Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Rozterki życiowe kompletnej amatorki

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Rozterki życiowe kompletnej amatorki

    Witam,

    po pierwsze przepraszam za zaśmiecanie, bo pewnie gdzies bym znalazła odpowiedź, ale już nie mam cierpliwości szukać.

    Od paru miesięcy jestem szczęśliwą (albo może i nie) posiadaczką e300 z double kitem. i wszystko jest pięknie dopóki używam 40-150mm, ale niestety z 14-45 sprawa nie wygląda już tak ładnie (a używam go dużo częściej).
    Wcześniej miałam zwykłą cyfróweczkę kodaka, ale z jednego byłam zadowolona- kolorów. wszystkie wiernie oddane, żadnych problemów z przesyceniem barw albo wyblaknięciem.
    a niestety teraz bardzo rzadko wychodzi mi zdjęcie, które miałoby wiernie oddane barwy. na ogół wszystko jest za szare/blade. już chyba wolałabym przesycenie kolorów;]

    no i chciałabym się dowiedzieć czy to dlatego, że nie umiem cykać (bo nie będę udawać że umiem, chociaz chciałabym się "naumieć", a jak mi każde zdjęcie wychodzi ponure to się zniechęcam mimo że lubię latać z aparatem) czy może być jakaś inna przyczyna?

    pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź
    zuzka

  2. #2
    | OlyJedi Awatar tomek s
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    wawa
    Posty
    386
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    może to kwestia ustawienia poprawnego balansu bieli, poza tym zdjęcia z lustrzanek są moim zdaniem bardziej naturalne i bliższe rzeczywistości niż te plastikowe przesycone kolorami z kompaktów. Zaczekaj do wiosny, aż się zrobi zielono i kolorowo, zdjęcia pewnie też będą wyglądać bardziej optymistycznie
    pzdr
    Było żółto, czerwono, a później Fuji wykończyła czerwona zaraza
    Jest też czarny aparacik z firmy od telewizorów

    foto Stankiewicz Tomasz


  3. #3
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Tak, to moze byc kwestia WB, jak pisze tomek s. Zdjecia z komapktow sa plastikowe, glownie ze wzgledu na przeostrzanie juz w aparacie, ale barwy tez sa czesto przesycone. Lustrzanki z reguly mniej psuja fotke, dzieki czemu zdjecia sa bardziej naturalne. Lustrzanki niejako daja wybor, bo jak sie chce fotke jak z kompaktu, to jest do tego chociazby OM. usmiechnieta wrzuc jakies przykladowe fotki, na ktorych wedlug Ciebie jest cos nie tak z barwami.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    juz kiedys pisalem o moich odczuciach jak przeszedlem z kompakta na lustrzanke...

    Proponuje zrobic sobie taki test
    Pstryknac fotke bialej sciany kompaktem i tej samej sciany lustrzanka. Z kompaktu to raczej wyjdzie biala ladna sciana no, a z lustrzanki (to pomijajac problemy z wyostrzeniem na gladka sciane) wyjdzie naturalna sciana, z brudem i cieniami ....

    Jesli masz problemy tylko z 14-45mm i chodzi tez o ostrosc to poczytaj posty w KOMPENDIUM

    pozdrawiam
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  5. #5
    | OlyJedi Awatar johan
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Siedlce
    Posty
    546
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Najlepszym wyjściem jest robienie fotek w formacie ORF i później dowolne nasycanie, podostrzanie, zabawa z WB, itp. na kompie. Można w ten sposób uratować sporo fotek, których przy jpg byłoby ciężko. Jedyny warunek to duża karta CF.
    pzdr
    E-620 | HLD-5 | 14-42 | 40-150 |
    5DmkII | 50D | C20/2.8 | C28/1.8 | C50/1.4 | C85/1.8 | C100/2.8L IS | C200/2.8L II | 300/2.8L IS | TC 1.4X II | TC 2.0X II | 580exII

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    opolskie
    Posty
    4.338
    Siła reputacji
    149
    Moja galeria
    musisz poczytać jak pisali koledzy o prawidłowym ustalaniu balansu bieli i Twoje kłopoty z kolorem się skończą, gdyż dla naturalności barw wszyscy tutaj kochają Olka. Obiektywem 40-150 jak przyposzczam robisz zdjęcia na dworze i dlatego większośc jest udanych z kolei krutszym w pomieszczeniach lub zacienionych miejscach i dlatego kolor pada. Jak na razie włącz funkcję WB auto i sprawdź w nastawach aparatu może ktoś zmienił kolor lub nasycenie.

  7. #7

    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria


    i o ile dół mi jeszcze podpada o tyle góra już nie bardzo. a zdjęcie miało jak najlepiej pokazać jaka to śliczna pogoda była na początku lutego, chciałam znajomych podenerwować jak na śnieg narzekali, ale chytry plan nie wyszedł. ja cały czas mam wrażenie, jakby na tym zdjęciu była jakas szaro-bura powłoczka. moze po prostu mam zle wrazenie

    dzięki za pomoc

  8. #8
    | OlyJedi Awatar tomek s
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    wawa
    Posty
    386
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    hmmm, to może zastanów się nad zakupem szarej połówki, ewentualnie polara na słoneczne dni. Szara połówka przyciemni ładnie górną część kadru, chmury nie będą przepalone, a dostaną nieco kontrastu i koloru, dół zaś pozostanie prawidłowo doświetlony. W słoneczne dni polar uwydatni błękit nieba, zlikwiduje odbicia, odblaski np. na powierzchnie wody i ogólnie wzmocni kolorystykę i kontrastowość zdjęć.
    pzdr
    Było żółto, czerwono, a później Fuji wykończyła czerwona zaraza
    Jest też czarny aparacik z firmy od telewizorów

    foto Stankiewicz Tomasz


  9. #9
    | OlyJedi Awatar johan
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Siedlce
    Posty
    546
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Potrzebny Ci filtr połówkowy szary lub filtr polaryzacyjny. Wtedy podbijesz kolory, zwłaszcza nieba.
    filtry
    pzdr
    E-620 | HLD-5 | 14-42 | 40-150 |
    5DmkII | 50D | C20/2.8 | C28/1.8 | C50/1.4 | C85/1.8 | C100/2.8L IS | C200/2.8L II | 300/2.8L IS | TC 1.4X II | TC 2.0X II | 580exII

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez usmiechnieta
    Obrazek

    i o ile dół mi jeszcze podpada o tyle góra już nie bardzo. a zdjęcie miało jak najlepiej pokazać jaka to śliczna pogoda była na początku lutego, chciałam znajomych podenerwować jak na śnieg narzekali, ale chytry plan nie wyszedł. ja cały czas mam wrażenie, jakby na tym zdjęciu była jakas szaro-bura powłoczka. moze po prostu mam zle wrazenie

    dzięki za pomoc
    Jak dla mnie fota spoko. Musisz opanować podstawową obróbkę na komputerze. Z jednej foty obrabiasz dwie - jedna ma dobrze zrobione niebo, druga dobry dół. I w programie nakładasz maskę i pędzelkiem doprowadzasz do ładu całość. W sumie prosta sprawa. Są jeszcze HDRy, sporo było o tym na naszym forum...
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

Podobne wątki

  1. Panasonic G3 vs GH2, rozterki i dylematy...
    By Janeczek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22.08.11, 08:53
  2. Filtry, HDR, rozterki amatora
    By Smerf Maruda in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 9.08.06, 08:41
  3. Kupno aparatu i rozterki - E-500, KM D5D...
    By gajos in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 3.03.06, 16:17

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.