Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: skala odwzorowania dla robali

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria

    skala odwzorowania dla robali

    czy ktoś mi może potwierdzić jak to jest z tą skalą odwzorowania w szkłach makro?
    pytam pod kątem robali - czy dobrze rozumiem że szkło ze skalą 1:1 będzie najlepsze, da mi największe zbliżenie? Czy coś innego się liczy? jeśli tak to co? Dodatkowe pytanie - czy są pod 4/3 obiektywy o skali większej niż 1:1, np 3:1 ? I ostatnie - czy ktoś bawił się w makro przy użyciu soczewek nakręcanych na słoiczek np nasz Zuiko 35 mm?
    Tak się zastanawiam bo coś mi robale ostatnio się spodobały i kto wie czy się nie połaszę na jakieś szkło do makro...
    Kto tu biegły w temacie robaczków i słoików pod nie jest?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar WG
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Wodzisław Śl.
    Posty
    118
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Moze w oczekiwaniu na odpowiedź od kogoś kto się zajmuje taką fotografią TU znajdziesz jakieś info.

  3. #3

    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    pl
    Posty
    72
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Mam wielką prośbę do osób posiadających obiektyw macro (35mm). Czy możecie zrobić zdjęcie monety np. 2 zł z mozliwie największym zbliżeniem obiektywu do tego porzedmiotu i wstawić nieobrabianą fotkę na forum ? Czytałem inne wątki o tym obiektywie (przegladałem zdjęcia robali i roślin) ale takie zdjęcie bardzo dokładnie określi możliwości obiektywu.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Na marginesie dodam, że obiektyw 35mm jest niedostepny od ręki w żadnym sklepie. Ostastnie dwa dni spędziłem na "bieganiu" po sklepach internetowych
    c-7070

  4. #4
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria

    Re: skala odwzorowania dla robali

    Cytat Zamieszczone przez lessie
    czy ktoś mi może potwierdzić jak to jest z tą skalą odwzorowania w szkłach makro?
    pytam pod kątem robali - czy dobrze rozumiem że szkło ze skalą 1:1 będzie najlepsze, da mi największe zbliżenie? Czy coś innego się liczy? jeśli tak to co? Dodatkowe pytanie - czy są pod 4/3 obiektywy o skali większej niż 1:1, np 3:1 ? I ostatnie - czy ktoś bawił się w makro przy użyciu soczewek nakręcanych na słoiczek np nasz Zuiko 35 mm?
    Tak się zastanawiam bo coś mi robale ostatnio się spodobały i kto wie czy się nie połaszę na jakieś szkło do makro...
    Kto tu biegły w temacie robaczków i słoików pod nie jest?
    35mm ma 1:1 (z pierścieniem 2:1)

    50mm ma 1:2 (z pierścieniem 1:1)

    sigma jeszcze jest i daje chyba 1:1

    To bardzo dużo bo matryca w olku jest mniejsza niż w innych sytemach, a więc nasze 1:2 to to co 1:1 w 35mm... po prostu obiekt wilkości matrycy czyli coś 17x13mm wypełnia cały kadr (przy 1:1)


    oprócz powiększenia liczy się jeszcze odległość ogniskowania... tzn z jakiej odległości szkiełko uzyskuję tą skalę... ma to znaczenie zwłaszcza przy robaczkach, bo płochliwe, ale i przy innych obiekatach blkiska odległość może po prostu pozbawić Cię światła... z drugiej strony większa ogniskowa to potrzeba krótszych czasów...

    ja brałbym 50mm f2 i jak dobrze pójdzie to już niedługo zamawiam

  5. #5
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Re: skala odwzorowania dla robali

    Cytat Zamieszczone przez grizz
    [
    sigma jeszcze jest i daje chyba 1:1
    Jest jeszcze Sigma 105mm MAcro f:2.8, ktora rowniez daje odwzorowanie 1:1. Wiem, bo mam Z tym odwzorowaniem to jest tak, jak napisal grizz. Obiekt o dlugosci 1cm w rzeczywistosci ma 1cm dlugosci na matrycy przy odzorowaniu 1:1. Teoretycznie do robali powinna byc dluzsza ogniskowa, by moc z wiekszej odleglosci uzyskiwac maksymalne odwzorowanie. Ta Sigma to calkiem fajne szklo. Ostatnio sie do niej przekonalem. Ostra. Jesli chcesz jakies sample to sa tu:
    Ptaszek
    Paw
    Kaczuszka
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Bawie sie zd 50 z podpietym raynoxem dcr 250. Powiekszenie moze nie kosmiczne, ale go dosyc duza. Po swietach jak wroce do Krakowa to napisze cos wiecej, bo teraz jestem na gsm.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  7. #7
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Ja mam ZD35, ZD50 i Raynoxa250

    ZD35+Raynox nie ma sensu, jakby ktoś chciał sobie zwiększyć skalę odwzorowania, bo odległość ostrzenia jest wręcz zerowa...

    ZD50+Raynox jest okej, jest AF! [z kitami nie chciało za bardzo samemu ostrzyć] Odwzorowanie na oko takie, jak z ZD35, czyli około 1:1.

    Hm, tak sobie myśle, czy by nie sprzedać ZD35 i nie dołożyć 700zl na jakąś jasną Sigmę... bo w sumie makro już mam... Luc4s, doradź

    Jak jutro nie zapomnę, to mogę zrobić jakieś poglądowe foty :]
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Nie wiem co mam doradzic jestem do jutra bez kompa wiec nie wiem jak te foty ktore zrobilem beda wygladac na monitorze. Moim zdaniem 35 mm to za mala ogniskowa do zywego makro. Ponoc niezlym rozwiazaniem jest ex 25 + 40-150, jednak trzeba doswietlac lampa. Zrobilem fajny doswietlacz do fl50, ale marzy mi sie ring flash. Niestety ten olkowy jest koszmarnie drogi. Co Ci mam poradzic...mysle, ze zd35 masz faktycznie zbedny, jednak w Twoim wypadku zamienilbym go nie na sigme ale zd14-54.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    3.228
    Siła reputacji
    45
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez luc4s
    Nie wiem co mam doradzic jestem do jutra bez kompa wiec nie wiem jak te foty ktore zrobilem beda wygladac na monitorze. Moim zdaniem 35 mm to za mala ogniskowa do zywego makro. Ponoc niezlym rozwiazaniem jest ex 25 + 40-150, jednak trzeba doswietlac lampa. Zrobilem fajny doswietlacz do fl50, ale marzy mi sie ring flash. Niestety ten olkowy jest koszmarnie drogi. Co Ci mam poradzic...mysle, ze zd35 masz faktycznie zbedny, jednak w Twoim wypadku zamienilbym go nie na sigme ale zd14-54.
    Może wspólnymi siłami zrobimy ring flash na ledy? Mi też nie widzi się wydawać ponad 2k

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Czytalem opinie, ze ledy sie slabo sprawdzaja. Zazwyczaj ciezko uzyskac identyczna temp. barwna z wszystkich led. Chyba najlepszym rozwiazaniem niskobudzetowym jakie widzialem, bylo wymontowanie palnika z starej lampy oraz podlaczenie drugiego. Palniki byly zamocowane na kablu po obu stronach obiektywu.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

Podobne wątki

  1. Zuiko 50/3,5 MAKRO - jaka skala odwzorowania?
    By marcinpolniak in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13.07.09, 10:19
  2. Ogniskowa, kąt widzenia a skala odwzorowania...
    By Fr3dzia in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 28.02.08, 00:15

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.