Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: Jak ustawic filtr polaryzacyjny HOYA SHMC

  1. #1

    Dołączył
    May 2006
    Posty
    104
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Jak ustawic filtr polaryzacyjny HOYA SHMC

    Witam
    nabylem nidawno filtr polaryzacyjny kołowy HOYA SUPER HMC i mam problem z jego używaniem. NIe wiem za bardzo jak powinienem go ustawić, poniewaz robiac zdjecie krajobrazu nie widze praktycznie zadnej roznicy w wizjerze podczas krecenia filtrem. Czy jest jakas zasada odnoszaca sie do tej bialej kreski na filtrze? Czy mozna ja jakos ustawic wzgledem slonca i obiektu fotografowanego?
    Pozdrawiam
    herman
    E-500 + 14-45 + 40-150 + ZD 35mm + FL50

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2004
    Posty
    549
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Spróbuj ustawiać kreskę w kierunki słońca.

  3. #3

    Dołączył
    May 2006
    Posty
    104
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zdrip
    Spróbuj ustawiać kreskę w kierunki słońca.
    OK, a co jesli slonce mam za plecami? Czy wtedy krespa powinna byc u gory czy na dole? No i oczywiscie to samo pytanie co w przypadku gdy slonce mam przed soba (powiedzmy ze przed soba)
    pozdrawiam
    herman
    E-500 + 14-45 + 40-150 + ZD 35mm + FL50

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2004
    Posty
    549
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Jeśli masz słońce dokładnie przed czy za sobą to kreskę do góry.
    Jeśli to zadziała, a działa tylko na błękitnym niebie, to można odwrócić kreską w dół.
    Powinno też działać.

  5. #5

    Dołączył
    May 2006
    Posty
    104
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zdrip
    Jeśli masz słońce dokładnie przed czy za sobą to kreskę do góry.
    Jeśli to zadziała, a działa tylko na błękitnym niebie, to można odwrócić kreską w dół.
    Powinno też działać.
    OK
    dziekuje
    pozdrawiam
    herman
    E-500 + 14-45 + 40-150 + ZD 35mm + FL50

  6. #6
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Masz go ustawić, żeby otrzymać efekt jak najbardziej zbliżony do zamierzonego. Wkońcu to niec trudnego pokręcić filtrem i zobaczyć jak się obraz w wizjerze zmienia. To, że czasami zmiany są tylko kosmetyczne, to sprawa warunków. Baw się, baw się i jeszcze raz testuj, nikt Ci nie poda recepty, bo po prostu jej nie ma - t Ty wiesz jakie to ma być zdjęcie, jak ma wyglądac, nie ktoś inny.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Tez gdy kupilem filt polaryzacyjny (z reszta te sama Hoye) mialem najpierw troche problemow z ustawieniem tego co chcialem, ale krecilem, krecile i krecilem i w koncu uzyskalem w tym jakas wprawe. Grizz ma racje. Musisz krecic i testowac, patrzec jak stopien przekrecenia filtra zmienia obraz a w koncu wejdzie ci to w reke i bedzie bardziej intuicyjne. Niestety, taka prawda, bez sprawdzania na wlasnej skorze sie nie nauczysz. Tak samo jest tez przeciez ze wszystkim innym w fotografii. Chocby rozny czas naswietlania daje rozne efekty i dopiero bo wielu, wielu probach mniej wiecej wiesz, w jakich warunkach, jaki czas, jaki da efekt. Zycze milego krecenia
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Grizz nie zgodzę się Oczywiście, że jest recepta na działanie filtra polaryzacyjnego - w końcu mówimy o fizyce, czyli nauce ścisłej. Filtr polaryzacyjny uzyskuje swoją maksymalną skuteczność działania w płaszczyźnie 90stopni względem źródła światła (w tym przypadku słońca). Innymi słowy - jeśli robimy zdjęcie mając słońce całkowicie za sobą (albo przed sobą), to efekt działania filtra będzie bardzo mały (chyba, że jesteśmy na równiku i słońce jest w zenicie ). W naszej strefie klimatycznej najlepszy wynik działania filtra polaryzacyjnego uzyskamy wówczas, kiedy słońce będziemy mieli z boku po lewej, bądź po prawej stronie. Strzałkę (znacznik) na filtrze ustawić należy na źródło światła, czyli słońce. Tak więc mając słońce po lewej, na wysokości 45stopni należy ustawić strzałkę filtra niejako w lewy górny róg.
    Drugie działanie filtra, czyli wycinanie odbić od powierzchni niemetalicznych uzyskujemy znajdując się pod kątem ok. 60stopni od powierzchni odbijającej i kierując strzałkę filtra w kierunku owej powierzchni. Czyli robiąc zdjęcie przez szybę nie ustawiamy się na wprost szyby, bo nic nam to nie da, lecz tak by oś optyczna aparatu była ustawiona pod kątem ok. 60stopni do powierzchni szyby i kierujemy strzałkę na filtrze w stronę owej szyby. To samo dotyczy robienia zdjęć przez taflę wody itp.. Mam nadzieję, że pomogłem rozwiać wątpliwości dotyczące użycia filtrów polaryzacyjnych
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    polska północna
    Posty
    2.514
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Dempsey:

    o tym że słońce powinno być z boku to wiedziałem, ale pisząc o tych powierzchniach znacznie poszerzyłeś moją wiedzę.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    polska
    Posty
    116
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Jest jeszcze sposób jak ktoś słabo widzi i nie ma kątomierza w oku. Sposób trochę mozolny, ale jak mamy czas to przed założeniem filtra można po prostu przez niego spojrzeć i obracać do uzyskania odp. efektu. Następnie zapamiętujemy ustawienie kreski, zakręcamy filtr na obiektyw i ustawiamy kreskę w żądanym ustawieniu.

    pozdr.

Podobne wątki

  1. E-1 + Filtr IR Hoya
    By vault in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 3.04.09, 18:14
  2. Filtr Hoya - nazewnictwo
    By Toster_88 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11.06.08, 20:20
  3. Filtr UV HoYA i Filtr PLC HOYA
    By kingg in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16.04.06, 12:41
  4. C5050 i filtr polaryzacyjny Hoya
    By Xysiu in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26.07.03, 21:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.