Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39

Wątek: Kalibracja monitora

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Kalibracja monitora

    Niedawno uległ awarii mój dotychczasowy monitor crt - lg flatron 700. Do łask więc powrócił używany wcześniej przez około 3 lata philips crt 107e5.
    Naczytałem się w necie o kalibracji i wcześniej ustawiałem tak, by uzyskać efekty najbardziej zbliżone do odbitki (przynajmniej pod względem jasności). Teraz zacząłem czytać na w/w temat i przeglądając paski kalibracyjne z neta z odcieniami szarości mam problem. Jak na jednym wzorcu ustawię chyba w miarę poprawnie to biorąc inny wynika, że muszę dokonać niewielkiej korekty. Porównując zdjecia z labu (bez korekty) do monitora to samo. Róźnice nie są duże, ale jednak.
    W monitorze do ustawienia kolorów mam 4 opcje (mogę skorzystać tylko z jednej):
    - 9300K (odpada),
    - 6500K (raczej najwłaściwsze),
    - sRGB (ponoć też dobre)
    - zdefiniowane (mam do ustawienia nasycenia kolor czerwony, zielony i niebieski).
    Dodatkowo mogę ustawić jasność i kontrast (poza sRGB).
    Zrobiłem tak. Wybrałem 6500K i ustawiłem jasność na 10-20% (w zależności od wzorca) oraz kontrast na około 70%. I chyba tak wydaje się mniej więcej dobrze. Próbowałem też z sRGB, ale w tym przypadku kolory raczej nie różnią się niż przy ustawieniu 6500K. Różnica jest w jasnośći (50%) i kontraście (100%). Obraz jest dużo jaśniejszy niż sobie ustawiłem wg danych powyżej. Próbując dokonać korekty regulacji jasności bądź kontrastu w sRGB wyświetla mi się komunikat, że przechodzę z trybu sRGB do 6500K. Wniosek wyciągnąłem taki, że sRGB ma na stałe ustawione parametry i nic zmieniać nie można (nawet jasności i kontrastu). Ustawienie 6500K to co powyżej, z tym że mogę dokonać regulacji jasności i kontrastu. Trzecie to ustawiam nasycenie trzech kolorów. A co z balansem bieli? Wnioski błędne czy prawidłowe?

    P.s. 1. Czy ktoś wie co oznacza takie oznaczenie na odbitce "A01035-001 0001 NNNN 3 *"? Odbitka z saturna. W MM nie ma z tyłu żadnych oznaczeń. Oznacza to że zdjęcie jest bez korekty kolorystycznej i jasności? Nie pamiętam czy chciałem bez korekty czy coś poprawiali. Z takim oznaczeniem wygląda prawie tak samo na monitorze i odbitce.
    2. Czy idąc do jednego labu i prosząc bez korekty, następnie z tym samym zdjęciem do drugiego można otrzymać wyraźnie różne wyniki. Wg mnie na to wygląda jak oglądam odbitki. Fakt nie te same pliki to są, lecz można mieć taki pogląd. Przygotowałem sobie ponownie kilkanaście plików do zrobienia odbitek i porówniania, lecz wyniki będę miał dopiero w przyszłym tygodniu. Czyli najlepiej trzymać się jednego i mieć nadzieję, że nic nie będą ruszać w maszynie?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar zimny
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    273
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Zamów odbitki bez ingerencji labu w fotkę, czyli ustawienia zapisane w zdjęciu, a nie autokorekta maszyny w labie. Dopiero na podstawie tejże foty ustawiaj.
    OM-D E-M5, 12-50, 45/1.8, E-510 dual kit, 14-54, FL-50,

  3. #3
    dinx6
    Gość
    Żeby nie otwierać nowego wątku, pozwolę sobie podłączyć się pod istniejący. Czy dla monitora 8-bitowego jest sens kupowania kalibratora, np. Pantone Huey Pro? A może coś innego w ludzkiej cenie? Póki co skalibrowałem swojego Flexscana (S2231) metodą falenicką, ale chciałbym go jeszcze trochę udomowić.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dinx6 Zobacz posta
    ...Czy dla monitora 8-bitowego jest sens kupowania kalibratora, np. Pantone Huey Pro?...
    Czy jest sens KUPOWANIA musisz odpowiedzieć sobie sam, na pewno jest sens kalibrowania. No chyba że monitor to któryś z wynalazków typu SuperHiperDuperKontrastMilionDoJednego, którego nie ma sensu nawet oglądać (a co dopiero kupować i kalibrować). A czy Huey czy coś lepszego? Kup najlepszy na jaki Cię stać. A lepiej ten jeszcze trochę lepszy. A najlepiej to taki co umie i monitor, i wydruk...

