Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: honey comb snoot - zrób sam

  1. #1
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    honey comb snoot - zrób sam

    Lampa błyskowa to jeden z bardziej przydatnych wynalazków fotografii.

    Cała zabawa polega na tym aby taka lampe ujarzmić, poznać a przede wszystkim mieć mozliwość modelowania jej światła.

    Nowoczesne flesze takie jak FL36 dają możliwość regulowania kąta padania światła. wyposażone sa w jakies dyfuzorki mniejsze lub wieksze aby umozliwić rozproszenie światła.

    Wynalazków rozpraszających błysk lampy jest wiele od małych poręcznych dyfuzorów - kupionych, po przez samoróbki wykonane z opakowań po szamponie, pudełek po papierosach czy foliach po czekoladzie
    aż do parasolek, oktaboxów czy wielkich softboxów...

    Nie zawsze chcemy błysk rozproszyc. czasem zachodzi potrzeba skupienia swiatła lampy. tu znów producenci oswietlenia dają nam cały asortyment sprzętu do wyboru.

    Postaram się omówić jeden z chałupniczych sposobów wykonania elementu za pomocą którego mozemy sobie światło z lampy "ujarzmić" i "rzucic na cel " waskim strumieniem.

    Opis ten jest kompilacją opisów znalezionych w internecie. poczynając od najsłynniejszych
    strobbist, lightingmods czy naszych rodzimych stron o podobnej tematyce. studio w plecaku czy inne blogi i strony.

    gdzie się dało zrezygnowałem z tego co wg mnie było złym rozwiazaniem a uszczknąłem to co może byc dobrym rozwiązaniem.

    Zatem zapraszam do tutoriala

    HONEYCOMB SNOOT DIY - STRUMIENICA Z PLASTREM MIODU Zrób To Sam

    1) Co potrzeba

    - Słomki do napojów - grube i czarne. kolor zabarwi nam światlo a tego nie chcemy
    - mikroguma do kupienia w EMPIKACH w dziale papierniczym - rewelacyjny materiał na takie coś
    - taśma dwustronnie klejąca
    - Silikon lub klej - silikon jednak lepszy
    - nozyczki
    - linijka
    - ekierka



    2) Startujemy.

    Pierwsza rzecz jaką musimy ustalić to jaką długość słomek bedziemy używać. im dłuższe słomki tym bardziej skupione swiatło. im krótsze - tym kąta padania większy. to jak mocno bedziemy potrzebowali skupić światło zależy od naszych potrzeb. tu zostawiam pełna dowolność. Prezentowana na zdjęciach długość wydaje się być za wielka potrzebowałem mocnego skupienia więc wykonałem taką strumienicą jednak krótsze słomki wydaje się że będą bardziej uniwersalne.

    Gdy ustalimy juz długość słomki wszystkie nalezy przyciąć do odpowiedniego rozmiaru.



    Przycięte słomki naklejamy na prostopadle (do słomek) ułożony pasek dwustronnej taśmy klejącej. Można to również na początek układać na jednostronnej taśmie - wszystko kwestia gustu.

    szerokość zestawu sklejonych słomek - musi byc taka jak szerokość "palnika" lampy błyskowej. Nie za duża - bo snoot bedzie za wielki i nie za mała bo nie założymy go na lampę.

    Gdy całą dolną warstwę mamy juz ułożoną górną powierzchnię słomek smarujemy silikonem. kolor podobno nie ma znaczenia - ja wybrałem bezbarwny. Zamiast silikonu mozna zastosować klej ale silikon jest lepszy bo elastyczny i giętki a nie kruchy jak większość połączeń klejonych. Rozwiązanie z silikonem to pomysł Jacka Sikory (studio w plecaku) i wydaje się być bardzo trafionym

    tak więc na warste sklejonych slomek znów nakładam prostipadły pasek taśmy dwustronnie klejącej przy każdym końcu słomek a resztę smaruję warstwą silikonu



    Na to nakładam kolejną warstwe słomek tak aby każda słomka z warstwy wyzej wchodziła w zaglębienie miedzy dwiema słomkami z wartswy niżej

    Tak powinny wyglądać sklejone rurki :


    Kolejnym krokiem jest przycięcie mikrogumy oraz delikatne nacięcie nożykiem miejsc w których mikroguma bedzie zginana. Szerokość mikrogumy musi być na tyle duza aby móc owinąć ją wokół lampy błyskowej, zaś długość na tyle duza aby po "obudowaniu" słomek pozostawało jeszcze miejsce na wsunięcie snoota do lampy błyskowej



    oto i gotowy efekt.


    Skoro juz zrobiliśmy strumienicę z plastrem miodu to pojawia si pytanie " No dobra... po co nam to"

    Przykłady wykorzystania i zdjęć - niebawem

  2. #2
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Proszę. gdyby były Pytania - Jakies Wasze przemyślenia - odkrycia śmieszne patenty - piszcie proszę Uzupełnimy wspólnymi siłami...

    Zdjęcia obrazujące po co toto sobie zrobić i cóż to wyczynia ze światłem postaram się wrzucić w przyszłym tygodniu.
    teraz juz nie mam siły

Podobne wątki

  1. m42 do u43 - zrób to sam
    By Janko Muzykant in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12.09.09, 09:14
  2. Spot i snoot, czyli co do czego
    By orwo in forum Studio
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24.05.08, 22:15
  3. Fotograficzne zrób to sam
    By Smerf Maruda in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 6.02.07, 10:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.