Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 136

Wątek: ZD 35-100/2.0 - moje subiektywne wrażenia i opinie

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria

    ZD 35-100/2.0 - moje subiektywne wrażenia i opinie

    Wszystko co przeczytacie niżej jest jedynie subiektywnym opisem wrażeń związanych
    z użytkowaniem obiektywu Zuiko Digital 35-100/2.0. Nie będzie fachowych testów, pomiarów i tego typu szczegółów. Tylko i wyłącznie wrażenia i uwagi, nie mniej mam nadzieję, że tekst będzie czytał się lekko i przyjemnie, być może też okaże się przynajmniej odrobinę pożyteczny.

    Zuiko Digital 35-100/2.0 to najwyższa półka w regale z obiektywami Olympusa.
    W związku z tym wcale nie byłem zdziwiony odrobiną podniecenia udzielającego mi się
    z każdem krokiem przybliżającym mnie do odbioru szkła. To nie żart! Gdybyśmy mówili
    o czymś powszechnym, powiedzmy ZD 35/3.5 czy nawet ZD 50/2.0, ciśnienie prawdopodobnie nie skoczyłoby mi nawet odrobinę. Te obiektywy użytkownicy E-Systemu znają doskonale. ZD 35-100/2.0 to zupełnie inna sprawa, inna waga, rozmiar też.

    Wiedziałem, że obiektyw nie będzie mały. Wystarczy kilka podstawowych informacji na temat konstrukcji tego przedmiotu, żeby wyrobić sobie jako takie wyobrażenie o nim. Pierwsze zetknięcie z nim było jednak zaskakujące. Specyfikacja techniczna mowi o 21cm długości i blisko 10cm szerokości. Gdy weźmiemy jednak ten obiektyw do ręki okazuje się, że robi on wrażenie dużo większego. Wrażenie potęguje osłona przeciwsłoneczna, która do rozmiaru dodaje co najmniej pół długości. Ostatecznie więc mamy do czynienia z przedmiotem nieporęcznym i bardzo ciężkim, cieszącym jednak oko. Konstrukcja jest mocna, zwarta, robi wrażenie niezniszczalnej. Należy jednak zapomnieć o tym co pisane jest przy tym obiektywie w sklepach internetowych. Konstrukcja ta nie jest lekka ani tym bardziej kompaktowa.

    Nadszedł moment, w którym mogłem to cudo zapiąć do mojego E-3. Osłona przeciwsłoneczna, która była mi zbędna - pozostała grzecznie w pokrowcu,
    ale zestaw i tak zdawał się być bardzo nieporęczny. Wagę całości szybko odczułem w ramionach już po pierwszych kilkunastu minutach zabawy. Trzymałem w dłoniach ponad 2,5 kg sprzętu fotograficznego, którym zamierzałem pracować następnego dnia przez
    co najmniej 8 godzin. Przestało być wesoło.
    Żeby jednak przygotować się na najgorsze, do zestawu dołączyłem lampę FL-50R. W ten oto sposób mój zestaw osiągnął wagę blisko 3kg. I tutaj pojawiło się bardzo pozytywne zaskoczenie (o ile można myśleć pozytywnie z armatą w garści), korpus z lampą świetnie równoważył się z obiektywem, dzięki czemu dźwiganie tego zestawu stało się bardziej znośne.

    Dzień kolejny, wczesne przedpołudnie, rozpoczynam pracę w trakcie przygotowań do sesji. Ekipa uwijała się podczas malowania i czesania modeli, a ja spokojnie krzątałem się pomiędzy nimi wykonując zdjęcia moim E-3 z podpiętym ZD 35-100/2.0. O tym jak ciężki jest ten zestaw pisałem już wyżej. Trzeba dodać, że początki pracy z nim nie należały do najprzyjemniejszych biorąc pod uwagę kwestie wygody. Obiektyw jest długi, więc nie zawsze i nie wszędzie można było się z nim wpasować. Zestaw był nieprzyzwoicie ciężki, więc niektóre ujęcia wymagały sporego wysiłku fizycznego. Przestałem jednak narzekać po przejrzeniu kilku pierwszych zdjęć na ekranie aparatu.
    W warunkach raczej słabego oświetlenia obiektyw pokazał swoje największe zalety. Możliwość pracy bez lampy w najczęściej używanym przeze mnie zakresie ogniskowych, gdy maksymalny otwór przysłony pozostaje stały, skutecznie odwróciła moją uwagę od rozmiaru i wagi sprzętu. Przynajmniej na jakiś czas.

