Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: OM-2n źle działa w AUTO dobrze w Manualu

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Górny Sląsk
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    OM-2n źle działa w AUTO dobrze w Manualu

    witam wszystkich, kupiłem sobie OM-2n, i dzieje się coś takiego jak w tytule. W ustawieniu na Manual działa dobrze tzn dobiera czasy prawidłowo, widać jak w miarę ustawiania coraz krótszych czasów, począwszy od 1 s., migawka na oko a bardziej na ucho działa prawidłowo, jak przełączę na AUTO to działa jak chce, np, na 1/60 potrafi otworzyć się na 1-2 sek. iinne różne dziwne czasy sobie wykonuje.
    Mogę jechać na M tylko ale jakby się dało coś z tym zrobić aby była w pełnie sprawna to czemu nie?
    Co to może byc za przyczyną? Czy coś się da z tym zrobić, jakoś samemu naprawić?
    gezaj

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Po pierwsze co to znaczy,że na 1/60 otwiera sie na 1-2 sek.
    Masz na myśli czas ustawiony na pierścieniu nastaw czasów czy wskazywany w wizjerze.
    Po drugie czy wskazówka czasów zmienia wskazanie w miarę sensownie jak kierujesz aparat w miejsca o różnej jasności?
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Wszystko jest ok. OM-2n ma preselekcję przysłony - kręcisz przysłoną, a aparat automagicznie dobiera czas. W tym trybie ustawianie czasu nic nie daje, bo komputerek steruje migawką.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  4. #4

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Górny Sląsk
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
    Wszystko jest ok. OM-2n ma preselekcję przysłony - kręcisz przysłoną, a aparat automagicznie dobiera czas. W tym trybie ustawianie czasu nic nie daje, bo komputerek steruje migawką.
    Cytat Zamieszczone przez Morlok Zobacz posta
    Po pierwsze co to znaczy,że na 1/60 otwiera sie na 1-2 sek.
    Masz na myśli czas ustawiony na pierścieniu nastaw czasów czy wskazywany w wizjerze.
    Po drugie czy wskazówka czasów zmienia wskazanie w miarę sensownie jak kierujesz aparat w miejsca o różnej jasności?
    Ok, komputerek dobiera czas - ale w trybie AUTO na wskaźniku pokazuje że dobrał sobie czas (do zadanej przeze mnie jakiejś tam przysłony) np 1/125 a potem słychac (i widać) że migawka otwiera się na czas całkiem inny niż pokazuje w wizjerze, najczęściej na o wiele dłuższy niż pokazał w wizjerze na "drabince",
    Tak, w trybie Auto wskazówka w miarę sensownie zmienia swoje wskazanie jak kieruję w różne ciemniejsze albo jaśniejsze miejsca obiektyw,
    Tak, mam na myśli ten czas jaki w trybie AUTO pokazuje w wizjerze. Po prostu pokazuje co innego a pstryka co innego.
    W trybie Manual jest wg mnie prawidłowo, przynajmniej jak mu ustawię 1/60, 1/250, 1/2 czy 1/4 to "na oko" wykonuje zadane czasy prawidłowo.
    IMHO wygląda jakby elektronika była uszkodzona
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    acha, no i mam rozumieć, że w trybie AUTO nie ma znaczenia na jaki czas jest ustawiony pierścień czasów.

    Sorry że o takie rzeczy pytam ale do tej pory miałem tylko z analogowymi Pentaxami do czynienia.
    Ostatnio edytowane przez gezaj ; 28.10.09 o 13:18 Powód: Automatyczne scalenie postów
    gezaj

