Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: "Panorama" czy szerokokątny obiektyw

  1. #1

    Dołączył
    May 2009
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    "Panorama" czy szerokokątny obiektyw

    Witam
    Chodziłem ostatnio trochę po górach i oczywiści robiłem zdjęcia. Jak góry to oczywiście krajobrazy.Używam aparatu Olympus 520 z kitowym obiektywem Ed 14-42. Próbowałem robić zdjęcia z wykorzystaniem funkcji „ Panorama”. Po połączeniu kilku fotek w programie wyszedł mi długi niski prostokąt. Jak się domyślam korzystając z tej funkcji trzeba używać statywu. Alternatywą dla statywu jest na pewno szerokokątny obiektyw. Olympus ma w ofercie fajne obiektywy, ale dla mnie amatora ceny są zbyt wysokie Słyszałem o obiektywach „z minionej epoki” z Seri MIR np. MIR 20.Wiem, że jest to obiektyw analogowy i należy używać trybu manualnego. Mnie to nie przeraża, wcześniej używałem Zenita i moim amatorskim zdaniem zdjęcia były ok. Może ktoś już używał zestawu E-520+MIR 20 Za wszelkie informacje będę wielce wdzięczny.
    Bugi

  2. #2
    | OlyJedi Awatar kurokial
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    755
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    FOcisz na statywie?
    Jeśli tak to rób sdjęcia w trchech płaszczyznacz znaczy panoramke nieba, środka i jeszcze niżej. A złącz w programie na kompie ( tzn ten program np Hugin złączy).
    20-30 fot z pokryciem 1/3 każde na drugim i będzie si. Albo rozwiązanie z głowicą statywową qtvr od Dobasa jeszcze lepiej
    zZz

  3. #3
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    MIR 20 mm nie przyda się w żaden sposób. Używając go z Olympusem dostaniesz w efekcie kąt widzenia, w przybliżeniu, jak dla obiektywu 40 mm. Czyli żaden to szeroki kąt.

    Mając ZD 14-42 nic nie musisz więcej posiadać. Amatorskie panoramy możesz wykonać nawet z ręki. Odpowiednie dodatki w postaci głowicy do panoram czy statywu oczywiście się przydadzą, nie są jednak konieczne. Panoramy wykonane z ręki będą wyglądały przyzwoicie, jak na potrzeby amatorskie.

    W załączniku 2 przykłady ode mnie. Wykonane z ręki. Wykorzystany obiektyw to ZD 14-54, na 14 mm.
    Pano1 - jednorzędowa panorama 360 stopni.
    Pano2 - dwu lub trzyrzędowa (nie pamiętam w tej chwili) panorama około 120-140 stopni. Przy tego typu panoramie zwykle robię to tak, że najpierw zostaje wykonany rząd fotografii w linii horyzontu, a następnie rząd powyżej i poniżej linii horyzontu, tak by z panoramy nie wyszedł jedynie wąski pasek. Powyżej horyzontu bardzo pomogło niebo upstrzone chmurami.

    Do amatorskiego łączenia zdjęć polecam Microsoft ICE.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pano1.jpg
Wyświetleń:	289
Rozmiar:	204,4 KB
ID:	39012   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pano2.jpg
Wyświetleń:	297
Rozmiar:	406,4 KB
ID:	39013  

  4. #4
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    jeśli chcesz robic panoramy w górach - pejzarze itp itd
    i to takie które będą substytutem szerokokątnego obiektywu
    możesz walczyć z ręki - na ogół powinno wyjść

    głowica bedzie potrzebna gdy masz w kadrze coś bardzo blisko i coś daleko
    ( np w pokoju... )

    czy panorama czy szerokokątny

    Myśle że robienie panoram wielorzędowych jako alternatywa do szerokokątnego obiektywu znudzi Ci się szybko ale pobawić się mozna

    raz że to upierdliwe dważe jednak inna perspektywa jest z szerokokątnego szkła niz ze sklejonej duzej panoramki

    ja kiedys chciałem prostować w kompie zdjęcia z rybiego oka. wyprostowałem może ze 3, potem kupiłem inny obiektyw.

    pobaw się troszkę sklejając zdjęcia ale glowicy do tego nie kupuj - lepiej odkładaj na szkiełko

    Z MIRem 20 będziesz miał ciaśniej niż z ZD 14-42 - więc gra nie warta świeczkki

    lepiej polować na tanie 9-18

    albo na manualnego ssamyanga 8 - może...

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dobas Zobacz posta
    ...
    raz że to upierdliwe...
    Prawda (jeśli _musisz_), choć też frajda (jeśli _chcesz_),
    Cytat Zamieszczone przez dobas Zobacz posta
    ... dważe jednak inna perspektywa jest z szerokokątnego szkła niz ze sklejonej duzej panoramki
    ...
    a z tym się akurat nie zgodzę - kwestia wybrania odpowiedniego odwzorowania (np. w Huginie, bo ICE takiej możliwości w zasadzie nie ma). Do tego extra masz dużo więcej piksli do dyspozycji!

  6. #6
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    Prawda (jeśli _musisz_), choć też frajda (jeśli _chcesz_),

    a z tym się akurat nie zgodzę - kwestia wybrania odpowiedniego odwzorowania (np. w Huginie, bo ICE takiej możliwości w zasadzie nie ma). Do tego extra masz dużo więcej piksli do dyspozycji!
    chodzi mi o wielkość drugiego planu wzgledem pierwszego

    albo o coś takiego :

  7. #7
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    Prawda (jeśli _musisz_), choć też frajda (jeśli _chcesz_),

    a z tym się akurat nie zgodzę - kwestia wybrania odpowiedniego odwzorowania (np. w Huginie, bo ICE takiej możliwości w zasadzie nie ma). Do tego extra masz dużo więcej piksli do dyspozycji!
    chodzi mi o wielkość drugiego planu wzgledem pierwszego

    albo o coś takiego :





    pomijam fakt że zrobienie tego typu zdjęcia jako panorame moze być ciężkie z powodu

    a) ruchu krowy
    b) błedu paralaksy, który już wystapi

    ale zakładając że krowa jest wypchana to perspektywa będzie inna

    nie uzyskasz tego sklejanką

    choć oczywiście panorama daje więcej mpix.

    kiedyś robilem panoramę krokodyla

    bo raz ze długi dwa że trzeba było wielkie zdjęcie na bilboard

    tylko krokodyl mało ruchliwy
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MD140186_1000.jpg
Wyświetleń:	820
Rozmiar:	236,4 KB
ID:	39033   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MD140214_1000.jpg
Wyświetleń:	810
Rozmiar:	405,9 KB
ID:	39034  

  8. #8
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    o kurcze.. po tym kolczyku widać nawet skąd krowa mieszka... niesamowite

  9. #9

    Dołączył
    May 2009
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Wielki dzięki za odpowiedzi .Do tej pory sklejałem panoramy ze zdjęć robionych w jednym rządku , nie wiedziałem , że można inaczej ( dobrze , że jest to forum ) .Kupię sobie na pewno statyw, chociaż mój plecak i tak jest już ciężki .Docelowo jednak skorzystam z rady dobasa i będę zbierał na szerokokątny . Zawsze można też sklejać panoramy ze zdjęć robionych na statywie z głowicą wykorzystując obiektyw szerokokątny .
    Pozdrawiam
    Bugi

Podobne wątki

  1. "Przez obiektyw do serca widza" Zdjęcia Dawida
    By Dawid in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 780
    Ostatni post / autor: 30.09.14, 13:16
  2. Konwenter szerokokątny "fish-eye" który najlpeszy
    By k2 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14.02.04, 23:55

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.