Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Skanowanie przy pomocy aparatu

  1. #1
    | OlyJedi Awatar kapir
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Staszów
    Posty
    192
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Skanowanie przy pomocy aparatu

    Kilka dni temu wywołałem klisze b&w. Ponieważ ostatnio krucho u mnie z dostępem do skanera, a chciałem zrobić sobie cyfrowe wglądówki, zacząłem kombinować jak sfotografować kliszę Okazało się, że to rozwiązanie bardzo proste i skuteczne.
    Wziąłem trochę tektury, zszywacz, taśmę klejącą dwustronną i pakową ,stara matówkę od psixa i zmontowałem akcesorium.
    Okazało się odrobinę za krótkie, więc przedłużyłem je tekturowymi wstawkami, tak aby odległość od filmu wyniosła 15 cm.
    Największy problem miałem z prowadzeniem filmu, najpierw zrobiłem coś na kształt ramek ze skanerów. Niestety po paru próbach tektura straciła sztywność i nie nadawała się do niczego. W końcu wpadłem na pomysł, aby skorzystać z 2 kawałków tektury zszytych razem i wmontowanych w tubus, tak, aby klisza dość swobodnie się w nich poruszała. Urządzenie okazało się dość udane, ale zdarzało się, że klisza się zacinała i trudno ją było wsuwać. Obkleiłem ją więc taśmą samoprzylepną i teraz jest super.

    dla chcących zmontować sobie podobne akcesorium podaję podstawowe wymiary, dla obiektywu ozd 50/2.

    średnica tubusa: 5,5 cm
    odległość od podstawy tubusa do filmu 15 cm
    Całość tubusa 17 cm
    Wewnątrz wkleiłem taśmą dwustronną matówkę od psixa, ale równie dobrze można górną część obkleić kalką.

    Jak fotografuję:
    Zdjęcia negatywów robię montując aparat z przystawką na statywie. Aparat kieruję pionowo w górę na sufit. Obok zainstalowana jest lampa błyskowa metz 54mz4i ustawiona na1/4 mocy, obiekty f5,6. Lampa odbija i rozprasza światło od sufitu, matówka dodatkowo zmiękcza, tak więc skany są równo oświetlone. Ostrość ustawiam na ziarno w trybie LV (olek e-3).

    Jeśli chodzi o jakość, to przystawka daje jakość na poziomie wyższym niż w porównywanym przeze mnie skanem płaszczaka canona 8600f, ustępuje jednak skanerom dedykowanym. Poniżej tekstu prezentuję porównanie z microtekiem 4000f. Skan z microteka został zmniejszony, do rozmiarów zdjęcia z negatywu.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szpej.jpg
Wyświetleń:	427
Rozmiar:	38,1 KB
ID:	20775   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	porownanie.jpg
Wyświetleń:	341
Rozmiar:	290,3 KB
ID:	20776  
    "Jeśli chcesz uniknąć krytyki - nic nie rób, nic nie mów, bądź nikim" (Elbert Hubbard)
    OM-D i OM1n: 12-50 Panas 20/1,7 OZ 50/1,8 OZ 135/3,5 vivitar 28/2,5 metz 54mz4i.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar rodia
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Koszalin
    Posty
    883
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    A jak wychodzą kolorowe zdjęcia na tym cudzie?

  3. #3
    | OlyJedi Awatar kapir
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Staszów
    Posty
    192
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rodia Zobacz posta
    A jak wychodzą kolorowe zdjęcia na tym cudzie?
    Nie wiem. Na razie tylko b&w. Jak pstryknę coś kolorowego to wrzucę.
    "Jeśli chcesz uniknąć krytyki - nic nie rób, nic nie mów, bądź nikim" (Elbert Hubbard)
    OM-D i OM1n: 12-50 Panas 20/1,7 OZ 50/1,8 OZ 135/3,5 vivitar 28/2,5 metz 54mz4i.

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Na FOTO widzę artefakty JPG (kwadraty), więc przypuszczam, że w rzeczywistości jakość jest nieco lepsza?

  5. #5
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Bardzo dobre zdjęcie.

    A i patent ciekawy, może sam spróbuję.
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  6. #6
    | OlyJedi Awatar kapir
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Staszów
    Posty
    192
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Magnesus Zobacz posta
    Na FOTO widzę artefakty JPG (kwadraty), więc przypuszczam, że w rzeczywistości jakość jest nieco lepsza?
    Zapisałem porównanie jeszcze raz, ale z malutką kompresją. W odróżnieniu od poprzedniego zdjęcie negatywu jest nieostrzone.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	porownanie2.jpg
Wyświetleń:	312
Rozmiar:	544,6 KB
ID:	20777  
    "Jeśli chcesz uniknąć krytyki - nic nie rób, nic nie mów, bądź nikim" (Elbert Hubbard)
    OM-D i OM1n: 12-50 Panas 20/1,7 OZ 50/1,8 OZ 135/3,5 vivitar 28/2,5 metz 54mz4i.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    mam taki bajer do Nikonów z serii "łamanych" coolpixów (950/990/995/4500). Sprawdza się nawet nieźle, choć 4MPix (tyle ma najnowszy z tych coolpixów) to jednak trochę malo, ale do szybkiej archiwizacji wystarcza. Mam oryginalny adapter Nikona i o dziwo, nie jest drogi, cos około 200 zł Kolory wychodzą OK, trzeba tylko pamiętać by mieć równomierne i dość mocne oświetlenie. Resztę załatwia konwersja w negatyw (czyli efektem będzie pozytyw) i automatyczny kolor w PSie.
    Ostatnio edytowane przez dzemski ; 12.07.09 o 23:30

  8. #8
    | OlyJedi Awatar kapir
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Staszów
    Posty
    192
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rodia Zobacz posta
    A jak wychodzą kolorowe zdjęcia na tym cudzie?
    Całkiem, całkiem. Przykłady poniżej ...
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	negatyw_fuji_reala.jpg
Wyświetleń:	263
Rozmiar:	188,4 KB
ID:	20802   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pozytyf_agfa_CT_precisia.jpg
Wyświetleń:	264
Rozmiar:	201,8 KB
ID:	20803  
    "Jeśli chcesz uniknąć krytyki - nic nie rób, nic nie mów, bądź nikim" (Elbert Hubbard)
    OM-D i OM1n: 12-50 Panas 20/1,7 OZ 50/1,8 OZ 135/3,5 vivitar 28/2,5 metz 54mz4i.

  9. #9
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria

  10. #10
    | OlyJedi Awatar technik219
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    103
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Proponuję zakopać topór wojenny
    http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=11649

Podobne wątki

  1. OLYMPUS MJU 760 problem z ustawieniami aparatu.POMOCY!!!
    By bobas_tczew in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23.07.07, 17:41
  2. Używanie aparatu przy temp. poniżej 0 st. C
    By Robertus in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 30.01.07, 23:11
  3. Wielka prośba o pomoc przy wyborze aparatu...
    By wodzio in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 26.10.06, 09:29
  4. moja radosna tworczosc przy pomocy c-480
    By Ola26 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 25.05.06, 23:53

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.