Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Wątek: Obiektyw do samolotów na wysokościach przezelotowych

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    143
    Siła reputacji
    46
    Moja galeria

    Obiektyw do samolotów na wysokościach przezelotowych

    Witam! Rozglądam się za obiektywem, którym chciałbym strzelać fotki swoim E-510, samolotom na wysokościach przelotowych, tj. jakieś 10-12 km... Ze względu na kieszeń będzie to coś z ostrzeniem manualnym - jedyne życzenie w tym momencie, jest takie, żeby idealnie ostrzył na takich dużych odległościach. Zastanawiam się, czy soczewkowy, czy lustrzany...? Może ktoś z Forumowiczów już przerobił ten temat, i podzieli się doświadczeniami? Z góry dzięki

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    680
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Lustrzany min 500mm, najlepiej MTO11CA 1000/10. Bedzie wymagal jakiejs podporki bo kawal zlomu jednak jest, ale jakosc bedzie przyzwoita. Z af to sigma 135-400 albo 50-500 ale pierwsze tylko uzywane a drugie troszka drogie W ramach ciekawostki - z 300/4.5 kiedys robilem zdjecie hotelu mariott w wawie z ~35km i bylo widac zarys budynku
    4/3: E510, E410; m4/3: E-PM1

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Przykład (choć nie z przelotowej). Obiektyw lustrzany Samyang 500/6.3, E-510, odległość do samolotu 8200m, do PKiN 15,7km.
    W rogu wycinek 1:1.

    Nie zapominaj, że taki 737 przy prędkości przelotowej pokonuje swoją długość w czasie rzędu 1/10s, a zdjęcia musisz z konieczności robić z ręki - śledzenie takiego nie jest łatwe.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Jet.jpg
Wyświetleń:	610
Rozmiar:	72,4 KB
ID:	25686

    I jeszcze uwaga: nie ma idealnego ostrzenia przy tych odległościach i ogniskowych. Raz, że manualnie wyostrzyć "z ręki" jest b. trudno, dwa - każde drgnięcie, zarówno aparatu jak i powietrza, rozmazuje obraz; trzy - perspektywa powietrzna (szczególnie w dzień) dokłada swoje. Co oczywiście nie znaczy "niedasię"!.
    Powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez Ceat ; 11.11.09 o 02:36

  4. #4
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    Przykład (choć nie z przelotowej). Obiektyw lustrzany Samyang 500/6.3, E-510, odległość do samolotu 8200m, do PKiN 15,7km.
    W rogu wycinek 1:1
    Nowa Wola ? Nowa Iwiczna ? Mysiadło ?

  5. #5
    Awatar Rybmar
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Legnica
    Posty
    37
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tak to wygląda przy ZD 70-300 i E-510. Zdjęcie robione z ręki przy 263mm, kadrowane.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Samolot pasażerski_edited-1.jpg
Wyświetleń:	568
Rozmiar:	309,9 KB
ID:	25690  
    XZ-2 / E-510 / ZD14-42 / ZD 14-54 / ZD 70-300 / FL36R / statyw SLIK PRO 330D

  6. #6

    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    143
    Siła reputacji
    46
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    Przykład (choć nie z przelotowej). Obiektyw lustrzany Samyang 500/6.3, E-510, odległość do samolotu 8200m, do PKiN 15,7km.
    W rogu wycinek 1:1.

    Nie zapominaj, że taki 737 przy prędkości przelotowej pokonuje swoją długość w czasie rzędu 1/10s, a zdjęcia musisz z konieczności robić z ręki - śledzenie takiego nie jest łatwe.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Jet.jpg
Wyświetleń:	610
Rozmiar:	72,4 KB
ID:	25686

    I jeszcze uwaga: nie ma idealnego ostrzenia przy tych odległościach i ogniskowych. Raz, że manualnie wyostrzyć "z ręki" jest b. trudno, dwa - każde drgnięcie, zarówno aparatu jak i powietrza, rozmazuje obraz; trzy - perspektywa powietrzna (szczególnie w dzień) dokłada swoje. Co oczywiście nie znaczy "niedasię"!.
    Powodzenia.
    Technikę focenia przelotówek mam (chyba?) opanowaną - ćwiczyłem zagadnienie na SP560UZ

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Slawec
    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Beskid Niski
    Posty
    1.099
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria
    Witam !

    Ja do zd70-300 dokupiłem nawet telekonwerter EX-25, ale nic z tego, taki zestaw ostrzy tylko w manualu , no i ogólnie ciemno się zaczyna robić, więc przy szybko przelatujących samolotach nie bardzo............,
    ww. patent się nie sprawdził i zamieniłem telekonwerter na zd 50mm makro (oczywiście do innych celów).
    Do focenia samolotow polecam coś z Synty np. 1200 i ,,będzie Pan zadowolony"
    Nad moją głową latają wszystkie A380 (singapore, quantas i emirates), aż żal przepuścić takie perełki.
    Polecam Ci jeszcze dobry radar (jak jeszcze nie masz) widać co leci na jakiej wysokosci itp.
    Tu na pewno znajdziesz coś dla siebie (ciekawe forum, itp.):http://extremespotting.com/portal.php

    ...a to na deser (może już znasz) :http://www.airliners.net/search/phot...disp_order=asc


  8. #8
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Slawec Zobacz posta
    Ja do zd70-300 dokupiłem nawet telekonwerter EX-25, ale nic z tego, taki zestaw ostrzy tylko w manualu
    ehm..... EX-25 to pierścień makro a nie telekonwerter <ROTFL> EC-14 lub EC-20 to telekonwertery.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Slawec
    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Beskid Niski
    Posty
    1.099
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez romek1967 Zobacz posta
    ehm..... EX-25 to pierścień makro a nie telekonwerter <ROTFL> EC-14 lub EC-20 to telekonwertery.

    ....ups , dzięki, teraz mam pierścień do makro EX-25, a wcześniej miałem tele EC-20 i o taki chodziło, przepraszam za zamieszanie i jeszcze raz dzięki za czujność !!!!
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    obecnie na polskim niebie znajduje się ten A 380 :http://www.airliners.net/photo/Singa...6768d129a8c513

    można go jedynie posłuchać bo na niebie chmurki niestety
    Ostatnio edytowane przez Slawec ; 11.11.09 o 14:17 Powód: Automatyczne scalenie postów


  10. #10
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Slawec Zobacz posta
    obecnie na polskim niebie znajduje się ten A 380 :http://www.airliners.net/photo/Singa...6768d129a8c513
    można go jedynie posłuchać bo na niebie chmurki niestety
    Podlinkowana przez Ciebie fotka zrobiona została (w/g autorki) czymś takim Słabo przenośny ale dość tani "obiektyw"
    The question is: What is a Mahna Mahna?

Podobne wątki

  1. Ciekawe malowanie samolotów i śmigłowców
    By jackowlew in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 122
    Ostatni post / autor: 5.11.22, 22:17
  2. Obiektyw do samolotów
    By Antyk in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21.03.09, 13:42
  3. z braku samolotów...
    By lessie in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11.03.07, 16:35
  4. Kilka Samolotów
    By Kwera in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 7.05.06, 20:28

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.