Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: sigma 30mm oraz 50mm pierwsze wrażenia

  1. #1
    | OlyJedi Awatar polmos
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    norwegia
    Posty
    21
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    sigma 30mm oraz 50mm pierwsze wrażenia

    Zaciekawiły mnie ostatnio obiektywy sigmy. Światło 11.4 to nie byle co, biorąc pod uwagę, że Zuiko poniżej 2 nie schodzi. Mam zuiko 50mm, ale bardzo byłem ciekaw jakie zdjęcia można zrobić sigmą. Czytałem tu na forum sporo o tych obiektywach i w końcu nie wytrzymałem i ... kupiłem oba - 30mm oraz 50mm. Co do 50 miałem duże wątpliwości ponieważ posiadam juz zuiko miałem spore wątpliwości co do Sigmy - czy wniesie coś ciekawego. Z dużą niepewnością podchodziłem do pracy AF w tych obiektywach. Wiele się mówi, że AF ma problemy, trzeba kalibrować itp. lae co tam, raz kozie śmierć - zawsze moge przecież odesłać i podziękować.
    Od razu na początku muszę powiedzieć, że są to (w moim przypadku) obiektywy bardzo różne i bardzo wymagające. Zuiko 50mm podpięty do E-3 przyzwyczaił mnie do szybkiej, pewnej i komfotowej pracy. Żadnego wyszukiwania ostrości - karduje wciskam spust i ciach.
    Sigma 50mm bardzo lubi sobie pomarudzić i dobrze poszukać ostrości. Czas pracy AF jest minimum 2 razy dłuzszy niż w Zuiko. Trafia jednak celnie.


    no i to rozmycie tła - dla mnie bomba i super.
    Do tej pory męczyłem się strasznie, żeby dzieciakom fajne portreciki zrobić. Mieszkanko nie za duże i ciągle ten bałagan w tle, a teraz piękne rozmycie dodaje moim zdaniem klimatu zdjęciom. Podkreślam, że jestem początkujący więc fajerwerków u mnie na zdjęciach nie ma, ale jak na pół roku fotografowania ...

    Sigma 30mm to inna historia. Fajnie nadaje się do fotografowania postaci, nie tylko twarzy. Ale rozpracować ten obiektyw to nie lada sztuka dla mnie w kazdym razie. Myślałem nawet że coś nie tak z nim bo trafność AF to naprawde loteria. Szuka i potwierdza płynnie lepiej niż 50-tka cóz z tego gdy ostrości nie ma. Cały dzień testowałem 30-tkę. Plansze testowe pościagałem, statyw rozstawiłem i ...
    okazało się, że obiektyw nie ma problemów z ostrzeniem wykonywałem serie 30 zdjęc na trzech planszach testowych i wszystko równiutko i ostro. nie ma zastrzerzeń. Dalej trochę autportrtów również ze statywu i znowu piękna ostrość - co ważne przy swiatełku 1.4. w Sumie zrobiłem kilkaset zdjęć z ręki i ze statywu. Wnioski - ze statywu zdjęcia ostre problem Af nie istnieje. Zaczyna sie gdy mamy do czynienia z obietem ruchliwym typu - córeczka, skacząca, biegająca. Ciężko wtedy trafić w ostrość.
    a więc, z moich obserwacji wynika, że statyczne obiekty nie sprawiają kłppotu dla AF. Natomiast przy próbie dogonienia obiektu w ruchu AF się gubi.
    Sigma 30mm to jak dla mnie bardzo wymagający obiektyw - kadrować trzeba ostrożnie i z rozwagą. Sam autofokus trafia w sumie błyskawicznie i nie przeszukuje długo. Do zdjęć dynamicznych to za bardzo chyba jednak się nie nadaje jak dla mnie. Dodam również, że lampa systemowa przyda się bardzo przy współpracy Bardzo podnosi jakość zdjęć, a co za tym idzie efektywność sesji.

    poniżej zdjęcia wykonanę sigmą 50mm przy F1.4
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P3102891.JPG
Wyświetleń:	342
Rozmiar:	86,8 KB
ID:	30361   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P3112966.JPG
Wyświetleń:	306
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	30362  
    Ostatnio edytowane przez polmos ; 12.03.10 o 22:25

  2. #2
    | OlyJedi Awatar polmos
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    norwegia
    Posty
    21
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Podsumowując obiektywy Sigmy to dla mnie ciekawa propozycja, Atuty to światełko, rozmycie tła - nadają klimat zdjęciom. Na pewno dobrze sprawdzą się do portretów w domowym studiu jak i w plenerze. Podkreślam, ze miłośnicy prędkości zuiko 50mm mogą się czuć rozczarowani. Ja jednak jestem w pełni zadowolony - pstrykanie na czas nie jest dla mnie najwazniejsze- wiem, ze czas poświęcony na poznanie tych obiektywów zaowocuje szybko w postaci fajnych fotek.

