Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27

Wątek: Kalibracja AF w E510.

  1. #21

    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    143
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan Zobacz posta
    Jak nabrał wody, to może problem FF/BF w tym egzemplarzu jest indukowany syfem w studni AF?
    Miał już przed. A w moim przypadku FF odkryłem lepsze ostrzenie kiedy AF jedzie od nieskończoności do punktu niż kiedy z bliska do punktu. Tak jakby to silnik w obiektywie szwankował lub zasilanie tego silnika. Tak więc pewnie układ luster nie ma tu nic do powiedzenia.
    Zastanawiam się czy AF wogóle potwierdza ostrość w danym punkcie czy tylko zlicza sobie kroki silniczka (który z różnych powodów może je gubić) do danego miejsca według z góry ustalonego schematu. Wtedy faktycznie Olympus może się poszczycić szybkim AF. To by wyjaśniało fakt, że niektórzy sygnalizowali lepsze działanie AF przy w pełni naładowanej baterii.

  2. #22
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez puchan Zobacz posta
    Miał już przed. A w moim przypadku FF odkryłem lepsze ostrzenie kiedy AF jedzie od nieskończoności do punktu niż kiedy z bliska do punktu. Tak jakby to silnik w obiektywie szwankował lub zasilanie tego silnika. Tak więc pewnie układ luster nie ma tu nic do powiedzenia.
    Zastanawiam się czy AF wogóle potwierdza ostrość w danym punkcie czy tylko zlicza sobie kroki silniczka (który z różnych powodów może je gubić) do danego miejsca według z góry ustalonego schematu.
    AF oparty o detekcję fazy działa do czasu aż dwa pół-obrazy osiągną zbliżone przesunięcia. Dokładność systemu AF opartego o wykrywanie przesunięcia w fazie jest tak duża jak założony przez producenta krążek rozproszenia -> głębia ostrości. Nic dziwnego, że jest różnica w ustawianiu ostrości zależnie od kierunku przesuwania ostrości. Układ wyłącza się po osiągnięciu założonej dokładności (powiedzmy dla uproszczenia, że ostrość jest w granicach GO). Jeżeli masz FF/BF (wynikający zapewne z jakichś niedoskonałości ułożenia lustra lub innych przesunięć związanych z zamoczeniem aparatu) efekt powinien być właśnie taki - większa niedoskonałość, zależnie od tego "z której strony" układ optyczny będzie justowany.
    Z drugiej strony, bardzo wyczulona osoba może obserwować na dokładnym urządzeniu różniące się ustawienia ostrości wynikające z tego, że GO nie jest symetryczne ułożona względem płaszczyzny ostrości.

    Cytat Zamieszczone przez puchan Zobacz posta
    To by wyjaśniało fakt, że niektórzy sygnalizowali lepsze działanie AF przy w pełni naładowanej baterii.
    Podrzuć jakiś link do wypowiedzi niektórych. Gdziekolwiek w necie, chętnie poczytam.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez RadioErewan ; 21.10.09 o 03:22 Powód: Automatyczne scalenie postów
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  3. #23

    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    143
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan Zobacz posta
    AF oparty o detekcję fazy działa do czasu aż dwa pół-obrazy osiągną zbliżone przesunięcia. Dokładność systemu AF opartego o wykrywanie przesunięcia w fazie jest tak duża jak założony przez producenta krążek rozproszenia -> głębia ostrości. Nic dziwnego, że jest różnica w ustawianiu ostrości zależnie od kierunku przesuwania ostrości. Układ wyłącza się po osiągnięciu założonej dokładności (powiedzmy dla uproszczenia, że ostrość jest w granicach GO). Jeżeli masz FF/BF (wynikający zapewne z jakichś niedoskonałości ułożenia lustra lub innych przesunięć związanych z zamoczeniem aparatu) efekt powinien być właśnie taki - większa niedoskonałość, zależnie od tego "z której strony" układ optyczny będzie justowany.
    Z drugiej strony, bardzo wyczulona osoba może obserwować na dokładnym urządzeniu różniące się ustawienia ostrości wynikające z tego, że GO nie jest symetryczne ułożona względem płaszczyzny ostrości.



    Podrzuć jakiś link do wypowiedzi niektórych. Gdziekolwiek w necie, chętnie poczytam.

    Pozdrawiam
    Dzięki za szczegółowy opis. Pewnie tak jest jak piszesz. O tych różnych przyczynach FF czytałem gdzieś na dpreview.com. Jak się na nie natknę do podeślę linki.

