Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15

Wątek: Lightroom a Phososhop?

  1. #11
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    LR czy PS?

    LR jest do masowego przetwarzania zdjęć. Przepis na pracę z LR? Importuj folder ze zdjęciami. Przejrzyj serie. Korzystając z dostępnych narzędzi selekcji zaznacz interesujące foty flagą albo kolorkiem. Przefiltruj folder wg kryterium zaznaczenia. Weź pierwsze zdjęcie. Wykadruj, dodaj kontrastu, ujmij ostrości, odrobinę wyprostuj lub na odwrót i następna fota. Oczywiście najnowszy LR ma też proste narzędzie do retuszu i nakładania efektów (kontrast, nasycenie) na wybrane partie obrazu. Wszystkie fotografie obrobione? To zaznacz wszystkie wyselekcjonowane (ctrl+a), ustaw parametry eksportu i idź po coś zimnego do lodówki. I to byłoby na tyle.
    Aha, jeśli masz mało miejsca na dysku na następny folder ze zdjęciami lub skończyłeś już pracować z folderem i nie chcesz do niego wracać w najbliższym czasie, to zrób jego archiwizacje. LR, mówiąc ogólnie, w osobnym katalogu (który później zapiszesz sobie np. na płycie CD/DVD) zapisze wszystkie zdjęcia oryginalne i "polecenia" związane z przetwarzanymi zdjęciami, które zrobiłeś na każdym ze zdjęć. Bo w trakcie ich obróbki nie musisz pamiętać by "zapisywać" efekt obróbki. Program, póki nie usuniesz folderu ze zdjęciami z dysku, będzie pamiętał wszystkie kroki i w każdej chwili pozwoli ci wrócić do samego początku obróbki lub cofnąć się do dowolnego momentu w obróbce. Bo LR nie poprawia oryginału. Program dodaje swego rodzaju warstwy efektów, których bieżący podgląd widzimy na ekranie (trzeba mieć dobrą maszynę by oglądać to w czasie rzeczywistym, ale na słabym sprzęcie też się da). Jedynie po eksporcie pojawiają się pliki, które są już w pełni przetworzone przez program.

    A w PS? Przejrzyj folder z miniaturkami. Jak masz jakąś przeglądarkę, która da radę przeczytać RAWy to zrób prostą selekcje. Do folderu "OK" wrzuć te dobre, a resztę zostaw w oryginalnym folderze. Wczytaj pierwszy plik do PS. Wykadruj, dodaj kontrastu, ujmij ostrości, odrobinę wyprostuj i następna fota... no prawie. Pamiętaj, że trzeba zapisać obróbkę by móc ewentualnie wrócić do przetwarzania. Efekt prac zapisz w formacie psd i przy okazji zrób eksport do jpeg. Niby prościej, ale tylko jeśli przetworzeniu podlega kilka, kilkanaście zdjęć. Są tacy, którzy nie mają wprawy w obróbce i lubią wracać do poprzednich plików. Nie mogą zdecydować się co do ostatecznego kształtu całej serii. Taka obróbka to dla nich katorga i dla nich jest LR.

    Korzystając zarówno z PS jak i LR przy przetwarzaniu przeważnie robimy to z pewnym pomysłem na efekt końcowy. Znając narzędzie jesteśmy w stanie w miarę szybko poradzić sobie z przetwarzaniem nawet sporej ilości zdjęć. Można wspomóc się akcjami, które odciążą nas od pewnych rutynowych zabiegów, które zwykliśmy robić.

    Tak to z grubsza wygląda. A najważniejsza porada to używać takiego programu, który jest wygodny dla użytkownika i który dobrze się zna lub ma się zamiar go dobrze nauczyć. Trzeba wyrobić sobie technikę przetwarzania. Do każdego programu trzeba mieć osobne podejście. Niektórzy zaraz powiedzą, że po co takie armaty, GIMP lub PS Elements wystarczy. I będą mieli słuszność. Bo jeśli go znają i nauczyli się z nim pracować to czego trzeba więcej? Jak to mówią zwycięskiej drużyny się nie zmienia. Można jedynie na bieżąco dopracowywać środowisko pracy i poprawiać swoje umiejętności.

  2. #12

    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Hp Compaq 8710p
    Laptop, ale dosc mocny. 2GHz, 2GB, 256MB video.
    Z photoshopem nie ma problemow, lihgtroom w sumie też dziala, tylko "suwaki" nie działają płynnie no i po minucie wentylatory wyją niemilosiernie

  3. #13
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar paakayttaja
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Rybnik / Jyväskylä
    Posty
    1.092
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Piter_GP Zobacz posta
    Ok, dzieki za odpowiedzi. Na razie wstrzymam sie z zakupem, potestuje na trialu troche.
    Zastanawia mnie tylko, czemu Lightroom w porownaniu z PS tyle zasobow komputera potrzebuje (okropnie muli). Zainstalowalem wersje 2, czy starsze tez są tak zasobożerne?
    Dziwne - mam w tej chwili zaktualizowaną wersję LR i działa poprawnie (laps z 2GB RAM, 1.6 Dual Core).
    Tuulan ja Tuulin tuulinen tuuli tuulee talvella täällä ja tuolla.

  4. #14
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    731
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    U mnie ciekawostka jest, że zdjęcie które obrabiam w LR i później wywołuje jest po otwarciu w PS ciemniejsze i ma mniejsze kontrasty. Czyli zawsze po LR używam jeszcze PSa.

  5. #15
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar paakayttaja
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Rybnik / Jyväskylä
    Posty
    1.092
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Obaj macie coś nie tak z LR Wywalcie wszystko, co jest związane z Adobe Lightroom i spróbujcie od nowa. Mnie LR nie wiesza się nawet w trybie "quiet office" (oszczędny i cichy). Spróbuj wyłączyć auto backup, usuń z pamięci bibliotekę ostatnio przeglądanych zdjęć (w sensie te, które juz dawno nie były w użyciu), etc.

    Zawsze pozostaje jeszcze opcja File->Catalog Settings->Relaunch and Optimize
    Tuulan ja Tuulin tuulinen tuuli tuulee talvella täällä ja tuolla.

Podobne wątki

  1. Lightroom 3.4 vs Raw z XZ-1, EPL1s i E-PL2 !
    By acidmk in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27.04.11, 19:09
  2. Lightroom Presets
    By slawek in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14.04.10, 18:51

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.