Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 79

Wątek: małe dylematy: zuiko 14-54mm, sigma 30mm, zuiko 50mm ???

  1. #1
    | OlyJedi Awatar tomek s
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    wawa
    Posty
    386
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    małe dylematy: zuiko 14-54mm, sigma 30mm, zuiko 50mm ???

    No właśnie mogę sobie pozwolić na jeden, mam obecnie dualkit, a chciałbym coś jaśniejszego, tylko co?? Kupno głównie pod kątem fotografii ludzi, zależy mi na małej GO i jasnoćci by można było fotografować też w trudniejszych warunkach. Przychylałem się ostatnio do wymiany 14-45 na 14-54 ze względu na jasność, szybkość no i dużą uniwersalność. Ostatnio jednak zachwyciła mnie ta sigma 30mm z świetnym światełkiem 1,4, ale jednocześnie naczytałem się też trochę niepochlebnych opini na jej temat, co do ostrości - zwłaszcza na obrzeżach kadru, no i ten niepewny AF ?? Jest jeszcze świetna 50-tka f2 od zuiko, ale chyba te 100mm będzie dla mnie troche za wąskie, ale znowu kusi bardzo dobrym makro Bardziej zatem skupiam się na na 14-54mm, którego ciężko dostać w dobrej cenie, a używanych poprostu nie ma, na nowy 12-60 ludzie muszą poczekać i nie wyzbywają się 14-54 i jeszcze ta sigma?? Może ktoś ma, lub miał szanse porównać jak się użytkuje te dwa obiektywy, może jakieś przykładowe zdjęcia w tych samych warunkach? Czy jest jakiś sklep gdzie mają (nie na zamówienie) pod olego, żeby można było sobie podpiąć i potestować, bo podobno egzemplarz egzemplarzowi nie równy co nie tyczy się raczej zuiko
    Proszę o porady.
    pzdr
    Było żółto, czerwono, a później Fuji wykończyła czerwona zaraza
    Jest też czarny aparacik z firmy od telewizorów

    foto Stankiewicz Tomasz


  2. #2
    | OlyJedi Awatar Magus
    Dołączył
    May 2005
    Posty
    719
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Mam 14-54 i 50mm - moge Ci powiedzieć, że oba sa świetne - 50mm jest optycznie szkłem doskonałym jak dla mnie, ma jednak dość ślamazarny AF w prównaniu do 14-54 - daje radę, ale trzeba przywyknąć do dobrego celowania, może z nowymi body będzie chodić lepiej.

    14-54 daje Ci uniwersalność.

    30mm jeszcze nie mam, jak zostanę z olkiem to sobie ją kupię przed wakacjami - wtedy ci powiem dokładniej co i jak

    EDIT

    Dzwoniłem http://www.sklepfotograficzny.pl/ - pan powiedział, że jak chce to może ściągnąć w każdej chwili, mogę oglądnąć, podpiąć po aparat porobić foty u nich w sklepie w Krakowie i ... nie muszę kupować.
    Canon 85 f/1.2 mkII L w moim plecaku jest jak perła w chlewie.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar tomek s
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    wawa
    Posty
    386
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    no właśnie, jeszcze wspomnę, że kupujac sigmę zostawiłbym 14-45 do którego mam filtry na 58mm, a tak do 14-54 kolejny nie mały wydatek bo marumi kosztował mnie ponad 200pln może to nie do końca najważniejsze, ale próbuje sobie znaleźć wszystkie argumenty za i przeciw, no i przy tym im więcej się zastanawiam tym bardziej nie wiem
    pzdr
    Było żółto, czerwono, a później Fuji wykończyła czerwona zaraza
    Jest też czarny aparacik z firmy od telewizorów

    foto Stankiewicz Tomasz


  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    stałem przed podobnym dylematem i zdecydowałem się na 14-54. 12-60 nawet jak będzie top jakości to będzie kosztował...50mm mi się marzy ale też ogranicza, a ja pokochałem szersze ujęcia. Portret 14-54 opędzisz nie gorzej niż 50tką (aczkolwiek takiej głebii się może nie uzyska ) a 50tką nie zrobisz niczego co wymaga mniej niż 50mm

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2004
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    163
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez tomek s
    no właśnie, jeszcze wspomnę, że kupujac sigmę zostawiłbym 14-45 do którego mam filtry na 58mm, a tak do 14-54 kolejny nie mały wydatek bo marumi kosztował mnie ponad 200pln może to nie do końca najważniejsze, ale próbuje sobie znaleźć wszystkie argumenty za i przeciw, no i przy tym im więcej się zastanawiam tym bardziej nie wiem
    pzdr
    Do fotografii ludzi chyba aż tak bardzo filtry się nie przydadzą.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Magus
    Dołączył
    May 2005
    Posty
    719
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    W sumie to 50mm f2 mam założona na aparat tak w 80% przypadków gdy fotografuję - przewaga tego szkła w portrecie nad 14-54 jest dośc duża.
    Canon 85 f/1.2 mkII L w moim plecaku jest jak perła w chlewie.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    miałem Cię o to zapytać:
    14-54 a 50 w portrecie - możesz na szybko podać różnice na korzyść 50tki? tylko w obrazie...

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Magus
    Dołączył
    May 2005
    Posty
    719
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Ostrość, boke, mała GO
    Canon 85 f/1.2 mkII L w moim plecaku jest jak perła w chlewie.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Magus
    Ostrość, boke, mała GO
    jest ostrzejszy???

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Magus
    Dołączył
    May 2005
    Posty
    719
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    50 f2 - jest taka ostra, że pokaleczyć się można ... dlatego często mówią, że do portretu się nie nadaje bo uwypukla wszystkie wady cery.

    Ale na szczęście mam żonę wizażystkę więc makUpem radze sobie z nadmiarem ostrości.

    The Olympus Zuiko Digital 50mm f/2 macro may be the only macro lens available for four-thirds at the moment but its performance is near flawless. Optically the lens is basically beyond criticism with a peak performance that betters the 8 mega pixel sensor of the E-300. Mechanically it suffers a little from the conventional AF motor as well the focus extension system although the principal quality of the construction is very high. Highly recommended!


    Na wykresie nie ma dużej różnicy dla centrum kadru, ale odczuwalnie na zdjęciach widzę różnicę zasadniczą.
    Canon 85 f/1.2 mkII L w moim plecaku jest jak perła w chlewie.

Podobne wątki

  1. sigma 30mm oraz 50mm pierwsze wrażenia
    By polmos in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 25.03.10, 10:03
  2. Zuiko Digital ED 50mm czy 14-54mm???
    By luki211 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 18.06.09, 09:00
  3. Olympus E-30 i Zuiko 14-54mm f2.8-3.5 (II)
    By paakayttaja in forum E-System
    Odpowiedzi: 113
    Ostatni post / autor: 5.11.08, 07:05
  4. EW-83F / LH-70B dla Zuiko 14-54mm?
    By Inishi in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29.04.08, 22:03
  5. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26.11.05, 17:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.