Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: Wywoływanie RAW (.orf) z Olka E-30

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Ziootek1971
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    462
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Wywoływanie RAW (.orf) z Olka E-30

    Wczoraj wybrałem się wieczorem w okolice Pałacu Prezydenckiego żeby nieco pofocić. Po raz pierwszy od kiedy mam E-30 zdecydowałem się na fotografowanie w RAW. Zrobiłem całkiem sporo zdjęć i... zaczęły się schody. RAWTherapee, którego używałem do wywoływania RAW kiedy używałem E-500 "nie widział" RAW-ów z E-30 (ani wersja 2.3 ani 2.41). Olympus Master2 miałem kiedyś zainstalowanego jako wersję testową i teraz nie mogę niestety zainstalować go ponownie z płyty, która była w pudełku z aparatem. A wczorajsze zdjęcia czekają na wywołanie...
    Może któryś z użytkowników E-30 może podzielić się informacjami o oprogramowaniu, którego używa do wywoływania RAW z tego aparatu? Będę niesamowicie wprost wdzięczny za pomoc. Co prawda na maj zapowiadany jest Olympus Viewer 2, ale nie chciałbym czekać tak długo na możliwość wywołania moich RAWów...
    Ziootek
    E-30; E-P3; mZD 14-42; "dekielek" 15 mm; ZD 14-54; ZD 9-18; ZD 40-150; Sigma 24; Metz 48-AF1

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Ktos juz kiedys mnie nawijal,ze nie moze otworzyc rawow z .Mnie otworzyl skorzystal z Camera raw od Ps.Mam go gdzies na dysku bo byla wersja darmowa do sciagniecia z jakiejs strony.Akurat trafilem z dniem kiedy byla.Nawet bardzo przyjemny programik.

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.003
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Używam RT V. 2.4.1 ale na Linuxie... - nie pomogę. Ale nie słyszałem aby RT nie otwierał *.orf z E-30. Sprawdź biblioteki
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ziootek1971 Zobacz posta
    [...] nie chciałbym czekać tak długo na możliwość wywołania moich RAWów...
    Skoro nie chcesz czekac to do wywołania ORFów (zrobienia JPG) z E-30 użyj aparatu E-30.

    Ani ekstra oprogramowanie ani komputer nie jest do tego potrzebny.
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

  5. #5
    | OlyJedi Awatar rafrr
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    Stanwell UK
    Posty
    140
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Ufraw, prosty darmowy program...
    O/N

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    619
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ziootek1971 Zobacz posta
    ... Olympus Master2 miałem kiedyś zainstalowanego jako wersję testową i teraz nie mogę niestety zainstalować go ponownie z płyty, która była w pudełku z aparatem. ...
    Być nie może. Olympus Master to freeware. Pobierz najnowszą wersję ze strony Oly.

    Poza tym polecam znakomity DXO Optics Pro. Do pobrania wersja trial (jak nie chcesz płacić). Działa bez limitów funkcjonalnych przez oidp 30 dni.
    Pozdrawiam, Andrzej.
    E-30 | ZD 12-60 | ZD 50-200 SWD | ZD 70-300 | Sigma 105 | Falcon 8 | sporo manualnych stałek M42

  7. #7
    | OlyJedi Awatar lucas_g
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    996
    Siła reputacji
    153
    Moja galeria
    Zgadza się. Olympus Master jest darmowy. Poza tym Raw Therapee 2.4.1 otwiera u mnie RAWy z E-30 bez problemu. Być może powinieneś zainstalować RawCodec wydany przez olka.
    Ostatnio edytowane przez lucas_g ; 18.04.10 o 20:57

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Próbowałeś darmowy "Adobe DNG Converter" ? polecam. pozdrawiam hb.

  9. #9
    Alleg_pl
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez heniobe Zobacz posta
    Próbowałeś darmowy "Adobe DNG Converter" ? polecam. pozdrawiam hb.
    równiez popieram. nawet moge ci wysłac na poczte. mozna to sciagnac ze strony adobe.
    zmienia on Raw .orf na raw w formacie "cyfrowego negatywu" DNG
    pozwole sobie zacytowac
    Informacje o formacie Digital Negative (DNG)

    Format Digital Negative (DNG) jest ogólnie dostępnym, udokumentowanym i powszechnie obsługiwanym formatem przechowywania danych camera raw. Projektanci sprzętu i oprogramowania stosują format DNG ze względu na elastyczny przepływ pracy przetwarzania i archiwizacji danych camera raw. Możesz też używać formatu DNG jako formatu pośredniego zapisu obrazów zarejestrowanych wcześniej w formacie własnym camera raw.

    Ponieważ dokumentacja formatu DNG jest ogólnie dostępna, oprogramowanie wczytujące takie jak Camera Raw nie wymaga informacji o konkretnym typie aparatu do odczytywania i przetwarzania plików utworzonych przez aparat obsługujący format DNG. Jeśli zakończona zostanie się obsługa formatu własnego, użytkownicy mogą nie mieć możliwości dostępu do obrazów zapisanych w tym formacie i obrazy zostaną utracone na zawsze. Ponieważ dokumentacja formatu DNG jest ogólnie dostępna, jest bardziej prawdopodobne że obrazy raw zapisane w formacie DNG można będzie odczytać korzystając z oprogramowania w odległej przyszłości, lepiej więc wybrać format DNG do przechowywania archiwów.

    Format DNG jest rozszerzeniem formatu TIFF 6.0 i jest zgodny ze standardem TIFF-EP. Może się zdarzyć (ale nie musi tak być zawsze) że plik DNG jest zgodny jednocześnie ze specyfikacją Digital Negative i standardem TIFF‑EP.

    Dane o dopasowanych obrazów zapisanych w pliku DNG mogą być osadzone w samym pliku DNG, zamiast być zapisywane w pomocniczym pliku XMP lub w bazie danych modułu Camera Raw.

    Korzystając z programu Adobe DNG Converter możesz przekonwertować pliki camera raw do formatu DNG. Więcej informacji o formacie DNG i programie DNG Converter znajdziesz www.adobe.com/go/learn_ps_dng_pl.

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Mam RawTherapee i otwieram rawy z E-30 bez żadnego problemu.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

Podobne wątki

  1. Wywoływanie RAW
    By bogdan1 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 4.08.11, 16:58
  2. Wywoływanie negatywów - ekonomiczny warsztat :-)
    By pat.p in forum Ciemnia analogowa
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 12.12.10, 23:22
  3. wywoływanie raw w olympusie master
    By macieknr1 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27.11.10, 23:03
  4. Wywoływanie RAW & EXIF
    By Yarek1971 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16.09.08, 17:20

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.