Strona 109 z 111 PierwszyPierwszy ... 95999107108109110111 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1.081 do 1.090 z 1107

Wątek: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

  1. #1081
    Awatar JacSlo
    Dołączył
    Apr 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    27
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że 180-ka startuje sensownie, gdy przy ziemi (ok. 2 m n.p.g.) mam stały wiatr w granicach 2-3 m/s. To wystarcza do startu nawet z krótką linką. Jak wieje słabiej, albo muszę "wyskoczyć" latawcem ponad przeszkodę terenową (np. drzewa w parku), to długo rozwinięta linka i szybki bieg są niezbędne. Jak już wystartuję i latawiec nie opada, to wiem, że zadziała logarytmiczny profil wiatru i z każdym metrem wysokości powinno być lepiej. Trzeba oczywiście brać pod uwagę szorstkość otoczenia, bo to powoduje zawirowania i turbulentny przepływ powietrza i można wtedy dostać podmuchy z przedziwnych kierunków... Podczepienie aparatu wymaga stałego wiatru wyżej, zapewne w granicach 5-6 m/s. Masz rację, że w gorszych warunkach (słabym wietrze) udaje się co prawda posłać latawiec w górę, ale o fotografowaniu raczej można zapomnieć.

    Zdarzyło mi się startować przy mocniejszym wietrze (na dole było 3-4 m/s). Początkowo było całkiem przyjemnie, ale jak latawiec poszedł w górę na 100-120 m n.p.g., to kolejne wydarzenia to była "walka o życie" i o to, by bezpiecznie wrócić nie utraciwszy sprzętu. Wierzę więc, że 350-ka potrafi swobodnie przeciągnąć operatora (lub kilku) po ziemi... Nie miałem okazji latać jeszcze nad morzem - wszystkie dotychczasowe loty wykonywałem we Wrocławiu, gdzie przepływ powietrza do 150 m jest jednak modyfikowany przez szorstkość powierzchni, co paradoksalnie ułatwia zadanie.
    Obecnie z przyjemnością używam: Tough TG-4 + FotoKite 180

  2. #1082
    Awatar JacSlo
    Dołączył
    Apr 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    27
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Miałem okazję złapać dziś nieco sprzyjającego wiatru w Płocku. Startowałem w osiedlu Podolszyce Południowe, w wyższej (północnej) części miasta. Zdecydowałem się na tę miejscówkę z powodu bliskości bazy (czyt. mieszkania teściów ) i po nieudanej próbie lotów nad samą Wisłą, przy zbiorniku Sobótka kilka dni wcześniej (na plaży gdzie odbywa się festiwal Audio River). Niby wówczas prognozy też były sprzyjające, ale okazało się, że przy rzece panuje w powietrzu absolutna cisza. Wyżej wiało nieco mocniej, ale i tak za słabo na poważniejsze loty.

    Tym razem według prognozy miało wiać ok. 5 m/s. Przy gruncie (2 m n.p.g.) wiatromierz wskazał ok. 2-3 m/s. Wyżej wiatr był mocniejszy i swobodnie wyniósł aparat na jakieś 60-70 metrów nad poziom gruntu.

    Sprawdziłem działanie Tough TG-4 z wyłączonym manometrem, ale z załączonym GPSem, by sprawdzić, czy wysokość nie będzie przypadkiem brana z systemu GNSS. Ku mojemu zdziwieniu wyłączenie w menu czujnika ciśnieniowego wyłączyło jedynie wyświetlanie informacji z tego czujnika na ekranie informacyjnym aparatu. W informacji EXIF wysokość została i tak zapisana TG-4 nie rejestruje niestety wysokości z systemu GPS, co byłoby przydatne choćby do porównania dokładności/rozbieżności obu pomiarów.

    Do robienia zdjęć wykorzystałem łączność WiFi - urządzenie komunikacyjne wbudowane w aparat zapewniło transmisję danych na odległość do ok. 100 m. Migawkę aparatu wyzwalała moja żona obsługująca tablet, w czasie gdy ja działałem ze szpulą nawijaka

    Fotokite 180 z Ikara, którego używam spisał się całkiem nieźle, choć zauważyłem, że do lotów można się szykować głównie wtedy, gdy prognozy mówią o stałym wietrze na poziomie 4-5 m/s. Przy słabszych podmuchach można jedynie rekreacyjnie rozwinąć skrzydło.

    Wrzuciłem do swojej galerii trzy zdjęcia z dzisiejszej sesji. Ponieważ zmagam się z obróbką plików ORF (RAW) zapisywanych przez mój aparat - póki co z marnymi efektami - do galerii trafiły pliki jpg.
    Obecnie z przyjemnością używam: Tough TG-4 + FotoKite 180

  3. #1083

    Dołączył
    Jul 2011
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez nipo80 Zobacz posta
    Problem z fotokite 180 jest iż wymaga dość sporego wiatru aby udzwignąć sprzęt, jego zaletą jest to że jest do opanowania przez jedną osobę.