    PS. Sądząc po parametrach to ips/pva/mva? Trochę bym się bał tego automatu od jasności, ale na pewno warto go skalibrować.
    Ostatnio edytowane przez Ceat ; 25.09.09 o 14:51

  5. #5
    dinx6
    Gość
    Chodziło mi raczej o to, że ośmiobitowy przetwornik jest wąskim gardłem w przypadku dokładnej kalibracji i nie jestem pewien, czy jest sens pakowania kasy. Dodam, że chodzi mi o kalibrację pod LAB w którym drukuję zdjęcia. Własnych wydruków nie robię.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Obawiam się, że Twój lab ma znacznie większy rozrzut naświetleń niż skutki uboczne ośmiu bitów. Nie przesadzajmy, jest wiele czynników dużo bardziej wpływających na wierność kolorów niż subtelne efekty solaryzacji!

    Poszukaj w okolicy kogoś z porządnym sprzętem (chyba ktoś w Krk dysponuje kolorymetrem/spektrometrem aboczym) i się pobaw. Możesz spróbować DM System (http://www.dmsystem.com.pl/), chopaki miłe i może pomogą (pozdrów po znajomości)?

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    sporo ludzi ma kolorymetry spydera, do twoich celów w zupełności wystarczą nawet modele serii 2. W sumie za niecałe 300 zł kupisz sobie co takiego sam, ale nie wiem czy jest sens jesli kalibruje się tylko jeden monitor raz na kilka lat. Gdybym byl z kraka to bym do Ciebie wpadł z kalibratorem, mam kalibrator do monitorów/TV/projektorów i do wydruków i tworzenia profili maszyn drukarskich. Więc mógłbyś sobie to wszystko dograć. Sama kalibracja monitora to za mało jak nie wiesz co z tym zrobi maszyna.

  8. #8
    dinx6
    Gość
    A może mi ktoś wytłumaczyć jak dziecku, czy mój tok rozumowania jest słuszny:

    -kalibrator ustawia mi kolorki
    -kontrast/ jasność ustawiam sam, w zależności od potrzeb
    -wczytuję do PS profil kolorystyczny który dostałem od labu (View> Proof setup)
    -obróbka, wywołanie, pełna (umownie) zgodność kolorystyczna?

    Coś jeszcze? Profilu w Windowsie zmieniać nie muszę, bo fot do druku w nim nie podglądam. Sorry za lamerstwo ale dopiero po zakupie monitora z SPVA zaczęły się schody

    Wcześniej próbowałem ustawiać ręcznie wg. kilku wydruków z labu (zarówno foty jak i tablice kolorów) i najgorszemu wrogowi nie życzę. Dodam tylko, że wszelkie czujki zmieniające mi jasność w zależności od światła w pomieszczeniu już powyłączałem

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Ogólna idea jest taka jak przedstawiłeś, z uściśleniami:
    - kalibrator umożliwia ustalenie temperatury bieli, neutralnej szarości i (co w sumie najważniejsze, i czego raczej bez kalibratora nie zrobisz) linearyzację charakterystyki;
    - jasność ustawia się tak, by była w przybliżeniu zgodna z jasnością odbitki oglądanej w warunkach porównania; oczywiście warunki porównania to zbliżona do ustawionej w monitorze temperatura bieli;
    - kontrast w zasadzie jest nieistotny, bo kalibracja go i tak zjadła (co nie znaczy, że można go ustawić bądźjak);
    - wszystko to działa w miarę dobrze przy -ustalonych- warunkach. To znaczy, że jak masz monitor przy oknie to daj sobie siana . Do porównania kolorów potrzeba dobre źródło oświetlenia odbitki i niewielki wpływ obcego światła na monitor i odbitkę. No i oczywiście dobry profil z LABu!

    Msz masz całkiem dobry monitor (nawet ZA dobry, i stąd problemy), warto powalczyć! Acha, pracuj w przestrzeni Adobe, szkoda kolorków na sRGB.

  10. #10
    dinx6
    Gość
    OK, teraz już kumam. Dzięki Panowie. Plusiki do reputacji lecą ofkorz.

    Jeszcze ostatnie pytanie, czym czysto praktycznie różnią się kalibratory? Rozumiem, że w jakieś najniższe modele np. Spyderów bawić się nie powinienem, ale przeinwestować tez bym nie chciał. Co powinien mieć taki kalibrator, bym był w miarę spokojny o efekt?

    Hm, czemu sugerujesz mi pracę w Adobe RGB skoro różnic gołym okiem (teoretycznie, raczej) nie dostrzegę? sRGB jest węższa, ale... w sumie kalibrator mógłby tu zminimalizować ryzyko wtopy...

Podobne wątki

  1. kalibracja monitora a odbitki
    By soboliero in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 30.12.08, 09:43

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.