Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: E-520 i tryb automatyczny

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria

    E-520 i tryb automatyczny

    Ha, zdziwko, co?
    Mam jednak pytanie z tym związane. Nie powiem, że kolega, bo i tak będzie, że ściemniam. W każdym razie, mam w garście E-520 z ZD 40-150 II. Aparat ustawiony na tryba automatyczny, czułość na automacie do ISO800, lampa raz na automacie, raz na drugiej kurtynie. Za każdym razem jednak bez względu na ustawienia, ilość światła w fotografowanym obszarze itd, aparat ustawia czas naświetlania równy 1/80 sekundy. I teraz pytanie, czy ten model tak ma, czy też coś się skopsało?
    Sprawdzałem PAM, na tym da się działać, choć w trybie P przy otwartej lampie, tak jak w Auto ustawia się 1/80 sekundy. No właśnie, warunek - otwarta lampa i zawsze 1/80 bez względu na zmiany wprowadzane w menu.
    To co, odsyłać kolegę do serwisu? Bo nie wierzę, że ten model tak ma...
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Zmień ogniskową na obiektywia
    albo włącz slow-sync... :P

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    Zmień ogniskową na obiektywia
    albo włącz slow-sync... :P
    Ty możesz mieć rację, o tym nie pomyślałem - znaczy, o zmianie ogniskowej
    Lampę przestawiałem w różne tryby, nic nie daje.

    Wracając do pierwszej propozycji, na mój prosty rozum biorą - zmiana warunków oświetleniowych powinna wpłynąć jednak na ustawiany z automatu czas naświetlania bez zmiany ogniskowej...
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Eddie Zobacz posta
    ... na mój prosty rozum biorą - zmiana warunków oświetleniowych powinna wpłynąć jednak na ustawiany z automatu czas naświetlania bez zmiany ogniskowej...
    Zmiana czasu naświetlania przy korzystaniu z lampy błyskowej Nie ma czasu naświetlania (w sensie migawki), tylko czas trwania błysku (to już ekspozycja), a migawka musi się po prostu otworzyć dokładnie wtedy, gdy lampa błyska. Na automatach ten czas jest jednakowy, możesz go podregulować na S lub M.
    Pozdrawiam
    Jack

  5. #5
    | OlyJedi Awatar lukasz78
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    347
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Jeśli czas otwarcia migawki jest krótszy niż błysk lampy to chyba nie ma znaczenia ile będzie "świeciła" lampa. Dobrze mówię?
    Mam na myśli sytuację, że migawka otwiera się i zamyka w trakcie trwania błysku.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lukasz78 Zobacz posta
    Jeśli czas otwarcia migawki jest krótszy niż błysk lampy to chyba nie ma znaczenia ile będzie "świeciła" lampa. Dobrze mówię?
    Mam na myśli sytuację, że migawka otwiera się i zamyka w trakcie trwania błysku.
    Nie mówisz dobrze. Teoretycznie niby można spróbować, jednak przypomnij sobie, jak jest skonstruowana migawka szczelinowa (mówimy w tym wątku o lustrzance). Jest wszystko OK wtedy, gdy lamelki migawki odsłonią na raz całą matrycę, a to ma miejsce wyłączni przy czasie naświetlania ok. 1/200 sekundy i dłuższych. Przy krótszych czasach naświetlania migawka szczelinowa nie odsłania całego pola matrycy, tylko eksponuje fragmentami. Po drugie, o ile już teoretyzujemy, problem synchronizacji dałby o sobie znać w taki sposób, że do matrycy w ogóle nie dotarłoby światło flesza.
    Jack

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jack Zobacz posta
    Zmiana czasu naświetlania przy korzystaniu z lampy błyskowej Nie ma czasu naświetlania (w sensie migawki), tylko czas trwania błysku (to już ekspozycja), a migawka musi się po prostu otworzyć dokładnie wtedy, gdy lampa błyska. Na automatach ten czas jest jednakowy, możesz go podregulować na S lub M.
    Pozdrawiam
    Jack
    Dokładnie o to mi chodziło - piękne dzięki!
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    A nie masz ty czasem ustawionego minimalnego czasu synchronizacji na 1/80? Na automat chyba też ma to wpływ. W S/M lub P/A+slow(korektą ekspozycji) dasz radę wtedy ustawić tylko czas równy lub dłuższy od 1/80, o ile dobrze pamiętam. Cały czas mowa o lampie wbudowanej. Powyższy pseudowywód ma sens jeżeli chcesz krótszą migawkę (da się zejść chyba maks do 1/180), jeżeli wolniej to M/S lub slowsync.
    Wyklikane z mobilka
    Ostatnio edytowane przez Moominek ; 8.09.10 o 21:50

  9. #9
    | OlyJedi Awatar lukasz78
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    347
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Jack, dzięki. Nie pomyślałem o sposobie pracy migawki.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Zapomniałem jeszcze o jednym - w Auto chyba nie zapamiętuje ustawień. I zapewne czas błysku sam się ustawia na 1/80 i stąd migawka. Można to zmienić w menu ale i tak potem wróci.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

Podobne wątki

  1. Tryb manualny
    By fidel_c in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 23.03.09, 00:08
  2. SP570UZ - Tryb M
    By Johnny-T in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 9.01.09, 22:41
  3. SP500-UZ i tryb RAW
    By piotrekp in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 16.06.06, 20:46
  4. Tryb P w E1
    By kisi in forum E-System
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23.05.06, 08:44
  5. Palmtop i "automatyczny pilot"
    By limarc in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17.09.05, 11:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.