Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Gdzie w Wawie wywołać ILFORD FP4+

  1. #1
    | OlyJedi Awatar acidmk
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Mokotów
    Posty
    1.065
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Gdzie w Wawie wywołać ILFORD FP4+

    Czy może ktoś ma jakiś pomysł gdzie dobrze wywołują i skanują te filmy w Wawie?
    POzdrawiam
    Acidmk
    Mój wątek, moja Sicilia na forum oraz w necie LaBellaSicilia.pl oraz moje www

  2. #2
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Czarno-biały film najlepiej wywołuje się w domu Jest punkt Foto Relax (albo Prolab) na tyłach Empiku, na pasażu Wiecha, gdzie wołają i skanują. Chodzę głównie tam, ale z kolorowymi filmami. Tanio nie jest, a, niestety, ze względu na ogromny przerób zdarzają im się wpadki. Jest jeszcze, ponoć dobry, ale nigdy nie sprawdzałem, punkt na Dzikiej.
    Pzdr
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Ah, no i jeszcze jest punkt Czarno Białe, gdzie wywołują w koreksie, a nie w maszynie.

    http://www.czarno-biale.pl/sklep/catalog.php
    Ostatnio edytowane przez suchar ; 9.06.10 o 12:41 Powód: Automatyczne scalenie postów
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  3. #3
    | OlyJedi Awatar acidmk
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Mokotów
    Posty
    1.065
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Na obróbkę samemu to jeszcze chyba nie pora
    Bardzo dzięki za adresy, wybiorę chyba czrno-białe. Oczywiście + dla Ciebie.

    Kiedyś chciałbym się pobawić w wywoływanie...ale najpierw muszę duuuzo się jeszcze nauczyć.
    POzdrawiam
    Acidmk
    Mój wątek, moja Sicilia na forum oraz w necie LaBellaSicilia.pl oraz moje www

  4. #4
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez acidmk Zobacz posta
    Na obróbkę samemu to jeszcze chyba nie pora
    Bardzo dzięki za adresy, wybiorę chyba czrno-białe. Oczywiście + dla Ciebie.

    Kiedyś chciałbym się pobawić w wywoływanie...ale najpierw muszę duuuzo się jeszcze nauczyć.
    Rzuciłem okiem na cennik i o ile dobrze sprawdziłem to w czarno-białe wywołanie filmu w koreksie cz-b kosztuje 11zł, podczas gdy w Foto Relax 10zł. W cenie różnica żadna, ale w sposobie wywoływania już tak (koreks vs maszyna). Poza tym w czarno-białe zawsze możesz sobie uciąć wartościową pogawędkę, na co zwykle w dużym punkcie nie ma czasu.

    Wywoływanie samemu nie jest skomplikowane, tylko trochę czasochłonne. Nie wielce, ale jednak trochę. Trzeba rozrobić chemikalia, wywoływać, potem wszystko przepłukać i wysuszyć. Przede wszystkim jednak potrzeba ciemnego pomieszczenia. Tak czy inaczej polecam, warto móc kontrolować jak największą część fotograficznego procesu.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  5. #5
    | OlyJedi Awatar acidmk
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Mokotów
    Posty
    1.065
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez suchar Zobacz posta
    Rzuciłem okiem na cennik i o ile dobrze sprawdziłem to w czarno-białe wywołanie filmu w koreksie cz-b kosztuje 11zł, podczas gdy w Foto Relax 10zł. W cenie różnica żadna, ale w sposobie wywoływania już tak (koreks vs maszyna). Poza tym w czarno-białe zawsze możesz sobie uciąć wartościową pogawędkę, na co zwykle w dużym punkcie nie ma czasu.

    Wywoływanie samemu nie jest skomplikowane, tylko trochę czasochłonne. Nie wielce, ale jednak trochę. Trzeba rozrobić chemikalia, wywoływać, potem wszystko przepłukać i wysuszyć. Przede wszystkim jednak potrzeba ciemnego pomieszczenia. Tak czy inaczej polecam, warto móc kontrolować jak największą część fotograficznego procesu.
    Pzdr
    Cena za wywołanie całkiem ludzka jest

    Kiedyś za króla ćwieczka, jakieś wywoływanie filmów BW grane było, ale tak dawno że pamiętam wywoływacz...płukanie...utrwalacz, płukanie no i suszenie to wszystko

    Zanabyłem OM10 i chcę zacząć na kliszy się bawić
    POzdrawiam
    Acidmk
    Mój wątek, moja Sicilia na forum oraz w necie LaBellaSicilia.pl oraz moje www

