Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 39

Wątek: Kalibracja monitora

  1. #11
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dinx6 Zobacz posta
    ...czym czysto praktycznie różnią się kalibratory?...
    W najprostszej wersji kalibrator ma 1 lub 3 fotodiody z filtrami R,G,B, oraz układ pomiarowy przeliczający to co da fotodioda na coś strawniejszego. Tanie i działa jako tako, ale z zasady konstrukcji wynika wrażliwość na charakterystyki barwne luminoforów (w CRT) i filrów/świetlówek/diod w LCD. Jeśli jest dedykowany dla konkretnego monitora może działać nadspodziewanie dobrze. W zasadzie przydatny tylko do monitora. Najtańszy przykład: Spyder.

    W wersji profi jest to regularny spektrofotometr, czyli urządzenie badające widmo w całym zakresie od czerwieni do fioletu, w kilkunastu ... kilkudziesięciu przedziałach. Z zasady dokładniejszy, uwzględnia pogibane ch-ki luminoforów w świetlówkach itd, a więc bardziej uniwersalny i sporo droższy, na ogół umie też zmierzyć transmisyjnie/refleksyjnie oraz ambient czyli oświetlenie otoczenia, a nawet błysk lampy. Najtańszy przykład: ColorMunki.

    Cytat Zamieszczone przez dinx6 Zobacz posta
    ...Hm, czemu sugerujesz mi pracę w Adobe RGB skoro różnic gołym okiem (teoretycznie, raczej) nie dostrzegę? sRGB jest węższa, ale... w sumie kalibrator mógłby tu zminimalizować ryzyko wtopy...
    Bo aparat umie zapewne sporo więcej niż obrezane sRGB, a i masz dobry monitor jeśli wierzyć reklamie producenta (czyli masz na czym oglądać). Spróbuj np intensywnie czerwone róże albo coś żarówiasto zielonego a zobaczysz różnicę. A kalibrator nic nie pomoże na kolory wystające poza obcięty gamut narzucony przez sRGB...
    Ponadto Twój LAB na pewno umie oddać barwy spoza sRGB, a może nawet takie których nie pokaże Twój monitor, lepiej się więc nie ograniczać ciasnym gorsetem.

    NB na temat gamutu (więc i przestrzeni) w jakich należałoby obrabiać zdjęcia też by można dysertację napisać .

  2. #12
    dinx6
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    NB na temat gamutu (więc i przestrzeni) w jakich należałoby obrabiać zdjęcia też by można dysertację napisać .
    Tak, ponieważ nawet tzw. portale specjalistyczne są bardzo mocno w tym temacie podzielone. Jedne twierdzą, że Adobe RGB to niepotrzebna fanaberia, natomiast inne że sRGB to przestrzeń sprowadzająca do jednego poziomu matrycę telefonu komórkowego i specjalistyczny panel i choćby z racji tego nie należy jej używać na poziomie tzw. profesjonalnym. Fakt faktem, że do wyświetlenia Adobe RGB potrzebny jest nieco lepszy sprzęt (a mój, ponoć dobry monitor pokrywa zaledwie 98%) od tego, jaki kupuje przeciętny Kowalski.

    Jednego jestem ciekaw i muszę to sprawdzić, faktycznej różnicy w zdjęciach z ARGB vs sRGB wołanych z RAW'ów.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Niepotrzebna fanaberia to ProPhoto!
    Sprawdź, poszukaj czegoś mocno czerwonego w RAWach i wywołaj tak i tak. Różnica wyraźna.
    98% to nie "zaledwie" ale prawie luksus, a passus o telefonach komórkowych celny.

  4. #14
    dinx6
    Gość
    Mam pytanie do obeznanych z kalibratorami Spyder. Czy zamiast kupować wersję 2 warto dopłacić do wersji 3 Pro? Jednym z atutów nowej maszynki jest szybkość (ustawienie profilu trwa w 2-ce ok 20 minut natomiast 3pro robi to w 5 minut) ale mi specjalnie na tym nie zależy, tak więc?

  5. #15
    Moderator - opiekun giełdy Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Iwo
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.473
    Siła reputacji
    48
    Moja galeria

    Angry

    Hej, właśnie kalibruję swój nowy monitor LCD.
    Szlag mnie powoli trafia, bo zupełnie inaczej wychodzi mi wynik na stronie
    http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/k/0.htm vs http://www.ziolek.pl/kalib/kalibr.html
    Macie jakąś sensowniejszą stronę, lub darmowy program ?
    Sprzedam: Samyang 7,5mm f/3,5,

  6. #16
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Iwo Zobacz posta
    Hej, właśnie kalibruję swój nowy monitor LCD.
    Szlag mnie powoli trafia, bo zupełnie inaczej wychodzi mi wynik na stronie
    http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/k/0.htm vs http://www.ziolek.pl/kalib/kalibr.html
    Macie jakąś sensowniejszą stronę, lub darmowy program ?
    u mnie na obydwu widać to co trzeba, mam skalibrowane urządzeniem, nie na oko

  7. #17
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    mnie wytyczne Jankomuzykanta sie potwierdzaja.Niczym nie kalibrowalem.Tak jak dostalem ,wlaczylem i dziala.

  8. #18
    kowalikster
    Gość
    Jak kalibrować to tylko sprzętowo. Reszta sposobów to raczej znachorstwo.

  9. #19
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Przy okazji zapytam - czy ktoś z okolic śląska ma może kalibrator?
    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

  10. #20

    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    67
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Padło tutaj bardzo ważne zdanie:
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    - kalibrator umożliwia ustalenie temperatury bieli, neutralnej szarości i (co w sumie najważniejsze, i czego raczej bez kalibratora nie zrobisz) linearyzację charakterystyki;
    Przekonałem się o tym przy okazji zmiany karty graficznej. Otóż na GeForce skalibrowałem kolory i różnica była rzeczywiście zauważalna; więcej przejść tonalnych i więcej kolorów (subiektywne odczucie). Po zmianie na Radeona zupełnie inne kolory. Ponowna kalibracja i znów widzę to samo. Czyli na końcowy efekt widoczny na ekranie ma wpływ zarówno monitor jak i karta graficzna. Zatem kalibracja monitora (a de facto ustawień karty graficznej ) po zmianie grafiki jak najbardziej wskazana.

    Cytat Zamieszczone przez NightCrawler Zobacz posta
    Przy okazji zapytam - czy ktoś z okolic śląska ma może kalibrator?
    Mam nadzieję, że Tarn-Góry jeszcze na Śląsku. Co prawda zwykły Spyder2, ale mnie wystarcza. Tyle, że teraz daleeeeeko jestem. Jak możesz poczekać do grudnia to odezwij się na priv.

    Pozdrawiam.

Podobne wątki

  1. kalibracja monitora a odbitki
    By soboliero in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 30.12.08, 09:43

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.