Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Profile monitorów, kalibracja i o co tu chodzi.

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria

    Profile monitorów, kalibracja i o co tu chodzi.

    Napisał w odpowiedzi na moją prośbę o profil monitora Dzemski:
    "Ceat, nic to przecież nie da, poniewaz profil działa tylko z danym egzemplarzem monitora. Pomiędzy monitorami są takie różnice, że możesz widzieć kompletnie inne kolory niż ja."

    Wydaje mi się że warto wyjaśnić o co chodzi z tymi profilami, bo z odpowiedzi wnioskuję że się nie zrozumieliśmy. Może też te kilka słów wyjaśni sprawę innym Forumowiczom.

    W pewnym uproszczeniu: profil monitora (skanera, aparatu, drukarki, ...) przelicza RZECZYWISTE barwy urządzenia na pewną standaryzowaną przestrzeń barwną, używaną do obliczeń. Mając profil monitora M, kamery K i drukarki D mogę stosując odpowiednie profile zapewnić (w granicach doskonałości technicznej sprzętu), że orginalna seledynowa kreacja Żony zdjęta kamerą K zostanie wiernie odtworzona na monitorze M oraz drukarce D. Mogę też zrobić tzw. softproof, to znaczy na monitorze M pokazać "co by było" gdybym obraz wydrukował na drukarce D. Mając profil monitora N mogę zrobić softproof: na monitorze M zobaczę jak zdjęcie wyglądałoby na monitorze N. Jeśli uzgodnimy jasności i punkt bieli: mojego monitora M, Twojego N, oraz oświetlenia wydruku z drukarki D, to wszystkie te trzy obrazy będą dobrze zgodne kolorystycznie (o ile profile są cacy)!

    Oczywiście wszystko to jest teoria ze swoimi (miejscami potężnymi) ograniczeniami, jednak w pierwszym przybliżeniu daje zdumiewająco dobre wyniki.

    Oczywiście RZECZYWISTE barwy o których wyżej wspominam są też pewnym uproszczeniem, ale nie chcę głębiej wchodzić w teorię.

    Na koniec krótka odpowiedź dla Dzemskiego: mając profil Twojego monitora mogę na SWOIM oprofilowanym monitorze zobaczyć jak dany obraz u CIEBIE wygląda. Zarówno wtedy gdy używasz programu uwzględniającego profil (np. PS), jak i takiego który profile olewa (Paint?). Mimo że to dwa różne (może nawet technologią) monitory. Teoria mówi zresztą, że w pierwszym przypadku te obrazy w prawidłowo skalibrowanych i tak samo ustawionych środowiskach powinny być identyczne...

  2. #2
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    ...mając profil Twojego monitora mogę na SWOIM oprofilowanym monitorze zobaczyć jak dany obraz u CIEBIE wygląda.
    A czy nie jest tak, że jeżeli na swoim monitorze wprowadzisz profil jego monitora to uzyskasz dwa różne obrazy? Chyba, że macie ten sam typ monitora i obydwa są jednakowo skalibrowane.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    A czy nie jest tak, że jeżeli na swoim monitorze wprowadzisz profil jego monitora to uzyskasz dwa różne obrazy? Chyba, że macie ten sam typ monitora i obydwa są jednakowo skalibrowane.
    Nie o to chodzi!. Oczywiście że instalowanie obcego profilu do mojego monitora sensu żadnego nie ma. Ale znając profil obcego monitora mogę określić dwie istotne rzeczy: temperaturę barwową i luminancję tego monitora (tagi 'wtpt' i 'lumi' w profilu). Mogę zatem ustawić swój monitor na analogiczne wartości Tb i Lx; zakładając, że oba monitory są dobrze skalibrowane (i przyzwoitej jakości) otrzymam obraz bardzo podobny do obrazu uzyskanego na obcym monitorze. Przy założeniu, oczywiście, że obaj oglądamy zdjęcie w programach uwzględniających profile.
    Podobnie działa "softproof" - sprawdzenie na monitorze jak będzie wyglądał wydruk na danej maszynie w danych warunkach oświetleniowych.


    Po drugie, znając profil obcego monitora mogę zobaczyć, jak wygląda zdjęcie na tym monitorze w programie NIE KORYGUJĄCYM barw. Wystarczy w tym celu dokonać konwersji "odwrotnej": RGB zdjęcia przez inwersję profilu monitora na PCS, i przez mój profil na mój monitor.

    Mam nadzieję że wyjaśniłem nieporozumienie.

Podobne wątki

  1. Profile ICC
    By AdSR in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 25.10.09, 10:59
  2. Kalibracja AF
    By Czacha in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19.07.09, 10:06

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.