Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: prawo lotnicze a KAP

  1. #1
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    prawo lotnicze a KAP

    No proszę... Jaki ciekawy problem sie pojawił, więc postanowiłem wydzielić. może nie zemrze śmiercią naturalną. Pytanie na ile mozna nam latac gdzie chcemy a na ile nie. Czy mozna puscić latawiec na płycie lotniska czy nie.

    czy przepisy sa logiczne czy absurdalne. a jesli absurdalne to jak...

    Postanowiłem sie pomału wczytać w Prawo Lotnicze rozporządzenia ministra
    i podobne przepisy które dotycza latania latawcami.

    Moze nie w celach ostrzegawczych ale z ciekawości świata.
    Przy okazji zawsze poszerzę horyzonty dotyczące przepisów lotnictwa


    w ATZ (aerodrome traffic zone) chyba nie bardzo mozna latać czymś bezzałogowym bez zgody kierownictwa lotów ...
    o CTR nie wspominam ale zdjęcia lotniska z lotu ptaka z latawca czy naszego "bezzałogowego szpiegowskiego czegokolwiek" są chyba jednak jakimś zagrożeniem... bo lata coś w strefie gdzie kolizja moze być nieprzyjemna...


    nie wiem jak to sie ma do latwaca, ale sadzę że podobnie. w sumie nie wiem jak się mają latwce do FIR czy w zakazanej strefie moge czy nie moge. na lotnisku bym sie bał żeby komuś krzywdy nie zrobić w razie kolizji...

  2. #2
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez anansi Zobacz posta
    Zastanawiałem się nad tym i nic nie wymyśliłem. Zamierzam to sprawdzić.
    Prawo Lotnicze

    art 2.
    1) statkiem powietrznym jest urządzenie zdolne do unoszenia się w atmosferze na skutek oddziaływania powietrza innego niż oddziaływanie powietrza odbitego od podłoża;


    hehehe czyli latawiec to statek powietrzny

    Nie popadając w absurdy co mi wolno a czego nie wolno skoro juz chę uzywać swojego statku powietrznego... To ile jeśli chodzi o latanie w strefach P R MRT czy C moge sie pokusić bo co innego spadający samolot na miasto a co innego spadający latawiec to nad lotniskiem gdzie wszystko lata "nisko i powoli" mam stresa że przez głupotę kogoś zabiję albo uszkodzę.. może nieuzasadnionego ale wole tam się nie pojawiać z letadlem...

    Choć ciekawi mnie czy moge czy nie mogę...

    o prosze....

    "Krytycy nowego prawa przytaczają dziesiątki lapsusów kompromitujących jego twórców. Na przykład statek powietrzny zdefiniowano jako "urządzenie zdolne do unoszenia się w atmosferze na skutek oddziaływania powietrza innego niż oddziaływanie powietrza odbitego od powierzchni ziemi". Zapewne chodziło o uwolnienie spod lotniczej jurysdykcji na przykład poduszkowców. Przy okazji objęto nią niemal wszystko, co unosi się nad ziemię, nie tylko modele latające, paralotnie, ale również latawce i papierowe samolociki. Zapis ten można potraktować z przymrużeniem oka i uznać za żart, inne regulacje mogą jednak zaszkodzić rozwojowi polskiego lotnictwa."

    Prawo dla latawca, Wprost Numer: 19/2000 (910)



    uwielbiam Polskie Ustawy... Czyli co... - do rejestru statków powietrznych powinienem już uderzyć ? aż sobie zacznę w wolnej chwili czytac tą ustawę



    Art. 126. Zabrania się wykonywania przez jakikolwiek statek powietrzny lotów bezzałogowych w kontrolowanej polskiej przestrzeni powietrznej bez uprzedniego zezwolenia Prezesa Urzędu.



    Statek powietrzny - to już wiemy że latawiec
    latamy bezzałogowo - to tez jasne

    słowem w FIR C bez zezwolenia latawcem nie wolno latać

    Jak znajdę chwilke to wystąpię do Prezesa ULC o zgodę tylko znajdę niską przestrzeń C nad Warszawą ...
    ma ktoś jakiś link do mapy FIR Warszawa Online ?