    P.S Zdjęcia z 30-tki postaram się dołączyć jak najszybciej.
    Ostatnio edytowane przez polmos ; 12.03.10 o 22:19

  3. #3
    zonkinho
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez polmos Zobacz posta
    Podkreślam, ze miłośnicy prędkości zuiko 50mm mogą się czuć rozczarowani.
    WTF? ZD50 to najwolniejszy obiektyw jaki miałem okazję użytkować...

  4. #4
    Alleg_pl
    Gość
    polmos widac ze nie miales okazji robic obiektywem z SWD, skoro 50'ka ZD jest szybka i pewna

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Alleg_pl Zobacz posta
    polmos widac ze nie miales okazji robic obiektywem z SWD, skoro 50'ka ZD jest szybka i pewna
    no miał, bo 30-tka i 50-tka sigmy mają HSM, a to niby to samo
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Tommy_G
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Vevey, Szwajcaria
    Posty
    639
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    z tą szybkością zd 50 to bym nie przesadzał. Jeździ w kółko bardzo często, przy ruchliwych obiektach trudno się nią pracuje.
    E-3, 8, 9-18, 12-60, 30, 50, 70-300, metz 58AF-1
    Mój wątek
    Mój blog

  7. #7
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    A może masz po prostu walnięty egzemplarz s50? To w sumie nie było by nic niezwykłego.

    BTW ktoś już miał dziwny problem z AF, który objawiał się powolnym ostrzeniem.

  8. #8
    zonkinho
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    A może masz po prostu walnięty egzemplarz s50? To w sumie nie było by nic niezwykłego.
    Albo walnięty egzemplarz E-3, który ma problem z Sigmami (firmware 1.4). Może być różnie w tym przypadku, ale czytając że ZD50 jest szybkie przychodzą myśli skąd Pan Polmos zapożyczył swój nick.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar polmos
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    norwegia
    Posty
    21
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zonkinho Zobacz posta
    Albo walnięty egzemplarz E-3, który ma problem z Sigmami (firmware 1.4). Może być różnie w tym przypadku, ale czytając że ZD50 jest szybkie przychodzą myśli skąd Pan Polmos zapożyczył swój nick.
    Firmware mam 1.2. ZD 50 jest szybkie. w portrecie ostrzy od ręki, nie szuka - zupełnie inaczej niż w e-620, gdzie potrafił się zamotać na amen.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez Alleg_pl Zobacz posta
    polmos widac ze nie miales okazji robic obiektywem z SWD, skoro 50'ka ZD jest szybka i pewna
    hmm, myśląc o zastosowaniu portretowym (a z takim zamiarem kupiłem sigm) moim zdaniem ani 12-60mm ani 14-35mm ani 35-100mm nie są najlepszymi obiektywami jeśli chodzi o portret. Może 14-54mm II wersja - duzy znak zapytania
    Ostatnio edytowane przez polmos ; 13.03.10 o 00:46 Powód: Automatyczne scalenie postów

  10. #10
    zonkinho
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez polmos Zobacz posta
    hmm, myśląc o zastosowaniu portretowym (a z takim zamiarem kupiłem sigm) moim zdaniem ani 12-60mm ani 14-35mm ani 35-100mm nie są najlepszymi obiektywami jeśli chodzi o portret. Może 14-54mm II wersja - duzy znak zapytania
    14-54 jeśli chodzi o portret w moim mniemaniu odpada. Klasyczne portretówki mają światło 1.4-1.8 od biedy 2.0. A nie 3.5 na odpowiedniej ogniskowej.

Podobne wątki

  1. Sigma 30mm f/1,4 - problem
    By twiggins in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 7.05.11, 19:40
  2. Sigma 30mm F1.4 EX
    By pleg in forum E-System
    Odpowiedzi: 346
    Ostatni post / autor: 6.11.08, 13:06
  3. Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 27.03.08, 11:27
  4. SIGMA 30mm F1.4 EX DC HSM 4/3
    By Magus in forum E-System
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 8.03.06, 09:02

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.