Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Jak zacząć przygodę z odbitkami?

  1. #1
    pat.p
    Gość

    Jak zacząć przygodę z odbitkami?

    Witam
    Śmiejcie się, śmiejcie
    Zamierzam "pociągnąć temat" w rejony do niedawna dla mnie równie niedostępne jak scenografia "Jądra ciemności" Conrada.
    Zapadłem na malarię negatywową (wkrótce nowy set do Waszej oceny), powoli przychodzi pora na taplanie się z odbitkami.

    Proszę o radę - jaki powiększalnik polecacie, z jaką optyką? Coś w przyzwoitej cenie, ale nie przesadnie wytanione...
    Na co zwracać uwagę, a czego unikać?
    Póki co, raczej interesują mnie odbitki 13x18. Czarno-białe.

    Z góry dziękuję.

    Pozdrawiam
    Pat

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z odbitkami i jesteś bezpruderyjną, piękną kobietą mieszkającą w okolicach Krakowa to wal do mnie na priva.

    A tak na serio - kup Magnifaxa. Sprzęt znakomity. Nie ma sensu IMHO ładować kasy w jakieś zachodnie wynalazki. Nasi sympatyczni sąsiedzi zza południowej granicy skonstruowali naprawdę znakomity powiększalnik. Do tego dokup głowice do koloru (po to żeby bezproblemowo robić zdjęcia czarno-biało. Kto jest w temacie wie o co chodzi).

    Kiedy byłem piękny i młody miałem młodszego brata Magnifaxa, czyli Opemusa. Niestety, odszedł do nieba dla powiększalników w dramatycznych okolicznościach.

    Ale polecam z czystym sumieniem czechosłowacką firmę Meopta.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Temat wywoływania negatywów itd. wymaga wielu lat praktyki ( zapraszam do Zamościa -bezpłatne porady --mam zamiar odtworzyć ten skansen w mojej firmie dla pasjonatów )
    ---------------------------------------------------------

    HEHE Ten pies na baby, czyli Rafał mnie ubiegł, ale jego rada o kupnie Magnifaxa jest bezdyskusyjnie prawidłowa...
    ps:Rafał: Nasze poczucie humoru jest oczywiste
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 30.01.10 o 20:58

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    Rafał: Oczywiście nasze poczucie humoru jest oczywiste
    Irku, pies na baby jestem jak każdy zdrowy facet.

    Jeszcze dodam, żeby nie robić OT, że Meopta zrobiła znakomity obiektyw Anaret. Kosztuje niewiele i nie ustępuję jakością zachodnim i drogim szkiełkom.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Nie zapomnij o szafie,szafa jest koniecznie potrzebna.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
    Irku, pies na baby jestem jak każdy zdrowy facet.

    Jeszcze dodam, żeby nie robić OT, że Meopta zrobiła znakomity obiektyw Anaret. Kosztuje niewiele i nie ustępuję jakością zachodnim i drogim szkiełkom.
    Kilka Anaretów posiadam (o różnych ogniskowych) --mogę dać w prezencie w jakimś konkursie fotografii analogowej

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    Kilka Anaretów posiadam (o różnych ogniskowych) --mogę dać w prezencie w jakimś konkursie fotografii analogowej
    Ten Anaret super-duper ma chyba ogniskową 80mm o ile dobrze pamiętam.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Mam 50, 80 i 105mm --najlepszy sześciosoczewkowy 50mm dla negatywów 24x36 oczywiście...
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Pozdrowienia dla Mirka 54 z podziękowaniem za wsparcie ....
    Teraz wspierajmy fajny zlot we Wrocławiu, ale nasz przyszły zlot (planowany) na Roztoczu jest w fazie przemyśleń z Witią i z żoną Mariolą...To ma być zlot dla fotografów przyrody, a nie zabytków jak dotychczas...
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 30.01.10 o 21:59 Powód: Automatyczne scalenie postów

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Nie myślałem,ze jeszcze ktokolwiek ma zamiar w to wchodzić .

    Pamiętam jak jeszcze za młodzika zamknąłem się kilkakrotnie w prywatnej ciemni (łazienka) z jakimś kiepskim powiększalnikiem (mam chyba go do tej pory ale przebywam teraz poza domem) i wywoływałem zdjęcia. Wyszło jak wyszło czarno-białe zdjęcia były trochę niedoświetlone ale czegoś się nauczyłem, miałem tylko powiększalnik, rubinową żarówkę i 2 kuwetki .
    Potem sobie darowałem obróbkę w ciemni bo za oszczędzone na chemii pieniądze mogłem kupić kolorowy film i jeszcze zrobić kilka odbitek - sama ciemnia się też nie nadawała bo brak wentylacji męczył już po 15 minutach a trzeba było jeszcze posiedzieć. Fotografowałem wtedy Zorką ojca lub Radzieckim Elektronem z pomiarem światła.
    Teraz sprzęt można kupić za grosze ale chemia i papier już mogą być droższe?

    Teraz muszę opanować cyfrową ciemnię i tutaj pewnie też trzeba poświęcić kilka lat na to żeby z Raw-u wyciągnąć maksimum możliwości

  10. #10
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mcarto Zobacz posta
    Nie myślałem,ze jeszcze ktokolwiek ma zamiar w to wchodzić .

    Pamiętam jak jeszcze za młodzika zamknąłem się kilkakrotnie w prywatnej ciemni (łazienka) z jakimś kiepskim powiększalnikiem (mam chyba go do tej pory ale przebywam teraz poza domem) i wywoływałem zdjęcia. Wyszło jak wyszło czarno-białe zdjęcia były trochę niedoświetlone ale czegoś się nauczyłem, miałem tylko powiększalnik, rubinową żarówkę i 2 kuwetki .
    Potem sobie darowałem obróbkę w ciemni bo za oszczędzone na chemii pieniądze mogłem kupić kolorowy film i jeszcze zrobić kilka odbitek - sama ciemnia się też nie nadawała bo brak wentylacji męczył już po 15 minutach a trzeba było jeszcze posiedzieć. Fotografowałem wtedy Zorką ojca lub Radzieckim Elektronem z pomiarem światła.
    Teraz sprzęt można kupić za grosze ale chemia i papier już mogą być droższe?

    Teraz muszę opanować cyfrową ciemnię i tutaj pewnie też trzeba poświęcić kilka lat na to żeby z Raw-u wyciągnąć maksimum możliwości
    Zdecydowanie namawiam Cię na opanowanie komputera i wywoływanie cyfrowe z RAW, choć mógłbym w każdym szczególe omówić praktyczne i teoretyczne tajniki fotochemi.
    Samodzielne wywoływanie negatywów (lub pozytywów) wymaga nadzwyczajnej precyzji i dokładności ... nic już się nie da cofnąć po zrobieniu błędu... Widziałem tu na forum parę prób i można się załamać, że młodzi są tacy niesprawni...
    ...
    --pozdrówka
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 30.01.10 o 23:10

Podobne wątki

  1. Poradnik: Zaczynam przygode z E-system.
    By WildLight in forum E-System
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 2.10.09, 13:01
  2. Od czego zacząć?
    By majeczek78 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 25.09.09, 18:57
  3. poloneza czas zacząć...
    By pkali in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 6.08.09, 22:12
  4. Od czegoś trzeba zacząć... :)
    By Katia in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 7.09.08, 22:04
  5. Czas zacząć.
    By jinxsior in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 21.03.08, 07:55

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.