Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Ciemne zdjęcia

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Ciemne zdjęcia

    Witam.
    Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
    Mam pytanie. Jest piękna zima, dużo śniegu.
    Robię zdjęcia E510, ale mam wrażenie jednak, że śnieg i cały obraz jest zbyt ciemny. Co poprawic w ustawieniach , by było lepiej?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar galka91
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Złotów
    Posty
    59
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Witam
    Żeby śnieg wyglądał biało trzeba podnieść ekspozycję czyli przepalić trochę zdjęcie. Wciśnij przycisk FN i pokrętłem przestaw skalę na plus. (+1) Prościej się chyba nie da :P

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    wklej tu jakiś zdjęcie, które uważasz za ciemne, bo tak to można gdybać
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4

    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Mam ustawioną ekspozycję na więcej niż +1. Później wstawię zdjęcie.
    Chociaż dawno mnie tu nie było i nie pamiętam jak mam je wstawic
    Ostatnio edytowane przez ważka ; 3.01.10 o 12:25

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar chimol
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Lidzbark Warmiński
    Posty
    442
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=12293 - poradnik jak zamieszczać zdjęcia.
    Co do Twoich zdjęć, to poczekam aż coś wstawisz. Exif'a tylko zostaw

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Tojfi
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Pruszcz Gdański
    Posty
    183
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ważka Zobacz posta
    Witam.
    Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
    Mam pytanie. Jest piękna zima, dużo śniegu.
    Robię zdjęcia E510, ale mam wrażenie jednak, że śnieg i cały obraz jest zbyt ciemny. Co poprawic w ustawieniach , by było lepiej?
    Na jasność zdjęcia wpływ ma wiele czynników najważniejsze to:
    1. Czas otwarcia migawki im dłuższy tym jaśniej
    2. ISO czym większe tym jaśniej ale więcej szumów.
    3. Przysłona, im większa "dziura" (mniejsze F) tym jaśniej (ale mniejsza głębia ostrości)

    Prawidłowe ustawienie aparatu zależne jest od tego co akurat fotografujesz, ale jak "zaprzyjaźnisz" się z tymi 3 parametrami to będzie ci dużo łatwiej naświetlić prawidłowo kadr.
    W zasadzie to podstawa bez której ani rusz

    Daj przykładową fotkę z danymi EXIF to zapewne łatwiej będzie ci pomóc.
    Ostatnio edytowane przez Tojfi ; 3.01.10 o 23:56
    Pozdrawiam Rafał M.
    __________________________________________________

    E-520 + ZD 14-42 + ZD 14-54 + ZD 70-300 + Tumax DPT386AFZ-OP + Raynox DCR-250, DJI Mavic Air

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    118
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ważka Zobacz posta
    Witam.
    Jest piękna zima, dużo śniegu.
    Robię zdjęcia E510, ale mam wrażenie jednak, że śnieg i cały obraz jest zbyt ciemny. Co poprawic w ustawieniach , by było lepiej?
    jeżeli w kadrze na pierwszym lub drugim tle masz jakąś osobę (jej twarz), to spróbuj wybrać punktowy pomiar światła i następnie ustal parametry ekspozycji na twarz (skórę, nie włosy czy ubranie) tej osoby. zobacz następnie czy o taką jasność śniegu Ci chodziło, ale uważaj, bo oświetlony słońcem śnieg może przekroczyć zakres dynamiczny matrycy (mówiąc inaczej będziesz miał tam białą plamę bez szczegółów).
    druga metoda, to daj +4 EV korekty ekspozycji oraz punktowy pomiar światła na śnieg, zrób i oceń zdjęcie. jeżeli wyjdze za jasne, zmniejsz korektę ekspozycji, jeżeli dalej za ciemne, zwiększ.

    pozdrawiam

    PS. przeglądając materiały podczas pisania tego postu widzę, że według systemu strefowego skóra białego człowieka jest o ton jaśniejsza od szarego neutralnego, co sugerowałoby korektę +1 EV w pierwszym przypadku.

  8. #8

    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    A propos ciemnych zdjęc: mam E-420 i wiekszosc zdjec jest niedoswietlona jak dla mnie, amatora, który tylko robi jpg i oglada je na kompie.
    To fakt, ze widze szczególy w cieniach, ok, ale zdjecia sa ogólnie ciemne przy pomiarze matrycowym na zewnątrz.
    Nauczyłem sie jak kadrować zdjecia, aby były jaśniejsze, bez krecenia kompensacji ekspozycji. Myslałem, ze to norma w lustrzankach, bo wczesniej miałem kompakta A510 i zdjecia zawsze były "jasne". Jednak niedawno w rękach miałem Nikona D90 i kiedy robiłem pomiar swiatła na ten sam kadr, to Nikon potrafił wskazać nawet +1EV różnicy!!! Nie musze dodawać, ze na kompie, po zgraniu zdjęc, te z Nikona były naturalniejsze w odbiorze.
    Czesc ujęć NIkon i Olympus wskazywał identycznie, ale w trudniejszym oswietleniu podbijał o około +1/3 czy 1/2 przesłony.

    Nie mniej jestem z mojego E-420 zadowolony. Dużo wiecej szumi niz D90, ale kolory w jpg bardziej mi sie podobają z Olympusa Szczególnie własnie ludzka skóra, wygląda dużo naturalniej.

    Aha, a co do sniegu, wystarczy właczyć programy tematyczne i wybrać "Snieg" i zdjecia sa super. Juz testowałem.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Oczywiście, że śnieg będzie ciemny, bo światłomierz będzie próbował naświetlić go do szarości, a nie do bieli. Tam, gdzie jest dużo śniegu, potrzebna będzie kompensacja ekspozycji na plus.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Misiaczek51
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    172
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ważka Zobacz posta
    Witam.
    Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
    Mam pytanie. Jest piękna zima, dużo śniegu.
    Robię zdjęcia E510, ale mam wrażenie jednak, że śnieg i cały obraz jest zbyt ciemny. Co poprawic w ustawieniach , by było lepiej?
    Możesz również skorzystać z tematów kreacyjnych. Jest tam fotografowanie na śniegu (i na plaży bo zależności są podobne). Możesz następnie podejrzeć jak aparat ustawia parametry.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez galka91 Zobacz posta
    Witam
    Żeby śnieg wyglądał biało trzeba podnieść ekspozycję czyli przepalić trochę zdjęcie. Wciśnij przycisk FN i pokrętłem przestaw skalę na plus. (+1) Prościej się chyba nie da :P
    Nie nazywałbm tego przepaleniem a jedynie korektą - bo przepalenie śniegu to już qpa.
    Ostatnio edytowane przez Misiaczek51 ; 4.01.10 o 17:17 Powód: Automatyczne scalenie postów
    Druh Smiena Zenit Zorkij Practica Canon Oly 5050 8080, Nikon D90 + 18-105 + 70-300 VR +50/1.4

Podobne wątki

  1. Ciemne zdjęcia
    By aho in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10.02.11, 15:48
  2. E 510 ciemne zdjęcia
    By sabinian in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 27.07.10, 17:11
  3. Ciemne zdjęcia
    By Majja in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 9.06.08, 16:39
  4. Ciemne zdjęcia w E1
    By fotomic in forum E-System
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 9.05.06, 09:31
  5. ciemne zdjecia
    By coolin in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 1.09.04, 17:52

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.