Strona 1 z 17 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 167

Wątek: EC-14 TELE CONVERTER i EX-25, a przydatność ?

  1. #1

    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    kujawy
    Posty
    102
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    EC-14 TELE CONVERTER i EX-25, a przydatność ?

    Rozważając różne warianty zakupu tele-obiektywu, pomyślałem o zakupie Tele Convertera EC-14, zamiast Zuiko 50-200. Problemu by nie było, gdyby człowiek mógł takie wynalazki przetestować. Ciekawe jakby to wyglądało w zastosowaniu z Zuiko 14-54 i 40-150. A współgranie i jakość zdjęć byłaby najistotniejsza. 1,4 x - coś mi mówi, ale jak to wygląda w praktyce przy zastosowaniu n.p. 40-150, z jakim wówczas tele... będziemy się cieszyli. EC-14 i EX-25 to prawie identyczne wykonanie, a jak bardzo rozbieżne w cenie - którą można wytłumaczyć chyba tylko przydatnością zastosowania, a nie kosztami produkcji. Zapewne trudno będzie ten temat zgłębić, ponieważ nikt tych urządzeń nie posiada. Jakby ktoś miał możność wypożyczyć i sprawdzić tego przydatność, to byłoby pięknie...
    Pozdrawiam
    ================



  2. #2
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria

    Re: EC-14 TELE CONVERTER i EX-25, a przydatność ?

    Cytat Zamieszczone przez lepmity
    Rozważając różne warianty zakupu tele-obiektywu, pomyślałem o zakupie Tele Convertera EC-14, zamiast Zuiko 50-200. Problemu by nie było, gdyby człowiek mógł takie wynalazki przetestować. Ciekawe jakby to wyglądało w zastosowaniu z Zuiko 14-54 i 40-150. A współgranie i jakość zdjęć byłaby najistotniejsza. 1,4 x - coś mi mówi, ale jak to wygląda w praktyce przy zastosowaniu n.p. 40-150, z jakim wówczas tele... będziemy się cieszyli. EC-14 i EX-25 to prawie identyczne wykonanie, a jak bardzo rozbieżne w cenie - którą można wytłumaczyć chyba tylko przydatnością zastosowania, a nie kosztami produkcji.
    EC-14 to telekonwerter - soczewka, która "powiększa" obraz rzutowany na matrycę. Dzięki zastosowaniu EC-14 obiektywy pracują w całym zakresie ostreznia od odległości minimalnej do nieskończoności. Stosowanie konwertera zmniejsza jasność obiektywu (w wypadku EC-14 o 1EV) Traci się też na rozdzielczości obrazu.
    EX-25 to pierścień pśredni. Pierścień (bez soczewki) przekazuje jedynie sygnały elektryczne między korpusem i obiektywem. Pierścień służy do zmiany wyciągu obiektywu o 25mm. Pierścienie pośrednie nadają się do zastosowania w fotografii makro. EX-25 zwiększa wyciąg o 25 mm co dla 50 macro powiększa maksymalną skalę odwzorowania do 1:1.
    Po przykręceniu EX-25 obiektyw nie ustawi ostrości dalej jak kilkanaście centymetrów (optymistycznie) przed przednią soczewką.
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  3. #3
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Dopiszę jeszcze, że z 14-54 raz zapiąłem w celach eksperymentalnych do EC-14, jednak utrata 50% rozdzielczości szkiełka jest dla mnie za dużą ceną za wydłużenie ogniskowej.
    Do 40-150 to raczej głupi pomysł, bo to ciemne szkło (z EC będzie 1EV - czyli f/5 do f/6.3) i AF chyba będzie się męczyć.
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  4. #4

    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    kujawy
    Posty
    102
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Re: EC-14 TELE CONVERTER i EX-25, a przydatność ?