    Podczas sesji, gdy miałem praktycznie pełną swobodę ruchu (nie trzeba było się przeciskać pomiędzy ludźmi) rozmiary i waga sprzętu przestały mieć znaczenie. Natomiast bardzo miłe wrażenie zrobiła na mnie praca tego obiektywu. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że jest całkiem szybki. Tak, zdarzało mu się przejechać zakres w jedną i drugą stronę zanim złapał ostrość, to były jednak sytuacje bardzo rzadkie. Zresztą, w celu uniknięcia takich niedogodności możemy posłużyć się przełącznikiem pozwalającym na ustawienie odległości w jakiej obiektyw ma ustawiać ostrość. Kolejną sprawą, niesamowicie istotną i bardzo przemawiającą za ZD 35-100/2.0 okazał się rysunek. Obiektyw jest bardzo ostry, natomiast nieostrości malują się naprawdę piękną miękkością. Niesamowite wrażenie robi głębia ostrości uzyskiwana przy 100mm i maksymalnym otworze przysłony. Praca stała się niesamowitą przyjemnością, sprzęt przestał ciążyć i nie skłamię, jeśli powiem, że na czas użytkowania tego obiektywu świat stał się odrobinę piękniejszym miejscem.
    Tego samego zestawu używałem również podczas spacerów plenerowych, między innymi po warszawskich Powązkach i cmentarzu żydowskim. Nawet po kilku godzinach ze sprzętem w rękach nie odczuwałem dyskomfortu czy zmęczenia.

    W trakcie pracy przebiegającej bez pośpiechu i stresu, również podczas spacerów posługiwanie się blisko 3kg sprzętu fotograficznego, szczególnie takiej jakości, nie sprawiało problemów, było wręcz przyjemne. Nie wyobrażam sobie jednak pracy takim zestawem podczas fotoreportażu, czy to ślubnego czy jakiegokolwiek innego. To nie jest sprzęt, którym można pracować kilka godzin bez przerwy, gdy ciągle trzeba być w ruchu i nie ma możliwości swobodnego odkładania sprzętu na stolik. A szkoda, bo E-3 i ZD 35-100/2.0 w połączeniu z 14-35/2.0 byłby idealnym zestawem na każde warunki. Tak więc rozmiary i waga obiektywu są chyba jedyną wadą jaką mogę wymienić.
    W związku z tym nie polecam zakupu tego obiektywu osobom ceniącym sobie małe rozmiary i niską wagę sprzętu. Tutaj dużo lepszym wyborem będzie zakup dwóch jasnych obiektywów stałoogniskowych, a różnicę w cenie można przeznaczyć na coś innego.
    Muszę jednak powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Perspektywa posiadania i użytkowania
    ZD 14-35/2.0 i/lub ZD 35-100/2.0 jest w tym momencie jedną z rzeczy, które naprawdę mocno trzymają mnie przy obecnym systemie. O ile z pierwszym z wymienionych obiektywów miałem do czynienia tylko przez chwilę, o tyle z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że ZD 35-100/2.0 jest obiektywem doskonałym.
    Naprawdę nie mogę się doczekać następnej sposobności pracy tym sprzętem.

