Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Podstawy fotografii z Olympus C-765

  1. #1

    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    ŻORY
    Posty
    32
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Podstawy fotografii z Olympus C-765

    Witam serdecznie

    Korzystając z waszej dobroci i chęci pomocy innym, postanowilem że i ja opiszę problem który mnie nurtuje już od dość dawna...Mianowicie:

    Wiadomo iż wraz z kolejnymi robionymi przez nas zdjęciami nasze doświadczenie, wiedza, jak i umiejetnosci w fotografowaniu świata ulegaja polepszeniu...Wiadomo także ze najlepsi fotografowie świata, potrafią zbic wszystkich na kolana swoimi zdjęciami...Jednakże chcialbym zapytac czy zawsze...Chcialbym zapytac na jak wiele moglby sobie pozwolic taki profesjonalista zakladajac ze ma do dyspozycji tylko sprzet typu: Olympus C-765...Ja wlasnie taki posiadam i niestety tak bardzo sie staram wydobyc z niego jakieś pożądne zdjęcia z super głębią kolorów, jednak nie umiem...Gdzie tkwi problem...co nalezy zrobic w takim wypadku by przy pieknej slonecznej pogodzie nasze zdjecie kraobrazu bylo ślicnzie wyraziste i zachowalo jak najlepsza glebie kolorow? Ostatnio dosc duzo czytam o tym...ze odpowiedzialne sa za to przesłona i migawka...No wlasnie czy sa jakies wzglednie stale ustawinia tych komponentow aby zdjecia w w/w sytuacji wychodzily soczyscie i przyciagaly wzrok ogladajacego...Bardzo prosze...jeżeli nie sprawi to Wam kłopotu, o przyblizenie mi tych dylematów...Przypominam tylko iż posiadam sprzet typu OLYMPuS C-765 i byłbym niezmiernie Wam wcdzieczy gdybyście wlasnie pod kątem tego aparatu odpowiedzieli mi na te pytania....!

    Z góry ślicznie dziękuję i bardzo liczę na waszą pomoc!

  2. #2
    | OlyJedi Awatar dka
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Łódź, Radomsko
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    ja mysle, ze przede wszystkim chodzi o praktyke. takze o praktyke bo robiac cos i widzac co sie zrobilo ma sie okreslona wiedze. no i jeszcze do tego dochodzi praktyka. moze i tak przewrotnie odpowiedzialem, ale innej drogi nie ma.

    mysle tez, ze zdjecia spod lapek zawodowcow a obrobka grafiki programami graficznymi, (w tym podkrecanie kontrastu, nasycenia, rozjasnianie obszarow ciemnych, przyciemnianie jasnych) to jeszcze inna sprawa.

    nie stresuj sie i rob zdjecia a potem je analizuj. pozdrowki

  3. #3
    dolby
    Gość
    Tak się składa, że to w głównej mierze "jakość" zdjęcia zależy od człowieka i jego wyczucia... kiedyś widziałem foty robione zwykłą filmową małpą za 50 zł, a naprawdę były świetne.

    Ale oczywiście mając sprzęt klasy Olka C7xx można lepsze i w łatwiejszy sposób uzyskać zamierzone efekty.

    Hmm... z Twojego posta wnioskuję, że niezadawlają cię głównie kolory, nasycenie, itd.
    Proponowałbym spr. ustawienia w menu apratu,czy wsyzstko jest na "0" lub "normal" (SATURATION & SHARPNESS).

    Jeśli tak, tzn. że ze strony aparatu więcej, niż to co zrobi, nie wyciągniesz. Również przesłona wpływu na kolory nie ma, ino na rozdzielczość (oraz oczywiście na GO)
    Poruszyłeś tutaj kwestię krajobrazu... zaleca się tam używać filtru UV, który usunie w pewnym stopniu "mdłość" na zdjęciach, a także można byłoby się pobawić polaryzacyjnym, który lekko podkręca pewne barwy.

    Również efekt końcowy zdjęcia zależy od samego oświetlenia: kierunku padania promieni słoneczny, pory dnia... . Unikaj robienia fot pod słońce, bo szansa, że zrobisz udane zdjęcie jest naprawdę niska. Aparaty cyfrowe, w stosunku do zwykłych filmówek, mają duuużo mniejszą rozpiętość tonalną, więc szybko popadają w skrajnośc: np.: potrafią z jasnego nieba zrobić białe. Poprostu kocham to.

    Gdy już wykonasz fotę, proponuję lekko podkręcić kolory w programie graficznym... .