    EC-14 to telekonwerter - soczewka, która "powiększa" obraz rzutowany na matrycę. Dzięki zastosowaniu EC-14 obiektywy pracują w całym zakresie ostreznia od odległości minimalnej do nieskończoności. Stosowanie konwertera zmniejsza jasność obiektywu (w wypadku EC-14 o 1EV) Traci się też na rozdzielczości obrazu.
    ===============================
    Mówiąc krótko - nie jest to godne posiadania, i należy myśleć tylko i wyłącznie o n.p: 50-200

  5. #5

    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Płock
    Posty
    226
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Utrata 50% z EC-14 rozdzielczości to pewne?
    Pozdrowionka

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    54
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Witam
    Mam zamiar kupic 50-200 + EC-14.
    Prosze o zrodlo informacji na temat utraty rozdzielczosci.
    Czy ktos z forumowiczow uzywa takiego zestawu?

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    polska północna
    Posty
    2.514
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    skoro Radio pisze że utrata jest znaczna to jest, co tu wnikać. każdy konwerter mydli a czasem i winietuje - choćby był najlepszy.

  8. #8
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez KaarooL
    skoro Radio pisze że utrata jest znaczna to jest, co tu wnikać. każdy konwerter mydli a czasem i winietuje - choćby był najlepszy.
    Nieeeee! To jest prosta fizyka. Konwerter zwiększa pole obrazowe. Przypomina to cyfrówkowy Crop factor. Obraz jest liniowo 1,4 raza powiększony, "rozdmuchany" przez optykę konwertera. Skutkuje to spadkiem ostrości o 1,4 raza liniowo (1,4^2 = 2 razy mniejsze pole) - to jak by wyciąć ze środka kadru połowę pikseli. Jak obiektyw jest boski, względem wymagań materiału światłoczułego, to spadek jakości może być niewidoczny. Jak dokręcony do konwertera obiektyw "dawał radę", ale nie miał zapasu jakości, spadek będzie widoczny.
    To o czym piszę to jest jeszcze czysta matematyka - nie odnoszę się do problemu spadku rozdzielczości obrazu na soczewkach tego konkretnego konwertera.
    Jak jesteście zainteresowani, to możemy jeszcze policzyć, kiedy problem ostrości szkła spotka się z matrycą i ograniczeniami dyfrakcyjnymi.
    Moje zdanie na temat konwerterów jest takie: zamiast konwertera zawsze lepsze jest dedykowane dłuższe szkło. Konwerter używa się wtedy, jak już dłuższego obiektywu nie da się kupić za rozsądne pieniądze. 50-200 + konwerter ma więcej sensu jak 40-150 + konwerter. 300 + konwerter na tę chwilę jest jedyną alternatywą.
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  9. #9

    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    kujawy
    Posty
    102
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Mam zamiar kupic 50-200 + EC-14.
    Prosze o zrodlo informacji na temat utraty rozdzielczosci.
    Czy ktos z forumowiczow uzywa takiego zestawu?
    ==================================
    Najciekawiej byłoby obejrzeć foty zrobione przy pomocy EC-14 i bez. Wizualne porównanie dałoby nam najlepszy obraz.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    54
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    http://www.biofos.com/esystem/ec14test.html
    Znalazlem cos takiego.
    Z tego co czytalem na forum dpreview to ludzie zachwalaja combo 50-200+tc.
    Pisza nawet, ze nie powinni ich sprzedawac oddzielnie.
    Widocznie 50-200 ma troche zapasu rozdzielczosci dla obecnej matrycy olka.
    Nie wiem jak jest z krotszym tele.

Podobne wątki

  1. WinX HD Video Converter Deluxe do pobrana za friko
    By Amigo! in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27.11.17, 10:27
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 2.06.10, 20:50
  3. tele do przyrody
    By Qben in forum E-System
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 30.05.09, 12:57
  4. Adobe Camera Raw 5.4 i DNG Converter 5.4
    By Darekw1967 in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26.05.09, 17:56
  5. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30.01.09, 10:40

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.