Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: UV + polar

  1. #1

    Dołączył
    May 2004
    Posty
    85
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    UV + polar

    Kiedys was pytalem w jakich okolicznosciach nalezy a kiedy nie nalezy uzywac filtra polaryzacyjnego. Od tamtego czasu poznalem juz calkiem dobrze dzialanie tego filtra i wyczuwam kiedy powinienem go zalozyc.

    Co do UV jednak to do tej pory w mojej swiadomosci tkwilo przekonanie ze to raczej ochrona polara i nie ma wplywu na jakosc fotki. Moze to troche laickie pytanie ale: Jak to jest z nim na prawde? I dlaczego oba filty nie moga byc uzywane jednoczesnie?

    Bede wdzieczny za wyjasnienia.

  2. #2
    jacek2004
    Gość
    Bo im więcej szkła tym gorzej. Tracimy na rozdzielczości optyki i rodzi się niebezpieczeństwo wewnętrznych odbić światła.
    UV używa się zazwyczaj jako ochrony obiektywu, bo matryce nie są tak czułe na UV jak błona filmowa. Na dobrą sprawę przed zrobieniem fotki powinno się odkręcać wszelkie niepotrzebne i nic nie dające filtry.

  3. #3

    Dołączył
    May 2004
    Posty
    85
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    to wydaje sie logiczne. ja jednak spotkalem sie z kategorycznym zakazem stosowania obu filtrow jednoczesnie.

    np tu:
    http://www.foto-tip.pl/sklep/product...roducts_id=105

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2004
    Posty
    549
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Przypuszczam że powłoki filtrów z zestawu są tak marnej jakości że sprzedawcy postanowili się zabezpieczyć.

    Zapomnieli tylko dodać że "nie stosuje się jednocześnie filtra polaryzacyjnego z filtrem UV" ze sprzedawanego zestawu bo będzie kicha!

    Pozdr!

  5. #5
    jacek2004
    Gość
    Albo z dwoma fitrami robi się winieta gigant.

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2002
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    1.053
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    dziwne, jesli robię fotkę z polarem to zawsze nakręcam go na UV i jakos nie zauwazyłem minusow. Winieta tez nie jest wieksza niz przy jednym a jesli to o tyle ze tego nie zauwazyłem. Z drugiej strony, zawsze mozna probowac sie jej pozbyc.

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2004
    Posty
    549
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Winiety też nie zauważyłem po nakręceniu CPL(B&W) + UV(Hama) (średnica 52mm), ale ostrość i kontrast czasem pogarszają się.

  8. #8

    Dołączył
    May 2004
    Posty
    85
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez qwerty
    dziwne, jesli robię fotkę z polarem to zawsze nakręcam go na UV i jakos nie zauwazyłem minusow. Winieta tez nie jest wieksza niz przy jednym a jesli to o tyle ze tego nie zauwazyłem. Z drugiej strony, zawsze mozna probowac sie jej pozbyc.
    ja jesli juz stosowalem filtry to raczej nakladalem UV na polara. To tez moze miec znaczenie? Zdjecia z polarem tylko w marnych warunkach oswielteniowych wychodzily kiepsko. Zazwyczaj polar poprawial kontrast i nasycenie w moich zdjeciach.

  9. #9

    Dołączył
    May 2004
    Posty
    85
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zdrip
    Przypuszczam że powłoki filtrów z zestawu są tak marnej jakości że sprzedawcy postanowili się zabezpieczyć.

    Zapomnieli tylko dodać że "nie stosuje się jednocześnie filtra polaryzacyjnego z filtrem UV" ze sprzedawanego zestawu bo będzie kicha!

    Pozdr!
    Czy filty Kinga sa marne? Jaki negatywny wplyw moze miec filtr UV na polara albo odwrotnie? jesli swiatlo sloneczne nie niszczy powloki polara to raczej na pewno nie powinien tego zrobic filtr UV. Czy moze zachodzi jakies inne "magiczne" zjawisko?

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2004
    Posty
    549
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Żadnej magii, czysta optyka!

    Chodziło mi o warstwy antyrefleksyjne.
    Im gorsza jakość takiej warstwy, tym więcej światła odbija się od powierzchni filtra. Kiedy mamy 2 filtry, mamy 2 powierzchnie od których można się odbijać.
    I takie (nie raz wielokrotne) odbite światło błąka się w układzie optycznym i psuje obraz.

    Co do Kinga...
    Mam tulejkę Kinga i jest OK. Ale już optyka nie jest warta tyle ile za nią chcą. Mimo że jest tania.
    To tylko moje prywatne zdanie.

    ja jesli juz stosowalem filtry to raczej nakladalem UV na polara. To tez moze miec znaczenie?
    Dla mnie takie tylko znaczenie że lepiej nich UV mechanicznie chroni PL niż odwrotnie.

    Pozdrawiam!

Podobne wątki

  1. m.zuiko 9-18 i polar
    By erol in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 31.07.11, 11:50
  2. Polar a skylight
    By ladyhawke in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 14.09.08, 12:45
  3. Jaki polar?
    By dinx6 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 16.09.07, 18:35
  4. polar do C-5060
    By boogi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 28.09.06, 18:01
  5. polar
    By Zenek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22.05.04, 05:21

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.