Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Gorące akumulatorki.

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Gorące akumulatorki.

    Z informacji zebranych na różnych forach i stronach wynikało ,że
    1.NOWE akumulatorki NiMH AA(LR6) trzeba naładować i rozładować trzykrotnie przed pierwszym użyciem.
    2.Temperatura podczas ładowania nie powinna przekraczać 45 stopni C.
    W związku z tym ładowarki ładujące prądem > c/5(niektórzy mówią dopiero >c/4) powinny mieć pomiar delta V i delta T -aby w razie czego przerwać na pewien czas ładowanie -jesli temperatura akumulatorka będzie za duża.

    Ja mam akumulatorki Energizer NiMH AA(LR6) 2500mAh i ładowarke ładującą prądem 500mA -a więc dla akumulatorków 2500 jest to prąd własnie c/5 -więc według fachowców do takiego prądu nie potrzeba jeszcze pomiaru delta T(i moja ładowarka go nie ma a tylko delta V ma).

    Zgodnie z poradami zacząłem użytkowanie od trzykrotnego naładowania i rozładowania ( najpierw było ładowanie bo aku fabrycznie były rozładowane) -na 3 godziny wyjąłem z gniazdka ładowarkę po 2-gim naładowaniu potem włączyłem ponownie - przez chyba z półtorej doby ładowarka rozładowała,naładowała,rozładowała i naładowała (ostatnie ładowanie to już 4-te bo chciałem użyć akumulatorków więc nie mogłem zakonczyć na rozładowaniu)- ALE co się stało!?
    Otóż jak dotknąłem akumulatorków podczas ostatniego ładowania -to były gorące ! jeśli na dotyk były gorące to raczej przekroczyły temperaturę dopuszczalną przez fachowców-45 stopni C. I w związku z tym pytanie
    1Czy do ładowania prądem c/5 też już jest potrzebny pomiar temperatury w ładowarce i fachowcy się mylą . - 1-sza możliwość.
    2. A może po prostu jak się kupi nowe aku i dokonuje się 3-ech pierwszych cykli rozładowanie -ładowanie to po kazdym cyklu ładowarkę trzeba na parę godzin wyjąć z gniazdka? -2 możliwość -ale jeśli tak to szkoda ,że nikt o tym nigdzie nie pisze.
    3.Może to jakiaś kiepska ładowarka ,bo tak być nie powinno przy tych parametrach-a ładowarka to MW 8988 GS.
    Jakie jest wasze zdanie?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar siwyjohn
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Cz-wa, Wa-wa
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Nowych akumulatorow na prawde nie trzeba meczyc specjalnym rozladowniem. Wystarczy, ze bedziesz rozladowywal je w urzadzeniu, w ktorym je uzywasz. Owszem pojemnosc po kilku cyklach w pewnym stopniu sie zwiekszy, ale po co te kilka cykli zycia tracic na podgrzewanie powietrza? Takie zabiegi stosuje sie w specjalnych przypadkach, jak odswiezanie po dlugim czasie magazynowania.

    Nie bardzo rozumiem po co wyciagales ladowarke z gniazdka?
    Jesli wlaczyles funkcje rozladowania, a nastepnie odlaczyles zestaw od sieci to wylaczyles takze uklady kontroli i zapewne rozladowanie w ogole nie nastapilo. Ladowarke wyciagasz z sieci, jak juz nie ma nic do roboty. Oczywiscie jesli ladowarka nagrzeje sie podczas pracy to lepiej ostudzic ja przed kolejnym zadaniem. W wylaczonej ladowarce nie zostawia sie akumulatorkow, a wklada sie je dopiero po podlaczeniu jej do zasilania.

    Jesli juz uznales takie cykle formatujace za konieczne, to sprawdzaj co wyczynia ladowarka mierzac napiecie na ogniwach (po wyciagnieciu z ladowarki) po kazdym cyklu. Naladowane powinny miec ponad 1,4V, rozladowane ok. 1V. Moze sie zdarzyc, ze terminacja -dU/dT zglupieje i nie naladuje do konca. Dlaczego ma zglupiec? Nowe NiMH czasami maja tendencje do objawiania tych spadkow napiecia (zmian rezystancji wewnetrznej) sporo przed calkowitym naladowaniem. Jesli nie masz woltomierza - zainwestuj - w zupelnosci wystarczy prosty multimetr za 9 zeta z allegro. Jesli nie wiesz jaki wybrac - napisz.