    A teraz zachęcam do obejrzenia kilku zdjęć wykonanych opisywanym zestawem.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB190967.jpg
Wyświetleń:	475
Rozmiar:	126,2 KB
ID:	30267   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB191018.jpg
Wyświetleń:	449
Rozmiar:	157,7 KB
ID:	30268   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB191105.jpg
Wyświetleń:	473
Rozmiar:	135,9 KB
ID:	30269   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB191097.jpg
Wyświetleń:	488
Rozmiar:	191,1 KB
ID:	30270  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB191120.jpg
Wyświetleń:	491
Rozmiar:	204,4 KB
ID:	30271  
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria

    I jeszcze kilka obrazków

    Kilka zdjęć z pleneru...
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB292023.jpg
Wyświetleń:	319
Rozmiar:	222,6 KB
ID:	30272   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB292047.jpg
Wyświetleń:	297
Rozmiar:	208,2 KB
ID:	30273   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB292083.jpg
Wyświetleń:	325
Rozmiar:	216,7 KB
ID:	30274   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB292096.jpg
Wyświetleń:	309
Rozmiar:	199,2 KB
ID:	30275  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB292045.jpg
Wyświetleń:	290
Rozmiar:	175,2 KB
ID:	30276  
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  3. #3
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    A jakieś porównanie (subiektywne oczywiście ) zd50@f2 i zd35-100@50@f2?

    Obraz i AF...

    ew. jeszcze sigmy 30 1.4

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    A jakieś porównanie (subiektywne oczywiście ) zd50@f2 i zd35-100@50@f2?

    Obraz i AF...

    ew. jeszcze sigmy 30 1.4
    Podeślij któryś z tych obiektywów to zrobię

    Być może niedługo będzie okazja bliżej zapoznać się z ZD 50/2.0, wtedy coś o nim napiszę, o porównaniu też postaram się nie zapomnieć.
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Piotr Grześ
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Piła
    Posty
    2.209
    Siła reputacji
    49
    Moja galeria
    Eddie, bardzoś ładnie napisał na temat tego obiektywu. Pieszczę go od zeszłego roku jako perełkę w kolekcji i powiem szczerze, że uwielbiam go podpinać. Tylko czasu mi niestety brakuje, by z nim poszaleć
    E-3, E-300, ZD 14-54,ZD 40-150, ZD 35, ZD 50, ZD 70-300, ZD 50-200, ZD 9-18, ZD 35-100, EC-14 FL-36, FL-50R

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Dzięki, Piotrze.
    Od siebie mogę dodać, że wcześniej czy później nabędę to szkło i mam nadzieję, że Olek dorzuci do tego na rynek jakąś fajną puchę, żeby mnie więcej ciemna strona mocy nie kusiła
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  7. #7
    EuroLiberty
    Gość
    Jedyne, co mi w tym obiektywie przeszkadzało, to AF. Jest baaaaardzo wolny i głośny. Brak chęci uaktualnienia obiektywów Top PRO o SWD jest niepokojące.

    Optyka na najwyższym poziomie.

  8. #8
    rodzyn
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez EuroLiberty Zobacz posta
    Jedyne, co mi w tym obiektywie przeszkadzało, to AF. Jest baaaaardzo wolny i głośny. Brak chęci uaktualnienia obiektywów Top PRO o SWD jest niepokojące.

    Optyka na najwyższym poziomie.
    właśnie się w duchu śmieję - Jak to byłoby podpięte do G1 , i SWD zbędny (ciekawę czy AF na E-P2 by działał i do tego czy w miarę efektywnie?)

  9. #9
    | OlyJedi Awatar toko
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    181
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Dzięki za recenzję, Eddie Twój opis, frajda jaką miałeś przy pracy tym szkiełkiem, zdjęcia które pokazałeś sprawiają że pragnę coraz bardziej mieć taką perełkę w kolekcji. Może kiedyś nazbieram odpowiednią ilość dukatów.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Ładnie, miło i przyjemnie napisane. Mam nadzieję, że pojawi się więcej przykładowych zdjęć.
    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 101
    Ostatni post / autor: 22.02.13, 14:10
  2. 11-22 moje odczucia wrażenia i opinie
    By dobas in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 10.02.11, 10:10
  3. 30D - pierwsze subiektywne wrażenia
    By m_o_b_y in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 9.08.07, 13:00
  4. Nikon D80 - wrazenia maksymalnie subiektywne ;-)
    By cra3y in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 27.02.07, 20:49

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.