    Natomiast większe fotokite to jest już problem. Ostatnio na plaży wiaterku prawie zero, 180 ledwo się nadmuchała, byłem z dwoma kolegami, rozwineliśmy 350 na dole lekka bryza, natomiast jak dmuchnęło u góry, to powiem, że we trójkę każdy ponad 100kg wagi, nie mogliśmy go utrzymać, to już nie była zabawa, gdybym był sam latawiec by sobie poszybował hen.....

    Ostatnio kolega Romek jak z nim rozmawiałem przesiadł się na delty, problem z transportem ale ten problem ponoć "ciągnięcia" nie występuję w takim zakresie.
    Mogę zdecydowanie potwierdzić, że Delta jest dużo bardziej uniwersalnym latawcem. Problem ciągnięcia przy górnych wiatrach jest nieporównywalnie mniejszy niż przy latawcach typu parafoil; zwłaszcza takich jak seria Fotokite, gdzie uzda narzuca stały kąt natarcia. Delta ma jeden punkt mocowania uzdy i silniejszy wiatr doprowadza do wypłaszczenia kąta natracia, a tym samym częściowo ogranicza wzrost siły nośnej. Z mojego doświadczenia z latawcami Fotokite (a mam ich kilka - 180,250 i 350) to ich główną (i w zasadzie jedyną) zaletą jest łatwość transportu. Jako ciekawostkę załączam kadr z wczorajszego filmu nakręconego podczas lotu mojego latawca w opadach śniegu. Gdyby ktoś miał wątpliwości to opady śniegu nie stanowią większej przeszkody do latawcowania. Na pierwszym planie widać obiekty uniwersytetu (basen, hala sportowa - Kampus UAM w Poznaniu). Widoczność ograniczały niskie, porozrywane chmury St fra ( o podstawie około 100 m).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mój film-00-16-31-666.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	188,1 KB
ID:	197074

  4. #1084

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    W stosownym miejscu już się przedstawiłem czas na konkrety. Miałem zamiar przenieść kamerę z roweru na drona ale liczba problemów z tym związana (przepisy, koszt drona, łatwość utraty kontroli, problemy z łącznością, bezpieczeństwo, itd.) spowodowała że wróciłem do pomysłu z latawcem. Mam tylko problem z doborem latawca i linki. Planuję kupić Fotokite 180 i teraz jaka linka, producent twierdzi że wystarczy 120kg na forum ktoś radzi 200kg, i ile tak naprawdę powinno być by nie było katastrofy. Latawiec będzie wynosił kamerkę sportową z osprzętem, całość jak na zdjęciu z picavetem waży 600g. A może wystarczy Fotokite 160 i linka 170kg, nie mam doświadczenia. Latawiec musi być typu flowform by można było podróżować z nim rowerem. Na zdjęciu to co już mam, picavet jeszcze bez linek.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kamera.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	2,99 MB
ID:	199353

  5. #1085
    | OlyJedi Awatar nipo80
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Orle k. Wejherowa
    Posty
    775
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Witaj,

    Fotokite 180 jest dość uniwersalny (nad morzem sprawdzał się OK) i nie wymaga dużych wiatrów, większe mogą być czasem dość uciążliwe szczególnie gdy u góry mocniej zawieje - raz FK 250 musiałem w 3 osoby sciągać - na dole niby bez wiatru a wyżej wiało dość mocno.

    Co do linki - im grubsza tym lepiej pamiętaj że na węzłach lina traci na wytrzymałości od 30 do 60% również traci wytrzymałość z czasem (patrz tu ).

    To czego będziesz jeszcze potrzebował to zwijadła i może czegoś czym utrzymasz to zwijadło na ziemi. Nawijanie linki na szpulę którą dostarczają wraz z latawcem to mordęga.

    Pozdrawiam

  6. #1086

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez nipo80 Zobacz posta
    Witaj,

    Fotokite 180 jest dość uniwersalny (nad morzem sprawdzał się OK) i nie wymaga dużych wiatrów, większe mogą być czasem dość uciążliwe szczególnie gdy u góry mocniej zawieje - raz FK 250 musiałem w 3 osoby sciągać - na dole niby bez wiatru a wyżej wiało dość mocno.

    Co do linki - im grubsza tym lepiej pamiętaj że na węzłach lina traci na wytrzymałości od 30 do 60% również traci wytrzymałość z czasem (patrz tu ).

