Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 50

Wątek: ZD 50mm portret a ślub

  1. #41

    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tak właśnie myślałem, po przeglądnięciu exif foto z kościołów, robionych 14-54 w 75 % nie przekroczyłem 40 mm. Więc chyba faktycznie 30 mm, choć nie powiem napaliłem się na 50 , ale pewnie i 30 na sale się przyda. Do plenerów mam kity 40-150,70-300, i ewentualnie sigme 70-200 2.8.
    Dzięki za opinie, jak zawsze pomocne.

  2. #42
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Bueto, a właściwie to wiesz co chcesz uzyskać tą jasną stałką?

  3. #43

    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    No pewnie że wiem, np. robienie zdjęć w kościele bez użycia lampy błyskowej, oraz małą GO. Przy 14-54 na 30 mm ma f= 3.0 więc lekka różnica do 1.4 moim skromnym zdaniem oczywiście

  4. #44
    | OlyJedi Awatar rafrog
    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    lubelskie
    Posty
    1.421
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Sigmą na sali nie poszalejesz.
    jedna fotografia jest więcej warta niż tysiąc słów...
    BLOG

  5. #45
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez bueto Zobacz posta
    No pewnie że wiem, np. robienie zdjęć w kościele bez użycia lampy błyskowej, oraz małą GO. Przy 14-54 na 30 mm ma f= 3.0 więc lekka różnica do 1.4 moim skromnym zdaniem oczywiście
    Ile zdjęć zrobisz przy 30 mm bez odwołania się do szerszego bądź węższego kadru?
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  6. #46
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez bueto Zobacz posta
    No pewnie że wiem, np. robienie zdjęć w kościele bez użycia lampy błyskowej, oraz małą GO. Przy 14-54 na 30 mm ma f= 3.0 więc lekka różnica do 1.4 moim skromnym zdaniem oczywiście
    Co do małej GO, to się zgadza. Co do robienia zdjęć bez lampy, to jest to złe zrozumienie jasności szkła. Jasny obiektyw nie wymodeluje światła. Jeśli w kościele lub innym miejscu jest beznadziejne światło zastane to trzeba użyć lampy, niezależnie czy obiektyw i ISO to pociągnie czy nie. Jasny obiektyw nie jest od robienia zdjęć w świetle zastanym, bo zawsze można trafić na jeszcze większą ciemnicę niż do tej pory się spotykało. A co wtedy... szukać obiektywów f/0.95 lub jeszcze jaśniejszych?

    Ogniskowe i przysłona są do tworzenia odpowiedniego klimatu. Przy odpowiednich parametrach, np. 18-28 mm (dla małego obrazka) i f/5.6 można pokazać bliskich sobie ludzi w szerokiej perspektywie rodziny stojącej w tle, a przy 50 czy 85 mm i f/1.8 postarać się ich wyizolować i stworzyć wrażenie intymności. Kwestia jest w tym jakie rodzaju obrazy chcesz pokazać później, a nie czy obiektyw pozwoli na fotografowanie w ciemnościach kościoła bez użycia lampy.

  7. #47
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez bueto Zobacz posta
    No pewnie że wiem, np. robienie zdjęć w kościele bez użycia lampy błyskowej, oraz małą GO. Przy 14-54 na 30 mm ma f= 3.0 więc lekka różnica do 1.4 moim skromnym zdaniem oczywiście
    pamiętaj, że kościół kościołowi nie równy... Gotyk jest ciemny, małe okna z kolorowymi witrażami, ceglane mury, wszystko to powoduje że jest ciemno, nawet z lampą jest trudno bo sklepienie wysokie i ciężko odbić. Romański trochę lepszy więcej światła, kamień jaśniejszy ale tego stylu już niewiele... renesans lepszy, jaśniejszy z tynkami jasnymi w środku... nowoczesne budowle na szczęście, wpuszczają więcej światła i można się tam bawić bez lampy, choć widziałem nie jeden popełniony kościół naśladujący gotyckie budowle i w tedy to już jest masakra... mimo wszystko polecam strobbing... z lampą zdecydowanie lepiej warto jednak wcześniej odwiedzić kościół popróbować a przede wszystkim porozmawiać z księdzem który będzie ślub celebrował, pamiętaj że nie każdy lubi jak mu się lamą po oczach wali... jak robiłem ostatnio kotleta, to miałem farta bo kościół był jaśniutki i w dodatku słońce ładnie zaglądało do wnętrza ale obok była dziewczyna co błyskała lampą... potem rozmawiając z gośćmi słyszałem że się skarżyli że waliła fleszem po oczach...

  8. #48
    | OlyJedi Awatar Czaroz
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    670
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Ja bym powiedzial tak, zalezy jak lezy...
    Ja np duzo bardziej wole jasne SZEROKIE stalki, za to inny moze uwielbiac ciasne dlugie portretowki...
    Pytanie czy nie lepiej 12-60/14-54 jesli nie jestes zdecydowany
    Co do lampy, tak czy siak bedziesz musial przywyknac takze lepiej wczesniej niz pozniej
    Cezary Pawlików
    Ale nie przejmuj się, ja mam tylko 15 lat...
    e400 + OlympusTrip35 + 14-42 + 40-150

  9. #49

    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Panowie, wszyscy macie racje. Ale z takiej dyskusji można wiele się dowiedzieć. Do tej pory ceremonie ślubu robiłem 14 - 54 z założoną FL 50r, kiedy trzeba było to błyskałem kiedy nie to nie błyskałem. Czasem jest od czego odbić, a czasem nie (wtedy zakładam danonka,lub odbijam 20-80),zakupiłem zestawy typu LUMIQUEST PROMAX 5w1,ale jeszcze nie było okazji użyć,jakby ktoś miał doświadczenie w tym to poproszę o kilka słów opinii. A wracając do 30 sigmy 1,4 to chciałem ją jako dodatek, jakby nie było jaśniejsza od 14-54, ale po waszych odpowiedziach zaczynam mieć wątpliwości co do zakupu. Więc brać czy nie,albo inaczej Przyda się czy się nie Przyda i szkoda kasy na tą inwestycje ?

  10. #50
    | OlyJedi Awatar rafrog
    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    lubelskie
    Posty
    1.421
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Przyda się
    jedna fotografia jest więcej warta niż tysiąc słów...
    BLOG

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 6.06.11, 21:03
  2. na ślub z E-500
    By kika in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 27.07.09, 18:23
  3. 14-54mm a 50mm Macro - na 50mm ogniskowej
    By Draxan in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 83
    Ostatni post / autor: 29.06.08, 07:34
  4. Ślub
    By luc4s in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 5.08.07, 00:51

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.