    W sporym uproszczeniu...
    Ladowanie akusiow NiMH jest sumarycznie procesem egzotermicznym - ogniwa grzeja sie podczas ladowania, a juz szczegolnie intensywnie pod jego koniec. Spowodowane jest to nadmiernym wydzielaniem tlenu na anodzie. Tlen, ktory nie zostanie zrekombinowany z wodorem przez katalizator (2*H2 + O2 --kataliza--> 2*H2O), przereaguje w dodatkowej rekcji egzotermicznej na katodzie. Wydzielone w niej cieplo podgrzeje dodatkowo ogniwo dodajac sie do ciepla Joule'a wydzielonego na rezystancji ogniwa w procesie ladowania. Dlatego najwygodniej stosowac terminacje dT/dt - ok. 1-2 stopni C/min. Temperatura, ktora wspominasz (45st. C) to maksymalna dopuszczalna temperatura otoczenia podczas ladowania - same akumulatorki moga nagrzac sie duzo wyzej - zazwyczaj pod 60 st. C.

    PS. nie wierz we wszystko co ludzie wypisuja na forach i aukcjach - szukaj informacji na specjalistycznych stronach www, np. www.powerstream.com. Badz sceptykiem!

    Pozdrawiam,
    siwyjohn
    E-1 | HLD-2 | GS-2 ** 14-54/f:2.8-3.5 | 40-150/f:3.5-4.5 ** FL-50 | FP-1
    Praktica Nova B ** Flektogon 20mm/f4 | Tessar 50/f2.8 | Pentacon Electric 100/f2.8 | Sonnar 180/f2.8

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    polska północna
    Posty
    2.514
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria

    - miernik -

    siwyjohn:

    obadalem wlasnie temat i mam szybkie pytanie: ktory miernik chwycic z allegro, zeby wyniki byly w miare realne i zeby podzialal troche? cenowo moze byc jakies 40-50 pln. jest tego w cholere a w temacie zaoferowales pomoc w wyborze - stad moja prosba...

  4. #4
    | OlyJedi Awatar siwyjohn
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Cz-wa, Wa-wa
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Do mierzenia napiecia na akumulatorkach w zupelnosci wystarczy cos takiego:

    https://ssl.allegro.pl/show_item.php?item=83346361

    Za taka cene naprawde jest OK. Najlepiej kup sobie od razu dwa. Mam kilka podobnych od roku i jeszcze zaden nie padl (co najwyzej baterie zdychaja). Ale uwaga - latwo je uszkodzic podlaczajac na zlym zakresie np. do wyzszego napiecia. Sprawdzalem je (przynajmniej jesli chodzi o pomiar napiecia) z duzo bardziej profesjonalnym sprzetem i wcale zle nie wypadaja - mieszcza sie w specyfikacji. Posiadanie wiekszej ilosci jest o tyle dobre, ze jesli cos jest z jednym nie tak to mozesz uzyc nastepnego, lub mierzyc kilka wielkosci jednoczesnie (np. prad i napiecie ladowania).

    Jesli chcesz mierzyc dokladniej to juz niestety cena pojdzie ostro w gore, jesli dokladnosc ma wzrosnac znaczaco - do kilkuset zlotych (te za 30 zeta wcale nie sa dokladniejsze, maja tylko szersze zakresy pomiarowe). Do sprawdzania akusiow naprawde nic wiecej nie potrzeba. Pamietaj tylko, zeby mierzyc na jak najmniejszym zakresie, np. jesli mierzysz napiecie na ogniwie NiMH, ktore max. moze miec ~1,5V to ustawiasz zakres na 2V.Stosujac sie do tego zminimalizujesz blad pomiaru, ktory nie jest staly w obszarze zakresu - maleje wraz ze zblizaniem sie do jego konca (im blizej jestes z wynikiem konca zakresu tym blad mniejszy).

    W razie problemow - sluze pomoca

    Pozdrawiam,
    siwyjohn
    E-1 | HLD-2 | GS-2 ** 14-54/f:2.8-3.5 | 40-150/f:3.5-4.5 ** FL-50 | FP-1
    Praktica Nova B ** Flektogon 20mm/f4 | Tessar 50/f2.8 | Pentacon Electric 100/f2.8 | Sonnar 180/f2.8

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    polska północna
    Posty
    2.514
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    siwyjohn:

    dzięki za info. raczej nie mam przekonania do rzeczy najtańszych, ale skoro mówisz że toto działa to pewnie zaatakuję...

  6. #6
    ADM Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    2.986
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez KaarooL
    siwyjohn:

    dzięki za info. raczej nie mam przekonania do rzeczy najtańszych, ale skoro mówisz że toto działa to pewnie zaatakuję...
    weź ten najtańszy, sam użytkuje od kilku lat znajomy także i nie ma problemów. Jak na amatorskie zastosowanie jest OK.
    było sobie życie

Podobne wątki

  1. gorące piksele na 800 iso w e-420
    By kristof1979 in forum E-System
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 20.08.10, 01:53
  2. Martwe czy gorące pixele jeszcze raz... :((
    By tomeczeks23 in forum E-System
    Odpowiedzi: 92
    Ostatni post / autor: 26.06.10, 13:47
  3. gorące zdjęcia pożarów
    By maryo in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21.07.06, 14:33
  4. Gorące Pixele w waszych aparatach
    By constrictor in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 5.08.03, 09:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.