Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: FL50 a korpusy OM?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    FL50 a korpusy OM?

    Zastanawiam się.. czy istnieje możliwość podpięcia do korpusu OM lampy FL50 bądź FL36? Planuję fotografować koncert kliszą i czasem może przydałaby się lekka dopałka, a nie mam lampy systemowej. Czy jest szansa na działanie FL50 lub FL36 z którymś z korpusów OM? Czy to bezpieczne dla lampy/korpusu?


    pozdrawiam

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Niestety moja om-10 jest zepsuta, ale z tego co pamiętam fl-50 smigała. Strasznie robi się zestaw nieporęczny, ale działa.

  3. #3

    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    bardzo daleko...
    Posty
    188
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Na koncert z lampą??? Masz dobre szkła - moim zdaniem nie potrzebujesz lampy. Nawet setkę jesteś w stanie utrzymać z ręki tak by ostre zdjęcia wyszły. Takie oświetlenie zresztą psuje atmosferę a wręcz nie jest życzliwie widziane przez wielu organizatorów koncertów.
    Nikon F i D / Olympus OM + Pansonic G / Mamija 645

  4. #4
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Podpiąłem lampę do stopki 4 do OM1. Nie wyzwala. Pomysł jakiś? : )


    MacGrong - koncert jest w klubie, może być ciemnawo. Setkę? Setka daje radę w dzień. Tam zastanawiam się czy 1600 czy 3200. Ale może poprawcie, bo ja raczkuję raczej niźli fotograf ze mnie jaki.
    Ostatnio edytowane przez HrabiaMiod ; 25.03.10 o 01:38

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Dolny śląsk
    Posty
    623
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Ja miałem problem by założyć fl36r w sanki om10

    fl50 powinno zadziałać ale zdaje mi sie ze zadziała tylko trybie manual
    Jestem taką marionetką nieasertywną
    "Pojęcie szumu jest pojęciem względnym."

  6. #6

    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    bardzo daleko...
    Posty
    188
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    ISO proponowałbym w granicach 800 ewentualnie jeśli jest to niezbędne 1600. Odnośnie obiektywów: 28mm przy f2.8 powinieneś być w stanie utrzymać przy nawet 1/15; 50mm f1.4 stanowi jedno z podstawowych szkieł koncertowych w większości systemów. przy w miarę pewnej ręce utrzymasz go przy 1/30. Podobnie ma się sprawa z 100mm f2.8 powinno się otrzymać przynajmniej w miarę ostre zdjęcia od 1/60. Nieco gorzej jest z 135mm f2.8 i dłuższymi obiektywami, tutaj mogę zaproponować rozwiązanie nieco innego typu: jeden aparat z filmen ISO 800 używany z obiektywami 28 - 100mm oraz drugi aparat z filmem ISO 1600 do szkieł 100 - 200mm. Ewentualną pomocą przydłuższych ogniskowych może być monopod ale użycie czegoś takiego na koncercie zależy jedynie od organizatorów. Mam nadzieję że mój wywód na coś się Waszmości przyda Ukłony!!!
    Nikon F i D / Olympus OM + Pansonic G / Mamija 645

  7. #7
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    MacGrong, ależ ja świadomy tego jestem, choć niestety moja ręka nie jest w 100% pewna i staram się raczej trzymać zasady 1/ogniskowa, bo czasem utrzymam, a czasem nie.

    Przestrzeliłem dwie klisze: neopana 1600 i tmaxa 3200. Zobaczymy co wyjdzie jak wywołam.

    A lampy w końcu i tak nie można było używać, toteż z e1 jest tragedyja raczej, jedynie kilka kadrów, które się bronią


    pozdrawiam wszystkich.

  8. #8

    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    bardzo daleko...
    Posty
    188
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    No to powodzenia przy wywoływaniu i mam nadzieję zobaczyć co ciekawsze wyniki! Ukłony!!!
    Nikon F i D / Olympus OM + Pansonic G / Mamija 645

  9. #9
    | OlyJedi Awatar technik219
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    103
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Lampa od cyfrowego Olympusa nie będzie współpracować z analogowymi Olympusami. Powinna błyskać, ale nic poza tym. Inna jest "szpilkologia" stopki i połączeń w aparacie. Zauważ, że w stopce nr 4 masz styk centralny stanowiący jeden biegun i masa sanek co pozwala na wyzwalanie lampy. Masz jeszcze dodatkowe dwa styki z przodu: jeden do wygaszania błysku, drugi do ustawiania czasu synchronizacji i sygnalizacji naładowania lampy w wizjerze aparatu. W cyfrowym masz styki odwrócone (z tyłu) oraz dodatkowy styk (nie weim do czego). Szukałem schematu połaczeń w sankach cyfrowych - bezskutecznie. Mam Metza 36CT3 ze stopką SCA 321, która z OM=ami pozwala na współpracę TTL. Jak chcę ją założyć do cyfrowego, muszę przestawić lampę w tryb AUTO (ustawić na wybraną przysłonę) a cyfrę przestawić w tryb Manual. Też działa, ale denerwuje, bo nie wykorzystuję możliwości korpusu. Cóż, na razie nie stać mnie na lampę dedykowaną. Lampa od cyfry będzie raczej błyskała na full z analogiem (tak mi się wydaje), chyba, że można ją ustawić na "auto".

  10. #10
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoją wypowiedź.. Lampki E systemu (te Olkowe przynajmniej) mają TTL Auto i zwykłe Auto, gdzie, jak mnie nie myli pamięć, ona sama sobie dobiera parametry, no i jest manual, gdzie sam wszystko ustawiasz. Chciałem tylko by OM wyzwolił lampę. Możliwe, że mam jakąś uszkodzoną stopkę. Popróbuję jeszcze z OM2, do niego jest inna stopka.

Podobne wątki

  1. CR-V3 do FL50?
    By RobertW3D in forum E-System
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 16.02.10, 19:01
  2. Jaki stofen do fl50?
    By dorian in forum E-System
    Odpowiedzi: 84
    Ostatni post / autor: 15.03.08, 10:33
  3. E1 z 14-54+lampa x czy E1 z 14-45+FL50
    By 01 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 4.12.06, 11:56
  4. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 1.01.70, 02:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.