  4. #24
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    W labie Olka mają pewnie jakiś przyrząd do justowania tych bolców. Może jakiś rozpierak, który wchodzi w oba bolce po przeciwnych stronach lustra, połączony z bardzo dokładnym systemem pozwalającym na przesuwanie tego zestawu o setne części milimetra?
    Pomyśl sobie, że jak na ZD 50 masz 5 mm FF przy odległości płaszczyzny ostrości 1 m, to zakładając prostą znajomość twierdzenia Talesa, korekta tego zmianą położenia lustra powinna wynieść 1/20 wartości FF/BF. Czyli sporo mniej jak 1 mm. A jak na matówce widać OK, tylko AF się myli, to najpewniej wina jakiejś niedoskonałości lusterka AF, nie lustra głównego. Wtedy albo będzie ostro po AF, ale nieostro na matówce, albo na odwrót. Możesz sobie oczywiście eksperymentować do woli, to twoja zabawka, ja jednak odradzam i tobie i innym, bo pewnie daje się to zrobić bez ingerencji w konstrukcję mechaniczną aparatu, nanosząc jedynie korekty w oprogramowaniu wewnętrznym.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  5. #25

    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    143
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan Zobacz posta
    W labie Olka mają pewnie jakiś przyrząd do justowania tych bolców. Może jakiś rozpierak, który wchodzi w oba bolce po przeciwnych stronach lustra, połączony z bardzo dokładnym systemem pozwalającym na przesuwanie tego zestawu o setne części milimetra?
    Pomyśl sobie, że jak na ZD 50 masz 5 mm FF przy odległości płaszczyzny ostrości 1 m, to zakładając prostą znajomość twierdzenia Talesa, korekta tego zmianą położenia lustra powinna wynieść 1/20 wartości FF/BF. Czyli sporo mniej jak 1 mm. A jak na matówce widać OK, tylko AF się myli, to najpewniej wina jakiejś niedoskonałości lusterka AF, nie lustra głównego. Wtedy albo będzie ostro po AF, ale nieostro na matówce, albo na odwrót. Możesz sobie oczywiście eksperymentować do woli, to twoja zabawka, ja jednak odradzam i tobie i innym, bo pewnie daje się to zrobić bez ingerencji w konstrukcję mechaniczną aparatu, nanosząc jedynie korekty w oprogramowaniu wewnętrznym.

    Pozdrawiam
    Faktycznie, pewnie jest to trudne do zrobienia metodą domową. Ale nikonowcy jakoś to rozpracowali, chociaż szkoda, że nie ma tam jakiegoś forum żeby się dowiedzieć jak komu poszło... 5 mm/1m to nie FF, chciałbym mieć tyle. U mnie w 14-42 jest 15 cm przy 25 cm od punktu ostrzenia. Praktycznie środek karty testowej nawet nie wie, że obok jest GO. Na szczęście nie jest to portretówka i zawsze mam przymknięte do F8 i wtedy jest żyleta.
    Dzięki za porady. Dobrze, że mi śrubokręt nie pasował....
    pozdrawiam

  6. #26
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez puchan Zobacz posta
    Faktycznie, pewnie jest to trudne do zrobienia metodą domową. Ale nikonowcy jakoś to rozpracowali, chociaż szkoda, że nie ma tam jakiegoś forum żeby się dowiedzieć jak komu poszło... 5 mm/1m to nie FF, chciałbym mieć tyle. U mnie w 14-42 jest 15 cm przy 25 cm od punktu ostrzenia. Praktycznie środek karty testowej nawet nie wie, że obok jest GO. Na szczęście nie jest to portretówka i zawsze mam przymknięte do F8 i wtedy jest żyleta.
    Dzięki za porady. Dobrze, że mi śrubokręt nie pasował....
    pozdrawiam
    Przecież kit to nie ustawi ostrości na 25cm...
    Przeczytaj ten manual od testu na FF/BF. Kartka minimum metr od aparatu, statyw, pochylenie aparatu 45*.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  7. #27

    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    143
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan Zobacz posta
    Przecież kit to nie ustawi ostrości na 25cm...
    Przeczytaj ten manual od testu na FF/BF. Kartka minimum metr od aparatu, statyw, pochylenie aparatu 45*.

    Pozdrawiam
    U mnie ustawia. Dzięki FF mam prawie makro. W instrukcji jest minimalna odległość 25 cm ale łapie mi ostrość dosłownie 10 cm przed obiektywem czyli jakieś 17 od matrycy. Żeby sprawdzić 12mm w kicie test robię na 25 cm bo na 100 cm ledwo tą kartę widać.
    Zoomik 70-300 też łapie bliżej ale w granicach z instrukcji.

    Tu link do mojego testu ze starszego wątku (pokazana róźnica w zaleźności od kierunku ustawiania ostrości):
    https://forum.olympusclub.pl/attachm...ntid=11580.jpg

Podobne wątki

  1. E-30 - kalibracja AF działa
    By Legal in forum E-System
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 11.05.11, 11:23
  2. Kalibracja monitora
    By Imil in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 17.05.10, 06:39
  3. Kalibracja AF
    By Czacha in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19.07.09, 10:06

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.