Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18

Wątek: Powiekszalnik

  1. #11
    pat.p
    Gość
    Pewnie znajdzie się wielu starszych Kolegów którzy powiedzą, że Krokus czy Opemus to sprzęt, na którym da się zrobić znakomite odbitki, ale słyszałem i czytałem, że do małego obrazka najlepiej brać albo Dursta, albo Leicę.
    Inny komfort pracy, brak konieczności kalibrowania płaszczyzn.

    Pozdrawiam
    Pat

  2. #12
    | OlyJedi Awatar czmielek
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Sierakowice
    Posty
    999
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria
    W kazdym durstcie tak jest ze nie potrzeba kalibracji? Na jakiej zasadzie działa ten patent? No i czy kalibracja reczna jest czasochłonna?

  3. #13
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez czmielek Zobacz posta
    W kazdym durstcie tak jest ze nie potrzeba kalibracji? Na jakiej zasadzie działa ten patent? No i czy kalibracja reczna jest czasochłonna?
    Tzw. "kalibracja" jest niezbędna tylko wtedy, gdy ziarno obrazu nie jest ostre na całej powierzchni obrazu, a powinno być równo ostre, jak i w centrum, jak i w rogach. Jeżeli jednak jest gdzieś nieostre, oznacza to, że płaszczyzna negatywu nie jest równoległa do deski powiększalnika. To jest zależne od precyzji wykonania powiększalnika. Krokusa owszem kalibrowałem - jeden z wariantów zabawy polega na tym, że między kolumną a deską należy umieścić stalową, stabilna podkładkę (grubość 3 - 5 mm, musi być idealnie płaska) wielkości podstawy kolumny, a następnie odpowiednio szlifując deskę pod podkładką (albo w przypadku przegięcia - uzupełnić żywicą epoksydową i doszlifować) doprowadzić do stanu, kiedy płaszczyzna negatywu osiągnie równoległość z deską. Następnie przykręcić śrubami tą podkładkę na stałe. Zabawa jest wyjątkowo czasochłonna. Opemusa już nie regulowałem, był wystarczająco dokładny. Durst jest raczej precyzyjnie wykonany, jednak jedynym Durstem, jakiego używałem, to była taka "kobyła" samobieżna na kółkach, na negatywy 18 x 24 cm.
    Pozdrawiam
    Jack

  4. #14
    | OlyJedi Awatar czmielek
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Sierakowice
    Posty
    999
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria
    Dostałem w prezencie Dursta M305 color z zegarem z lampą i zestawem kuwet. No i nie wiem jak się do niego zabrać. ma ktos może instrukcje do tego cuda może byc w j. ang? Pierwsze pytanko jak w tych obiektywach powiększalnikowych zmienić wartość przysłony bo żadnych pierścieni nie widzę?

  5. #15
    | OlyJedi Awatar dziobolek
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Dublin - Ireland
    Posty
    466
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez czmielek Zobacz posta
    Pierwsze pytanko jak w tych obiektywach powiększalnikowych zmienić wartość przysłony bo żadnych pierścieni nie widzę?
    Hmmm, a powinna być???
    Dawno to było (bardzo dawno) ale, o ile dobrze pamiętam,
    to w żadnym obiektywie powiększalnikowym nie miałem przysłony.
    Ale może się mylę

    Pozdrówka!
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

  6. #16
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dziobolek Zobacz posta
    Hmmm, a powinna być???
    Dawno to było (bardzo dawno) ale, o ile dobrze pamiętam,
    to w żadnym obiektywie powiększalnikowym nie miałem przysłony.
    Ale może się mylę

    Pozdrówka!

    Dawno i w obiektywach do krokusow byla zmiana z 5,6 na 8.Janpol chyba juz nie mial ,a moze tez juz nie pamietam

  7. #17
    | OlyJedi Awatar dziobolek
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Dublin - Ireland
    Posty
    466
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Dawno i w obiektywach do krokusow byla zmiana z 5,6 na 8.Janpol chyba juz nie mial ,a moze tez juz nie pamietam
    Pogrzebałem trochę i... starość nie radość, posiadany Janpol Color ma przysłonę.
    Na początku pracowałem na b. starym Krokusie, potem moja ukochana sprezentowała mi
    Opemus 6a + Głowica Meopta Color. Po prostu nie pamiętam bym korzystał z przysłony

    Pozdrówka!
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

  8. #18
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Dawno i w obiektywach do krokusow byla zmiana z 5,6 na 8.Janpol chyba juz nie mial ,a moze tez juz nie pamietam
    Mirek: Janpol miał przysłonę, ale specyfika pracy filtrów w nim wymagała pracy przy otwartej przysłonie. Przymykać można było przy zdjęciach cz-b...
    Porządne obiektywy powiększalnikowe zawsze mają przysłonę --ja nie znam wyjątków...
    (Zaczynałem naukę koloru na Janpolu, ale szybko zmieniłem na pierwszą głowicę PZO, która była bardzo wymyślna technicznie, ale pracowała w połączeniu z kondensorem --czyli nie była typu dyfuzyjnego jak w czeskich Magnifaxach -Opemusach i włoskich Durstach)
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 17.07.10 o 14:52

Podobne wątki

  1. Powiekszalnik 6x6
    By Pawell31 in forum Ciemnia analogowa
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 3.11.08, 21:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.