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    No to czeka Cie wizyta w serwisie. Bez tego raczej się nie obejdzie. To przykre, ale jeżeli kupiłeś na allegro a sprzedawca zarzekał się, że aparat jest sprawny możesz spróbować zwrotu.
    A jeszcze jedno, co z baterią, masz właściwą?
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    A ja się zastanawiałem.. Otóż rozważmy taką sytuację: Mam ustawione jakieś tam iso, dajmy na to 400, tryb M, ustawiam przysłonę na f8, a czas na 1/60. Wskazóweczka jest dokładnie na środku skali, więc git, idealnie naświetlona klatka. A teraz wciskam podgląd głębi ostrości - aparat przymyka aperturę, w wizjerze robi się ciemniej i.. wskazóweczka spada w dół, ze swego wygodnego miejsca po środku. I pytanie - który pomiar jest właściwy? Sądze, że pierwszy, ale czy mam rację? Czemu tak się dzieje? W sumie mi to nie przeszkadzało do tej pory, bo nie naświetlałem slajdów, tylko filmy i to zwykle dość pojemne tonalnie, a poza tym ta różnica we wskazaniach nie jest duża, ale gnębi mnie to czasem


    pozdrawiam

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez HrabiaMiod Zobacz posta
    Sądze, że pierwszy, ale czy mam rację? Czemu tak się dzieje?
    Oczywiście pierwszy jest prawidłowy. Aparat mierzy światło na pełnej dziurze. Kręcąc pierścieniem przysłony ta nie przymyka się, ale aparat dostaje informację przez "dzyndzel" w obiektywie. Odkręć obiektyw i poruszaj pierścieniem przysłony to się zorientujesz który to jest.

    Aparat robi poprawkę o ustawioną wartość przysłony. Przysłona przymyka się (znaczy się listki przysłony przymykają się) dopiero w momencie naciśnięcia migawki. To świetne rozwiązanie, bo ustawiasz ekspozycję, a obraz na matówce nie ciemnieje.

    Inaczej było np. w Zenitach, Prakticach i wielu innych aparatch. Tam chcąc zmierzyć światło i ustawić parametry trzeba było przymykać przysłonę.

    Nie wiem czy nie zamotałem.
    Ostatnio edytowane przez Rafał Czarny ; 28.10.09 o 14:21
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  8. #8

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Górny Sląsk
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Morlok Zobacz posta
    No to czeka Cie wizyta w serwisie. Bez tego raczej się nie obejdzie. To przykre, ale jeżeli kupiłeś na allegro a sprzedawca zarzekał się, że aparat jest sprawny możesz spróbować zwrotu.
    A jeszcze jedno, co z baterią, masz właściwą?
    w pozycji CHECK dioda się zaświeca prawidłowo tnz, nie miga, nie przygasa itp. ale to jest jakiś trop, założę inną baterię i zobaczymy.
    A z tym kupnem to byo tak, że nie kupowałem go jako sprawny tylko kupowałem co innego a to było niejako gratis z zastrzeżeniem "że chyba nie działa" , więc pretensji nie mam
    HrabiaMiod
    to chyba jest tak, że aparat przy zadanej przysłonie pokazuje właściwy czas uwzględniając to , że będzie ona przymknięta do tej wartości w momencie wykonania zdjęcia. Pomiar jest uwzględniony z niejako "wyprzedzeniem", a sam podgląd GO nie ma odniesienia żadnego do pomiaru.
    Ostatnio edytowane przez gezaj ; 28.10.09 o 15:07
    gezaj

  9. #9
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Dzięki za potwierdzenie, teraz żem spokojniejszy.

  10. #10

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Górny Sląsk
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    po dłuższej zabawie aparatem, założeniu negatywu, próbowaniu sfocenia kilku kadrów, doszedłem do wniosku, że oprócz tego że źle wykonuje czasy w AUTO a w manualu niby jest OK, to i tak koopa bo on w ogóle źle światło mierzy i zaniża pomiar o jakieś 2 - 2,5 EV. Czyli musiałbym wprowadzać korektę ręcznie. Wywołam kliszę to się dowiem co z tych zdjęć wyszło, ale powinny byc prześwietłone dość mocno.
    więc aparat idzie na półkę, bo ewentualna naprawa nie ma sensu skoro sprawne Olki OM są na alle.... za niewiele ponad 100 złociszy.
    ot i finał sprawy
    gezaj

Podobne wątki

  1. Sigma 150mm 1:2.8 HSM + E420 Działa dobrze ?
    By gufer in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 25.02.11, 12:08
  2. 720sw- czy dobrze wybrałem?
    By werni in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29.09.06, 21:45
  3. ISO auto nie działa?
    By Joki in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20.01.05, 20:38

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.