  4. #4

    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    ŻORY
    Posty
    32
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    No i już dziękuję za cenne wskazówki, które napewno będę chciał wykorzystać w praktyce. Może już dziś Mimo wszystko dalej czekam na jakiś życzliwych forumowiczów, którzy dopiszą tutaj cosik, co mogłoby mi jeszcze w większym stopniu poźniej pomoc!

    Pozdrawiam gorąco!

  5. #5

    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    ŻORY
    Posty
    32
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Szukam i szukam i znaleźć nie mogę.... Może za mało szukam... Chodzi mi o procedure w jakiej wykonuje sie dobre zdjecie portretowe....! Za choinke jasna nie umiem tego zrobic....! Jak wiadomo zdjecie portretowe charakteryzuje sie tym ze cala ostrosc skupia sie na osobie, a tlo za nia jest zamazane lub jednolite...Niestety u mnie tak nie ma Nawet jezeli ustawie funkcje na "portretowe zdjecia" to i tak zaden portret mi nie wychodzi, tylko zwykle zdjecie....Najlepsze z dotychczasowych zdjec ktore udalo mi sie zrobic ale i tak calkiem je zmaralem to zdjecie ponizej....Kompletny niewypał

    http://arturo.serv01.net/olympus/upl...P925002131.jpg

  6. #6
    | OlyJedi Awatar dka
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Łódź, Radomsko
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    a co to za kreseczki po skosie? to jakis efekt fotoszopa, czy sam je porysowales? a moze to rysy na szybie przystanku?

    jesli to rysy na szybie wiec wedlug mnie im wlasnie zrobiles zdjecie portretowe

  7. #7

    Dołączył
    Feb 2005
    Posty
    209
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    ciekawe te rysy
    wygląda trochę jak krople deszczu oświetlone lampą
    ciutkę przyciemne

    jeśli chodzi o rozmywanie tła, to poszukaj na forum o głębi ostrości

    możesz zajżeć np tu

    http://forum.olympus.hat.pl/viewtopi...er=asc&start=0

    jak się okazuje efekt rozmycia tła przy portretac jest trudny do uzyskania w syfrowych kompaktach.

  8. #8

    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    ŻORY
    Posty
    32
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Te rysy to rozpryskajace sie strumienie wody z fontanny Zdjęcie to zrobiłem znienacka, wiec nie moglem dokladnie ustawic sobie kadru Czyli wyszlo ze sportretowane zostaly strumienie wody NIo coz trzeba bedzie probowac dalej....

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2004
    Posty
    549
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Noterek
    Najlepsze z dotychczasowych zdjec ktore udalo mi sie zrobic ale i tak calkiem je zmaralem to zdjecie ponizej....Kompletny niewypał
    A mnie się podoba!
    Nie zawsze zdjęcie wykonane poprawnie techniczne przyciąga wzrok.
    A tu wg mnie jest swój nastrój, nawet w nieostrości.
    Ja bym jeszcze trochę przyciął prawą stronę.

  10. #10

    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Piła
    Posty
    382
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    No dobra.
    "Z kompaktów trudniej uzyskać małą głębię..." - to powtarzamy. OK.
    Chcę rozwiać wątpliwości swoje i innych.

    Dajemy długą ogniskową, otwieramy na maksa przysłonę, ustawiamy się od obiektu tak daleko jak się da, czyli robimy to, co trzeba. A pomimo to nie jest za dobrze z tą małą głębią.
    To co jest tego powodem w kompaktach?
    Przychodza mi do głowy dwa możliwe powody:
    1. bardziej prawdopodobny - wielkość matrycy - to byłoby logiczne bo jej mniejsze rozmiary "wyciągają" znacznie oś ostrości. W lustrzankach i analogach wielkość matrycy, bądz klatki filmu jest jednak znacznie większa
    2. mniej prawdopodobny - zakres ogniskowych oferowanych przez aparat.

    Proszę to rozstrzygnąć.
    C-760, tulejka, UV Hama 390 HTMC, Hama Skylight, Velbon DF-40, lampa Soligor DG-280

Podobne wątki

  1. początki bolesne ;) podstawy
    By marcopolo in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 79
    Ostatni post / autor: 9.05.12, 13:45
  2. podstawy
    By pawe_adam in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14.03.09, 17:23
  3. Oświetlenia w fotografii portretowej - podstawy
    By zbyma72age in forum Studio
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.02.09, 22:26
  4. Podstawy fotografii panoramicznej (z Olympus-em SP-570UZ).
    By zbyma72age in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29.08.08, 00:23
  5. AKADEMIA FOTOGRAFII A OLYMPUS
    By anwas in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11.03.06, 12:32

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.