Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Dylemat z lampami. FL-36 i Metz54mz3

  1. #1
    | OlyJedi Awatar konukera
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wafka
    Posty
    308
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Dylemat z lampami. FL-36 i Metz54mz3

    Witam
    Jestem szczesliwym posiadaczem Systemu E, od dzis dokladnie.
    Kupilem go razem z FL-36 - bardzo fajna lampka . Ale troche za slaba na pewne zastosowania.
    Mam tez Metza 54Mz3. Na razie z kostka do E-10.
    Orientuje sie ktos jak ta lampa wspolpracuje wyposazaona w odpwiednia stopke z E-1?
    W sumie to glownie chodzi o mozliwosc korekcji blysku z lampy (pokretlem). Przy E-10 i SCA M2 to nie dzialalo. Super FP mialbym na Fl-36 a na okazje specjalne mialbym metza...
    W grunice rzeczy to sie zastanawiam czy nie sprzedac obu i nie kupic FL-50...
    Ma ktos jakis pomysl i rade?
    Dzieki

  2. #2
    | OlyJedi Awatar siwyjohn
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Cz-wa, Wa-wa
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Mysle, ze niezlym wyjsciem jest jednak sprzedanie obu i kupienie FL-50. Da sie spokojnie kupic na allegro nowa za 1500zl (przywieziona zza oceanu). Tak to zawsze bedziesz sie zastanawial ktora zabrac, a targanie dwoch nie bardzo ma sens...

    Pozdrawiam,
    siwyjohn
    E-1 | HLD-2 | GS-2 ** 14-54/f:2.8-3.5 | 40-150/f:3.5-4.5 ** FL-50 | FP-1
    Praktica Nova B ** Flektogon 20mm/f4 | Tessar 50/f2.8 | Pentacon Electric 100/f2.8 | Sonnar 180/f2.8

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    polska
    Posty
    116
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cześć

    Podobno można bezpłatnie w Metzu uaktualnić wersje Twojej stopki do najnowszej wersji M4 (więc trzeba liczyć tylko koszty przesyłki - hmm... ciekawe czy serwis w Polsce też robi to za darmo).

    Mnie z kolei Twój pomysł z zostawieniem Metza i FL 36 wydaje się całkiem rozsądny. Początkowo sam myślałem żeby sprzedać Metza i kupić FL-50 ale jakoś lubię Metza jednak no i... właśnie dzisiaj kupiłem sca3202m4 i zapiąłem do 54MZ-4. Wstępne testy z E-1 całkiem pozytywne. Korekcja błysku jest możliwa zarówno na auto jak i w ttl-u. Oba tryby wydaje się, że chodzą ok - ale to jak na razie tylko moje wstępne testy. Wyczytałem jednak w instrukcji kostki, że współpraca z E-1 i E-300 w trybie ttl w przypadku 54mz3 i mz4 jest limited compability. Pełna zgodność jest za to w przypadku mz4i. Być może to tylko marketing, bo nie ma nigdzie informacji w jakich dokładnie warunkach coś jest nie tak... w praktyce się to może okaże, albo może wcześniej ktoś z forumowiczów nam tu napisze o co chodzi.

    Co do zostawienia dwóch lamp pomysł jest o tyle ciekawy, że możesz używać obu lamp równocześnie. Metz ma wbudowaną fotocelę, no i jako slave podobno ładnie współpracuje z oryginalną FL -50 tak więc i z FL 36 powinien chodzić całkiem ok. Przetestuj, zobacz i opowiedz co z tego wychodzi.

    Poza tym FL 36 jest poręczna i lekka co jest wygodne w niektórych zastosowaniach. FL50 i 54 to jednak ciężkawe sprzęty i jeśli nie są konieczne to czemu nie korzystać z małej i lekkiej. W razie awarii też zawsze masz zapasówkę w plecaku... Tyle, że opcja dwóch jest jednak trochę cięższa no i trochę droższa od samej FL 50. Za to 54MZ... jest ciut mocniejsza i ma 2 palniki. Wiele zależy od indywidualnych zapotrzebowań.

