Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: W kolorze, czy B&W?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar kapir
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Staszów
    Posty
    192
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    W kolorze, czy B&W?


    czy


    no właśnie ?
    "Jeśli chcesz uniknąć krytyki - nic nie rób, nic nie mów, bądź nikim" (Elbert Hubbard)
    OM-D i OM1n: 12-50 Panas 20/1,7 OZ 50/1,8 OZ 135/3,5 vivitar 28/2,5 metz 54mz4i.

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Przeworsk
    Posty
    271
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Obydwie fajne ale "lepsiejsza" w kolorze.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar kapir
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Staszów
    Posty
    192
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kuba_psk
    Obydwie fajne ale "lepsiejsza" w kolorze.
    No, tak dla oka milsze, ale czy kolor cokolwiek tu wnosi ?
    "Jeśli chcesz uniknąć krytyki - nic nie rób, nic nie mów, bądź nikim" (Elbert Hubbard)
    OM-D i OM1n: 12-50 Panas 20/1,7 OZ 50/1,8 OZ 135/3,5 vivitar 28/2,5 metz 54mz4i.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Dobre pytanie. Ja uwielbiam foty cz-b. Dla mnie druga lepsiejsza. W moim wątku z wielkim trudem powstrzymuję się, by nie przerobić fot na czarno-białe.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Przeworsk
    Posty
    271
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    IMHO prawie zawsze kolorowe zdjecia są bardziej zywe niz B&W. Zalezy tu takze wiele od gustu i gusciku osoby ogladajacej, ja osoboscie lubie zdjecia ludzi (nie portrety) w B&W.

  6. #6

    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    Bogatynia
    Posty
    100
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    dla mnie wersja kolorowa jest lepsza.. i już mówię dlaczego..
    uważam, że pokazuje więcej.. z czarno białej fotki nie dowiedziałabym się jakie kolory ma np. ta szopa (?).. rośliny, niebo i resztę kolorów możemy sobie wyobrazić..
    jesli zdjęcie czarno białe - krajobrazy, to tylko wtedy gdy chcemy coś szczególnie podkreślić, zwrócić na coś uwagę.. inaczej dla mnie fotka jest uboga, mało opowiada o fotografowanym miejscu..
    ale zgadzam się z Tobą, kuba_psk, że czarno-białe zdjęcia ludzi są ciekawe i mają urok.. tu ukłon w stronę Ciebie Rafał Czarny, bo to Ty swoim zamiłowaniem do cz-b zdjęć zwróciłeś na nie moją uwagę..
    "grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam gdzie chcą.." - z olympusem c-770..

  7. #7
    robin102
    Gość
    Choć nie lubię B&W tak z zasady bo za dużo sie nacykałem na filmach B&W (innych nie było) to zdecydowanie uważam , że wersja B&W do tego tematu jest lepsiejsza.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar jarkada
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Myślę, że nie ma uniwersalnej recepty: kolor czy b&w, zbyt wiele rzeczy decyduje i przemawia o trafności zastosowanej formuły a przede wszystkim decyduje konkretny obraz. Dla mnie wyróżnikiem decydującym o przewadze b&w jest zawsze plastyka zdjęcia, rozumiana jako malarskie ujęcie obrazu i to bez względu na ujmowany temat. Akurat w tym konkretnym przypadku zdecydowanie bardziej przemawia dla mnie biało-czarne obrazowanie. Zbyt duże zróżnicowanie kolorystyczne, które nie jest tu wartością samą w sobie (niczemu nie służy i nie jest formą wyrazu) powoduje utratę ważności głównego wątku zdjęcia. Czerń i biel i wszystko pomiędzy wydobywa główny temat zdjęcia a czarno-białe kontrasty nadają obrazowi siłę wyrazu. Zdecydowanie jestem za wersją CZARNO-BIAŁĄ.

  9. #9
    Awatar Yello_35
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Zgorzelec
    Posty
    509
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    W tym wypadku BW jest całkiem ładne. Po co kolor w tym wypadku - szopa i tak mam marny kolor , trawa podobnie BW jest lepsze
    IS 500 + osprzęt ; marny C 480
    Pozdrawiam serdecznie - Yello 35

  10. #10
    | OlyJedi Awatar WUJEK MARO
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    485
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gosiek
    .. z czarno białej fotki nie dowiedziałabym się jakie kolory ma np. ta szopa (?).. rośliny, niebo i resztę kolorów możemy sobie wyobrazić..
    Moim zdaniem kolor szopy można sobie wyobrazić bez żadnego problemu.

    Problemem, a może i błędem tego ujęcia jest to, że w kolorze trudno się skupić na przewodnim motywie - czy najważniejsza ma być szopa, bujna zieleń, a może chmury, które niezwykle mocno odznaczają się w kadrze? Zmiana na B&W zmniejsza problem, można poczuć pewien klimat miejsca. Wiem, że to kwestia gustu, ale mnie to fota nie ujęła, choć bez wątpienia nie jest banalna.

Podobne wątki

  1. I Wojna w kolorze
    By Wieprz in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17.11.15, 09:58
  2. [Fotopolis] Olympus E-P2 - teraz w kolorze srebrym
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 7.05.10, 13:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.