    Jest dobrze :

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY(1)

    z dnia 25 kwietnia 2005 r.

    w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy - Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków

    nie z całej ustawy ale ze sporej części jestesmy wyłączeni...

    ciekawa ta ustawa - nie wiedziałem że tyle nie wolno samolotom / pilotom / latawcom... nie złeeee

  3. #3
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria
    Nie wiem jak teraz, ale za moich czasow nawet swobodne spadanie podlegalo przepisom...... Znaczy nie moglem wypasc ze spadochronem z samolotu bez pozwolenia... bez spadochronu rowniez...
    Upierdliwiec Forumowy nr 4142 | OR + + + + | Zlotowicz:0 | Poprawka:0 | DITL ++ | Autoban+| Honorowa Wystawa+ | Oplacone Skladki TWA+++++++

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar MartinP
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    215
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    a tu zaglądałeś? - http://www.pl-vacc.org/pol3/maps.php
    E-520 i inne foto szpeje

  5. #5
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez k@czy Zobacz posta
    Nie wiem jak teraz, ale za moich czasow nawet swobodne spadanie podlegalo przepisom...... Znaczy nie moglem wypasc ze spadochronem z samolotu bez pozwolenia... bez spadochronu rowniez...
    teraz juz na szczęście nie - jest ropsorządzenie ministra które zezwala Ci na skok ze spadochronu np nad Parkiem narodowym - czego kiedyś nie wolno było zrobić

    generalnie w tym rozporządzeniu spod wielu obowiazków latawce też są wyjęte - ale z tego co na tą chwile wiem - przepisy bezpieczeństwa dotyczące lotu w danych przestrzeniach nas dotyczą..

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar icelander
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Krakuf
    Posty
    999
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Bardzo ciekawy temat, ale mnie dotyczy tylko jedna sprawa: kiedy mógłbym zrobić zdjęcia fortu Mydlniki, znajdującego się w korytarzu dolotowym na Balice.
    Reszta obiektów (geologiczne, archeologiczne, przyrodnicze, zabytki) nie kolidują z ruchem lotniczym.
    Fotografowanie płyty lotniska czy szybowca z góry jakoś mnie nie pociąga...
    Kossuth Lajos azt üzente: Utepitesz regimente. Ha még egyszer ezt üzeni, Kupkerekesz hajtasz neni!

  7. #7
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez icelander Zobacz posta
    Bardzo ciekawy temat, ale mnie dotyczy tylko jedna sprawa: kiedy mógłbym zrobić zdjęcia fortu Mydlniki, znajdującego się w korytarzu dolotowym na Balice.
    Reszta obiektów (geologiczne, archeologiczne, przyrodnicze, zabytki) nie kolidują z ruchem lotniczym.
    Fotografowanie płyty lotniska czy szybowca z góry jakoś mnie nie pociąga...
    eee tak Ci się wydaje Strefy R ( Restricted ) czyli na przykład loty nad Parkami Narodowymi do 1000 m AGL ( above ground level)

    latawcem możesz ale jeśli Twoje nowe cudo jest z napędem - to już niestety tylko powyzej 1000m AGL...

    ale jak pisałem wcześniej - to tylko czysta teoria bo nie wyobrażam sobie aby komuś przeszkadzał model sterowca 30 metrów nad Połoniną Wetlińską...

    czysto hobbystycznie jednak zgłebiam temat. ot żeby dla hecy poprosić o zgodę...

    moze gdzies błądze bo na razie zgłębiam temat i nie dzwonilem jeszcze do ULC

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar icelander
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Krakuf
    Posty
    999
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Akurat mam zamiar polatać na wysokości c.a. 50 m nad Parkiem Narodowym, i to w obecności jego dyrektora!
    Kossuth Lajos azt üzente: Utepitesz regimente. Ha még egyszer ezt üzeni, Kupkerekesz hajtasz neni!

  9. #9
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez icelander Zobacz posta
    Akurat mam zamiar polatać na wysokości c.a. 50 m nad Parkiem Narodowym, i to w obecności jego dyrektora!
    no widzisz mówiłem że podlegasz tylko nie wiesz
    Cekam z niecierpliwością co tam masz za nową maszynkę
    moze uchylisz rąbka tajemnicy żeby czekać nie trzba było..

    I tak sie pochwalisz i tak - to co za różnica czy dziś czy za 2 tygodnie ?

    sterowiec ? minizeppp jakiś ? jeśli tak to na co ? hel ? wodór ? i jak duży 10m3 ? .. no naaaapisz nooo

  10. #10
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez icelander Zobacz posta
    Fotografowanie płyty lotniska czy szybowca z góry jakoś mnie nie pociąga...
    I kto to pisze....



Podobne wątki

  1. Zdjęcia lotnicze
    By YxasoR in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 10500
    Ostatni post / autor: 20.01.24, 10:41
  2. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 23.10.10, 23:09
  3. Zdjęcia z lotu ptaka - lotnicze - aerofoto
    By Aero73 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 29.06.10, 22:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.