Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Kadrowanie a wywoływanie zdjęć w fotolabie

  1. #1
    Awatar Marx07
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    106
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Kadrowanie a wywoływanie zdjęć w fotolabie

    Witam
    Mam problem z kadrowanymi zdjęciami.
    Jakiś czas temu zrobiłem kilka fotek i podczas obrabiania w kompie wykadrowałem je (poprzycinałem). Nie myślałem o tym, że będe je kiedyś chciał wywołać na papierze. Kilka dni temu zaniosłem zdjęcia do fotolabu a tu skucha. Zdjęcia wyszły kwadratowe o szerokości i wys ok 10 - 12cm. No kurcze nie przypuszczałem, że będzie z tym problem. W jaki sposób mogę dostosować zdjęcia w kompie aby dopasować do formatu 10x15 lub większego. Teraz zdjęcia mają rozmiar np 2691x2442, 2177x2162. Jak naprawić taki błąd? Zdjęć w oryginalnym rozmiarze niestety już nie mam tylko te przycięte.

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    proporcji boków już nie zmienisz. Musisz wszystko przekadrować od nowa ale zacznij od pytania w labie , w którym wywołujesz : jakie są dokładne wymiary interesującego Cię formatu i w jakiej rozdzielczości pracuje maszyna w labie. Takie dane wybierz w programie w jakim kadrujesz i po kłopocie .
    A na przyszłość wskazówka - obrabiaj fotki w maksymalnym rozmiarze oryginalnym i zachowuj w miarę możliwośći w bezstratnej formie a kadruj i wyostrzaj po kadrowaniu w miarę potrzeb pod konkretny projekt: czy to bedzie lab, www, tv czy inny...

  3. #3
    Awatar Marx07
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    106
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    tych zdjęć nie miałem zamiaru wywoływać ale złożyło się tak, że musze je wywołać i stąd mój kłopot
    dzięki lessie

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    proszę bardzo, w razie czego wal w ciemno...

  5. #5

    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    KN
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Problem polega na tym że aparat cyfrowy zazwyczaj robi fotki w proporcjach obrazu 4:3 (wymiar monitora) a fotolab wywołuje w proporcjach aparatu fotograficznego 3:2. Niektóre (czytaj te droższe) aparaty cyfrowe mają opcję w ustawieniach obrazu 3:2. Jedną z metod jest obrobienie wstępne zdjęcia na format 3:2 za pomocą jakiegoś programu , np. dostępnego w sieci "Foto Kadr"
    Pozdrawiam

  6. #6

    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    KN
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Problem polega na tym że aparat cyfrowy zazwyczaj robi fotki w proporcjach obrazu 4:3 (wymiar monitora) a fotolab wywołuje w proporcjach aparatu fotograficznego 3:2. Niektóre (czytaj te droższe) aparaty cyfrowe mają opcję w ustawieniach obrazu 3:2. Jedną z metod jest obrobienie wstępne zdjęcia na format 3:2 za pomocą jakiegoś programu , np. dostępnego w sieci "Foto Kadr"
    Pozdrawiam
    file:///c:/program%20files/fotokadr/index.htm

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Zainstaluj sobie darmowy XnView. Tam jest opcja wyboru wymiaru kadrowania. Wybierasz sobie taki jakie ma być zdjęcie i wówczas masz możliwośc zaznaczenia wyłącznie w wybranych proporcjach. Przy czym dla każdego rozmiaru odbitek są oddzielne wybory, bo nie wszystkie mają równo 3:2...

    Sebastian

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    jpgcops
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  9. #9
    Awatar Marx07
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    106
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    już przyciąłem jpgcrops poszedłem na kompromis. Szkoda że odeszło sporo kadru ze zdjęcia jak przycinałem do rozmiaru 10x15 i 15x20
    Dzięki

Podobne wątki

  1. Wywoływanie RAW (.orf) z Olka E-30
    By Ziootek1971 in forum E-System
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 27.12.11, 12:47
  2. Wywoływanie RAW
    By bogdan1 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 4.08.11, 16:58
  3. Kadrowanie i obróbka zdjec.
    By szczesliwy in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 15.03.09, 00:22
  4. Wywoływanie RAW & EXIF
    By Yarek1971 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16.09.08, 17:20

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.