  4. #4
    robin102
    Gość
    Dobry plan to sprzedać obie i kupić jedną porządną . A fl36 sprzedać dla mnie !!! zapłace przyzwoitą cenę, jeśli nowa jest.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar konukera
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wafka
    Posty
    308
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Dzieki za odpowiedz.
    W sumie to mocna lampa mi jest potrzebna tylko na duze imprezy, ktore kiedys sie zdarzaly i byc moze beda - np. studniowki. A fl-36 jest fajnie mala... no i fakt mozna uzywac obu lamp, metza jako slava... co jest bardzo sensowne.
    Problem tez w tym ze metza jest z deka zajechany, wiec dobrej ceny za niego nie wezme... a fl-36 praktycznie nowka... na gwaracji i widac ze bardzo malo uzywana. facet od ktorego kupilem zestaw robil glownie przyrode... a lampe pewnie kupil bo mial kase . A zebym kupil fl-50, ktora de facto nic mi nie da oprocz Super FP w stosunku do Metza...
    A kasowo to wychodzi ze do FL-50 bym doplacil... Bo obie lampy w sumi ewyszly tano.
    Na razie chyba zostawie obie i zobacze jak to w praniu wychodzi.
    pzdr

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    polska
    Posty
    116
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez robin102
    Dobry plan to sprzedać obie i kupić jedną porządną . A fl36 sprzedać dla mnie !!! zapłace przyzwoitą cenę, jeśli nowa jest.
    według mnie to wszystkie z nich są porządne i jak najbardziej warte przetestowania. Decyzja konukera jak najbardziej słuszna. W jego sytuacji robiłbym tak samo.

  7. #7
    Awatar krishu
    Dołączył
    Dec 2005
    Posty
    109
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Do E-1 bez dwóch zdań FL-50 !

    do E-300 i E-500 bez dwóch zdań FL-36 chyba ,że ktos śluby trzaska.

    Dla mnie nie do przecenienia jest możliwość odaplenia dwóch lap jednocześnie - wówczas Fl-36 na sufit - da miękkie światło i zbije tylne cienie, zaś wbudowana centralnie. Tego E-300/500 z FL-50 nie zrobi.

    Chociaż uważa się ,że wbudowana lapma to lipa i nieprofesjonalizm z tym się jednak do końca nie zgodze, ale to już inny temat.

  8. #8
    jacek2004
    Gość
    krishu jak do E-300 podepnę FL-50 to nie będę mógł używać jednocześnie lampy wbudowanej? Jeśli tak, to dlaczego tak jest?

  9. #9
    robin102
    Gość
    W E300 można używać lampy wbudowanej i zewnętrznej jednocześnie.
    Zacytuje fajnego forumowicza z innego forum. Czlowiek z wielkim doświadczeniem "lampowy" twierdzi że" lampa nigdy nie jest za duża" wie co mówi

  10. #10

    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    227
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Z Olympusem E1 w TTL pracuje tylko Metz 54 MZ4i, 44MZ-2 (obydwie lamy muszą byc wyposazone stopki M3 lub M4- ta wymagana jest przez E300) i 44 AF4i.
    Metz 54 MZ3 i 54 MZ4 nie pracują z systemem E w TTL pozostaje tylko tryb automatyki tyrystorowej lampy i manualny.

    Pozdrawiam:
    Andrzej

Podobne wątki

  1. Radiowe sterowanie lampami innych systemow.
    By Thomasso in forum E-System
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 24.02.11, 12:17
  2. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21.12.08, 01:04
  3. Bezprzewodowe sterowanie lampami
    By C+ in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12.12.07, 09:17
  4. Dylemat: 50-200 + 25/f1.4 vs. 35-100
    By tymczasowy_ in forum E-System
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 1.08.07, 12:32
  5. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28.05.03, 19:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.