Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Front focus a głębia ostrości E-520

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    29
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Front focus a głębia ostrości E-520

    Witam Wszystkich serdecznie i proszę o pomoc. Mój Olympus E-520 miał wyraźny front focus. Aktualnie po serwisowaniu (już drugim zresztą), wprawdzie ustawia w koncu ostro na celowany obiekt (zd14-40), ale widać wyraźnie że głębia ostrości jest przesunięta w kierunku do aparatu, a przecież powinno być odwrotnie. Nawet przy mocniejszym zamykaniu przesłony, najwięcej ostrości przybywa z przodu zamiast z tyłu.

    W przypadku obiektywu zd40-150, na niższych ogniskowych, tak do 80mm co najmniej, jest juz maly problem z ostroscia celowanego obiektu.

    Sprawdzalem to na rzedzie trzech bateryjek, ustawionych obok i jedna za druga. Potem tez na butelkach z etykietami i bylo podobnie.

    Testy robilem tak przy swietle zarowym, jak i dziennym.

    Aparat dwukrotnie serwisowany. Po pierwszym serwisie byla duza poprawa, ale nadal byl front focus (wyczyszczyno ccd). Po drugim serwisie (wyslalem tez oba obiektywy) poprawa juz znaczna (regulacja ccd + wymiana plyty glownej w zd14-42), obiektyw 14-42 ostrzy dobrze, ale z przesunieciem glebi ostrosci do przodu (w kierunku do aparatu), a obiektyw 40-150 ma nadal maly front focus w nizszych ogniskowych, jak pisalem juz powyzej.

    Czy nadal powinienem odsylac aparat do serwisu? Pytam, bo juz nie jestem pewien, czy moze za duzo wymagam od tego modelu aparatu i tych obiektywow. Wolalbym aby bylo optymalnie, tzn. wlasciwa glebia ostrosci i prawidlowa ostrosc w wiekszym zakresie ogniskowych w przypadku dluzszego kita. Ja rozumiem ze na koncu krotkich ogniskowych moze byc front focus, ale zeby od 40 do 80, tak jak w 40-150, to przeciez polowa ogniskowej obiektywu?

    Z gory dziekuje za odpowiedzi Pozdrawiam.

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Moment. Aparat ostrzy, tam gdzie ma ostrzyć, a płaszczyzna GO jest przesunięta?

    Pokaż jakieś zdjęcia...

  3. #3

    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    29
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Dokladnie, go jest przesunieta do aparatu.

    Wrzucam fotke z 40-150, zdjecie na 102mm, F5,1 Zdjecie troche zmniejszylem i skompresowalem ale widac ok
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1017620zmn.jpg
Wyświetleń:	311
Rozmiar:	78,6 KB
ID:	37361  

  4. #4

    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    29
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Natomiast w przypadku 40-150, w krotszych ogniskowych raczej nie ostrzy tam gdzie powinien.

  5. #5
    kowalikster
    Gość
    Typowy Front Focus drogi Panie Witoldzie.
    Przy odpowiedniej przesłonie, ogniskowej i odległości np. twarz będzie ostra ale obiekty zaraz za nią, które według standardowej GO powinny być ostre nie są ostre.
    Też mam problem z FF na mojej puszce (510), długi kit wzmacnia ten problem na dłużych ogniskowych. Aparat był już serwisowany ale aktualnie jest już po gwarancji.
    Według mnie powinieneś wysłać jeszcze raz aparat z opisem, że poprzednie naprawy nie przyniosły skutku.

  6. #6

    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    29
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Jestem Sebastian

    Front Focus znacznie mniejszy, ale nadal jest... Czy moge to nadal reklamowac? Bo jednak chodzi tylko o go (chociaz w przypadku dlugiego kita nie tylko)?

    U mnie 40-150 ostrzy zle w krotkich ogniskowych, w dluzszych sie poprawia, ale nadal go jest zla

  7. #7
    kowalikster
    Gość
    Ale grizz to Witold.
    Może sam obiektyw też wymaga kalibracji.
    Zadzwoń najlepiej do Olympusa i pogadaj o problemie. Podaj numery napraw i będziesz miał pewne informacje.

  8. #8

    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    29
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Do kowalikster

    No i tak zrobie, odesle jeszcze raz, chcialem podzielic sie watpliwosciami. Aparat otrzymalem dzis i nie testowalem jeszcze w plenerze, ale tak przypuszczam, ze nawet jak osoba fotografowana bedzie ostra, to tlo juz niekoniecznie, a przynajmniej nie bedzie optymalnej ostrosci.

    Mnie zostalo jeszcze gwarancji do lutego, ale wole sie z tym uporac za wczasu...
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Ok, rozumiem (co do Witolda)

    Napisano mi przy 40-150 wyregulowano, a przy krotszym obiektywie wymiana plyty glownej.
    Ostatnio edytowane przez photoo ; 3.08.10 o 18:59 Powód: Automatyczne scalenie postów

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2007
    Mieszka w
    Kamionka Mała
    Posty
    132
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez photoo Zobacz posta
    Dokladnie, go jest przesunieta do aparatu.

    Wrzucam fotke z 40-150, zdjecie na 102mm, F5,1 Zdjecie troche zmniejszylem i skompresowalem ale widac ok
    Odnośnie tego testu to czy baterie były w tej samej odległości od siebie? Jest jeszcze kwestia odległości od fotografowanego obiektu. Sam to zauważyłem, że wszelkie problemy wyłażą bardziej przy małej odległości od obiektu.

  10. #10

    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    29
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Baterie w tej samej odległości, mierzyłem... Jeśli chodzi o odległość, to też starałem się dalej 70-100 cm, w zależności od ogniskowej, bo małe baterie trudno fotografować z b.daleka ogniskową 14mm... Lecz robiłem też testy na dużych butelkach z etykietami, odległość od nich 100 cm i też go była niewłaściwa.

Podobne wątki

  1. e-520 Problem z Fokusem !? Front Focus ?
    By sebek38 in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 275
    Ostatni post / autor: 14.02.13, 02:34
  2. 14-54, e-510 i front focus?
    By muszyk in forum E-System
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 6.07.11, 15:35
  3. front focus
    By niwi in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 31.10.10, 21:52
  4. Głebia ostrości
    By RockZi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 4.02.09, 22:04
  5. Głębia ostrości w C-7xx...?
    By Rick van Dyke in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 1.09.04, 18:46

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.