fura- nie slyszalem nigdy o złotej godzinie, okazuję się wracałem ze zdjęć do domu zawsze tuż przed rozpoczęciem tej wieczornej czas przestawić harmonogram dnia.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar kristof1979
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    782
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Pamiętaj że jak odpalisz gradację na auto to przy większych iso niż 100 wyjdą ci straszne szumy.
    pozdrawiam
    e420 ZD 14-42mm,ZD14-45, ZD 40-150mm, ZD 70-300
    Helios,Porst 50 1.7
    http://www.forum.spotter.pl/photoplog/index.php?u=2912
    Gnioty Kristofa http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=74004

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez marcopolo Zobacz posta
    ze światłem słonecznym mam ostatnio problem bo za późno wstaję i zanim się w wygrzebię na miasto jest już około 12, a po południu zaczyna się chmurzyć.
    Jeśli dzień jest pochmurny, to nie znaczenia, o której godzinie wstaniesz. O 8 rano będziesz miał podobne światło, jak o 15 popołudniu.

    Cytat Zamieszczone przez marcopolo Zobacz posta
    1. gradacja na auto -> rozumiem że chodzi o kontrast, już przestawiłem rzeczywiście było na normal
    Żeby nie było wątpliwości: gradacja auto to rozwiązanie mocno kompromisowe. Pozwoli zmniejszyć problemy z ekspozycją zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej, ale za to spowoduje wzrost szumów. To dobre dla kogoś, kto upiera się przy jpegach. Nie chciałbym, że potem było na mnie Dlatego doradzam jednak stosowanie rawów z normalną gradacją i ich obróbkę na kompie. To optymalne rozwiązanie pod kątem jakości obrazu, jednak wymaga czasu i umiejętności.

    Cytat Zamieszczone przez marcopolo Zobacz posta
    2. kolory vivid -> czy to to samo co intensywne?
    Zwiększa nasycenie kolorów w jpegach. Pewnie niektórzy nazwaliby to kolorami "intensywnymi".
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

Podobne wątki

  1. Początki, początki...
    By Piotras_L1 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 10.01.11, 17:47
  2. podstawy
    By pawe_adam in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14.03.09, 17:23
  3. Oświetlenia w fotografii portretowej - podstawy
    By zbyma72age in forum Studio
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.02.09, 22:26
  4. Podstawy fotografii panoramicznej (z Olympus-em SP-570UZ).
    By zbyma72age in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29.08.08, 00:23
  5. Podstawy fotografii z Olympus C-765
    By Noterek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28.09.05, 06:07

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.