    To czego będziesz jeszcze potrzebował to zwijadła i może czegoś czym utrzymasz to zwijadło na ziemi. Nawijanie linki na szpulę którą dostarczają wraz z latawcem to mordęga.

    Pozdrawiam
    Dziękuję za zainteresowanie. Projekt zwijadła mam już w głowie tylko wykonać. Myślę że zdecyduję się na FK 180 żeby był pewien zapas mocy natomiast 200m linki 220kg stąd http://www.latawce.info/linki2014-02...01-05924204064
    Pozdrawiam

  7. #1087
    | OlyJedi Awatar nipo80
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Orle k. Wejherowa
    Posty
    775
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez peha Zobacz posta
    Dziękuję za zainteresowanie. Projekt zwijadła mam już w głowie tylko wykonać. Myślę że zdecyduję się na FK 180 żeby był pewien zapas mocy natomiast 200m linki 220kg stąd http://www.latawce.info/linki2014-02...01-05924204064
    Pozdrawiam
    No to jestem ciekaw zdjęć i efektów .

    Ja będę odbudowywał zestaw KAP pomału, pikavet se wydrukuje, aparat mam (obiektyw 14 naleśnik mi zwiało - był super do KAP-u), zwijak i korkociąg jest, brak jeszcze latawca ale tym razem kupię chyba deltę.....

    Z moich doświadczeń dorn i latawiec to dwie różne zabawki, w sztormie drona nie wyciągniesz ja latawiec puszczałem, jednak w bezwietrzną pogodę latawiec zostaje na ziemi, dron zaś poleci.
    Jedyne co mnie martwi to te kamerki sportowe - nie lubię ich obrazu.

  8. #1088
    Banned
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tylko ciekawe ilu polaków fotografuję tak obecnie

  9. #1089
    | OlyJedi Awatar nipo80
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Orle k. Wejherowa
    Posty
    775
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mikel19 Zobacz posta
    Tylko ciekawe ilu polaków fotografuję tak obecnie
    Dziwne pytanie... co za różnica ilu, nawet gdyby było 2 ważne, że są i mają zainteresowania.
    Niestety dron latawca nie zastąpi i odwrotnie, tego się ne da porównać... to są dwie inne bajki (moje subiektywne zdanie).

    Jak chcesz troszkę osób spotkać z latawcami i robiących zdjęcia zapraszam na festiwal latawców do Łeby.
    Jak nie masz na to ochoty to zapraszam na flickr
    https://www.flickr.com/groups/kiteaerialphotography/
    Gdzie jest około 2,5 tysiąca użytkowników wiec jakieś zainteresowanie jest....

    Swoją drogą latawce, zanim powstał kite surfing, już dawno były wykorzystywane nie tylko do zdjęć ale np do połowu ryb, żeglarstwa i wielu innych dziedzinach.

    Pozdrawiam

    Pomysłów ludzie mają bez liku

  10. #1090

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez peha Zobacz posta
    W stosownym miejscu już się przedstawiłem czas na konkrety. Miałem zamiar przenieść kamerę z roweru na drona ale liczba problemów z tym związana (przepisy, koszt drona, łatwość utraty kontroli, problemy z łącznością, bezpieczeństwo, itd.) spowodowała że wróciłem do pomysłu z latawcem. Mam tylko problem z doborem latawca i linki. Planuję kupić Fotokite 180 i teraz jaka linka, producent twierdzi że wystarczy 120kg na forum ktoś radzi 200kg, i ile tak naprawdę powinno być by nie było katastrofy. Latawiec będzie wynosił kamerkę sportową z osprzętem, całość jak na zdjęciu z picavetem waży 600g. A może wystarczy Fotokite 160 i linka 170kg, nie mam doświadczenia. Latawiec musi być typu flowform by można było podróżować z nim rowerem. Na zdjęciu to co już mam, picavet jeszcze bez linek.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kamera.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	2,99 MB
ID:	199353
    No to się pochwalę, zwijak gotowy, zrobiony z rzeczy które powinny zostać wyrzucone ale w domu wszystko może się kiedyś przydać Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zwijak.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	682,3 KB
ID:	199511
    Za wzór służyła ta konstrukcja za ponad 300zł Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zwijadla-5-d.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	26,0 KB
ID:	199512

    Teraz czekam na latawiec, będzie HQ Powerkites KAP Foil 3.0, zdecydowała jego niesamowita stabilność ważna przy filmowaniu, do tego 200m linki Climax Premium 260kg.
    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. wymiana pryzmatu E-510
    By mestre16 in forum E-System
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20.02.09, 16:21
  2. Fotografia latawcowa
    By Jack in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22.01.09, 15:58
  3. Wymiana C-5050..
    By dodi in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 3.08.08, 19:55
  4. Wymiana sprzętu
    By RaptoRi in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 4.06.05, 13:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.