  6. #6
    pat.p
    Gość
    Cześć

    Do FP4+ kup Tetenal Ultrafin Liquid. Rozrób w proporcji 1+20 (400 ml wody + 20 ml wywoływacza). Woda powinna mieć 20 stopni C.
    Nawiń film na szpulę, umieść w koreksie, zakręć. Odpal minutnik nastawiony na 11 minut. Nalej wywoływacz, stuknij o ziemię, żeby bąble uciekły i przez minutę obracaj koreksem we wszystkich osiach (nie kręć szpulą w środku, tylko obracaj w rękach koreks we wszystkie strony). Odstaw. Na początku każdej minuty mieszaj przez 10 sekund.
    Jak minie czas - wylej wywoływacz. Zacznij odkręcać koreks jakieś 20 sekund przed upływem czasu na minutniku.
    -----------
    Teraz zalej wszystko przerywaczem (Tetenal Indicet). Proporcje roztworu podane są na butelce. Po chwili zlej roztwór z koreksu do naczynia (polecam butelki po wodzie Żywiec), zakręć i odstaw w ciemne miejsce.
    ------------
    Zalej kliszę utrwalaczem (Ilford Rapid Fixer na przykład). Proporcje podane na butelce.
    Utrwalaj 5 minut. Zlej płyn do naczynia.
    ---------------
    Do przygotowanej miski, w której jest woda ze zmiękczaczem (Tetenal Mirasol - 0,5 ml na miskę wody) włóż szpulę z filmem. Zdejmij górną część szpuli, płucz tak, żeby woda dotarła do całej powierzchni kliszy. Płucz ok. 20 minut, wyjmij film ze szpuli i powieś, żeby się wysuszył. Powinno to trwać 5-8 godzin.
    ------------------
    Voila.

    Potnij i włóż w koszulki. Na wierzch połóż coś ciężkiego (album). FP4+ to solidny materiał, raczej się nie zwija.

    Pozdrawiam
    Pat

  7. #7
    | OlyJedi Awatar acidmk
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Mokotów
    Posty
    1.065
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez pat.p Zobacz posta
    Cześć

    Do FP4+ kup Tetenal Ultrafin Liquid. Rozrób w proporcji 1+20 (400 ml wody + 20 ml wywoływacza). Woda powinna mieć 20 stopni C.
    Nawiń film na szpulę, umieść w koreksie, zakręć. Odpal minutnik nastawiony na 11 minut. Nalej wywoływacz, stuknij o ziemię, żeby bąble uciekły i przez minutę obracaj koreksem we wszystkich osiach (nie kręć szpulą w środku, tylko obracaj w rękach koreks we wszystkie strony). Odstaw. Na początku każdej minuty mieszaj przez 10 sekund.
    Jak minie czas - wylej wywoływacz. Zacznij odkręcać koreks jakieś 20 sekund przed upływem czasu na minutniku.
    -----------
    Teraz zalej wszystko przerywaczem (Tetenal Indicet). Proporcje roztworu podane są na butelce. Po chwili zlej roztwór z koreksu do naczynia (polecam butelki po wodzie Żywiec), zakręć i odstaw w ciemne miejsce.
    ------------
    Zalej kliszę utrwalaczem (Ilford Rapid Fixer na przykład). Proporcje podane na butelce.
    Utrwalaj 5 minut. Zlej płyn do naczynia.
    ---------------
    Do przygotowanej miski, w której jest woda ze zmiękczaczem (Tetenal Mirasol - 0,5 ml na miskę wody) włóż szpulę z filmem. Zdejmij górną część szpuli, płucz tak, żeby woda dotarła do całej powierzchni kliszy. Płucz ok. 20 minut, wyjmij film ze szpuli i powieś, żeby się wysuszył. Powinno to trwać 5-8 godzin.
    ------------------
    Voila.

    Potnij i włóż w koszulki. Na wierzch połóż coś ciężkiego (album). FP4+ to solidny materiał, raczej się nie zwija.

    Pozdrawiam
    Pat
    Wow, Bardzo dzięki za instrukcje
    Pierwszą kliszę wywołam w zakładzie, ale zacznę rozglądać się już za chemią i koreksem. Do tego potrzebuję już chyba tylko klips aby powiesić film na sznureczku

    Coraz bardziej podoba mi się ciemnia.
    Plusik i ogromne podziękowania
    POzdrawiam
    Acidmk
    Mój wątek, moja Sicilia na forum oraz w necie LaBellaSicilia.pl oraz moje www

  8. #8
    pat.p
    Gość
    Nie ma za co
    Co do klipsika - można użyć zwykłych klamerek do bielizny (drewnianych - są cięższe).
    Drut przewlekasz przez klamerkę, zawieszasz na łazienkowej suszarce i podczepiasz drugą klamerkę na dole, jako obciążenie. Wystarczy w zupełności, a oszczędzasz dwie dychy (akurat na rolkę FP 4+).
    Bardzo fajny negatyw, najbardziej lubię ze wszystkich Ilfordów.

    Trzymaj się i działaj, trzeba zacząć. Koledzy z Forum też mnie zachęcali, warto.
    Pamiętaj tylko, żeby przyciąć negatyw na okrągło, żeby nie haczył się w szpuli (można cholery dostać, jak musisz kilka razy nawijać...)

    Pozdrawiam
    Pat

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    okolice P-ń
    Posty
    1.064
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    Wolam sredni i maly format tu (czlowiek jest z Wawy):
    http://www.wywolywanie.com/

    Generalnie wychodzi taniej niz zakup sprzetu i chemii (ta ostatnia sporo podrozala przez ostatnie lata).

    Jakosc - rewela - zero syfu, rys itepe.
    Rolleicord, Canon
    flickr

  10. #10
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Pat, pat, słuchaj Pata! Ja posłuchałem, czarnobieli już nie zanoszę do zakładu, wołam sam, jest super zabawa, a satysfakcja, gdy rolka już wisi i się suszy.. ach! : ) Tak że polecam gorąco, Iza Małysz ; )


    BTW, w Krk taniej się woła w koreksie, w dobrym zakładzie : )

Podobne wątki

  1. Gdzie moźna wywołać taki film:)
    By bartezz19 in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11.10.08, 19:54

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.