Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Portret - pierwsze starcie

  1. #1
    Awatar MAX 126
    Dołączył
    Oct 2005
    Mieszka w
    WYMYSŁÓW
    Posty
    33
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Portret - pierwsze starcie

    Witam wszystkich!
    Chciałbym poprosić szacowne grono forumowiczów o pomoc – ostatnio próbowałem swych sił w portrecie no i wydaje mi się że pokpiłem sprawę. Pragnąłbym uzyskać od Was jakiś wskazówek by uniknąć podstawowych błędów przy kolejnych podejściach do tematu.


    1.

    2.

    3.

  2. #2
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Poszukał bym lepszego światła o poranku lub przed zachodem.
    Jak potrzebujesz technicznej inspiracji "oświetleniowej" poczytaj Dederkę.
    Podstawowe sposoby oświetlania (z animowanym przykładem) i powody ich stosowania znajdziesz na mojej stronie:
    http://www.fotosite.pl/index.php?title=Portret
    Fotograficznego sposobu patrzenia na modela nie da się chyba nauczyć inaczej niż próbując i oglądając portrety wykonywane przez mistrzów gatunku.
    Na początek polecam http://www.artphotogallery.org/02/ar...lery/home.html
    Moim idolem jest Irving Penn, u niego dobrze widać, że to cień, a nie szerokie światło buduje portret.
    http://www.artphotogallery.org/02/ar...g_penn_01.html
    Respect.
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  3. #3
    robin102
    Gość
    miękie światełko w pochmurny dzionek , lekkie doświetlenie lampą wewnętrzną -prosta recepta , albo jak Radek mówi rano lub po południu.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar gary
    Dołączył
    Apr 2005
    Posty
    484
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez robin102
    lekkie doświetlenie lampą wewnętrzną
    proszę nie rozprowadzaj tu swoich ciemnych praktyk
    BEZ LAMPY

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Moim zdaniem to nie światło jest problemem na tych zdjęciach, tylko brak ostrości i nieciekawe kadry (ja bym dużo ciaśniej próbował). Zdaje się, że druga i trzecia były dopalane lampą - w oczach widać coś jak błysk lampy.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  6. #6
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny
    Moim zdaniem to nie światło jest problemem na tych zdjęciach, tylko brak ostrości
    Ostatnie jest zdecydowanie nieostre, pierwsze dwa, gdyby nie dziwne wysokie światło, mogły by być ciekawe.
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Nieprezycyjnie się wyraziłem. Powinienem napisać, że światło nie jest najważniejszym problem fot, tylko brak ostrości. Pierwsze byłoby całkiem fajne, gdyby było ostre.

    Przyjrzałem się zdjęciom jeszcze raz - na bank dopalane lampą.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  8. #8
    Awatar MAX 126
    Dołączył
    Oct 2005
    Mieszka w
    WYMYSŁÓW
    Posty
    33
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Rzeczywiście użyłem lampy błyskowej.
    Dziękuje za wskazówki. W weekend będę znowu podchodził do tematu – może coś lepszego wyjdzie. Te zdjęcia były robione popołudniem ale światło jeszcze było ostre. Z tego co widzę to przede mną długa i kręta droga w nauce fotografii.

    Poniżej jeszcze jedna fota – powstała ona podczas Pielgrzymki Mężczyzn do Piekar Śląskich. (dla zainteresowanych pełny fotoreportaż z tego dnia znajduje się pod adresem http://www.piekary.info.pl/fotoreportaz3.htm)


  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.587
    Siła reputacji
    195
    Moja galeria
    Adminie,
    Przejrzałem (bardzo pobieżnie) poleconą przez Ciebie galerię Irvina Penna. Piekne, absolutnie mistrzowskie portrety, duze kontrasty, jakie sugestywne, nawet te brutalnie owietlone są eleganckie w rysunku.
    Ale ja nie o tym, a mianowicie zauwazylem, ze jak by nie bylo wszystkie te portrety są mniej lub więcej centralnie kadrowane. Powstaje w mojej wyobraźni pewna sprzeczność - tu na forum az sie roi od zalecen, aby stosować niecentralne kadrowanie, a pewne wystawiane przez uzytkownikow portrety kluja w oczy asymetrią. Czy moglbys pare słów napisac, czy ta sprzecznosc jest pozorna, czy rzeczywiscie swiat odchodzi od centralnego kadrowania.
    Pzdr. TJ

  10. #10
    excel
    Gość
    Adminie,

    zainteresowal mnie temat, obejrzalem galerie Twoich ulubiencow, przeczytalem odpowiedz Tadeusza i watek przez Niego poruszony wzbudzil we mnie jeszcze wieksze zainteresowanie. Spodziewalem sie lawiny odpowiedzi, poniewaz na naszym forum jest wiecej przeciwnikow, jak zwolennikow centralnego kadrowania portretow, a tak naprawde - wszystkiego. A juz na pewno spodziewalem sie Twojej odpowiedzi, poniewaz Tadeusz zapytuje Ciebie wprost. A tu cisza jak makiem posial. Odpowiedzcie, co jest "trendy", a co jest slepym nasladownictwem, tyle, ze jezeli nasladownictwo, to jakos nie bardzo wiem kogo, poniewaz prawie kazdy ogladany przeze mnie portret jest kadrowany centralnie.
    A moze jednak ktos odpowie?

    Pozdrawiam,
    excel

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29.04.10, 23:55
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 8.04.10, 15:25
  3. Nowa i poczatkująca cz 2. kolejne starcie z czarną magią...
    By Surikatka in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 23.06.08, 23:07
  4. Portret Oli
    By Piotr Grześ in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 7.02.08, 12:28

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.