Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: GIMP - baza filtrów z przykładami.

  1. #1
    | OlyJedi Awatar pol189
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    493
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    GIMP - baza filtrów z przykładami.

    Robiąc dziś porządki na dysku, zacząłem przeglądać moje archiwum wtyczek dla GIMPa. Pomyślałem że może kogoś to zainteresować.

    Na początek zrobiłem tablice testową (bardzo proszę nie krytykować doboru zdjęć), na której pokaże działanie poszczególnych wtyczek.
    Oczywiście większość działa automatycznie i nie mamy możliwości ingerencji w ich działanie.

    Wtyczki po rozpakowaniu kopiujemy do katalogów:

    a. LINUX - "/home/katalog-użytkownika/.gimp-2.6/scripts/"
    b. Windows "c:/Documents and Settings/katalog-użytkownika/.gimp-2.6/scripts/"

    Po uruchomieniu programu GIMP wtyczki będą dostępne w zakładce Script-Fu -> silicosaur photofx (dotyczy to pluginów dołączonych w załączniku, jeśli będą występowały zmiany to taka informacja pojawi się w kolejnych postach).

    Wtyczka numer 1 - silicosaur-photofx-crossprocess.scm
    W prosty sposób wykonuje nam tak zwany cross (kolorów) na pliku graficznym.


    Wtyczka numer 2 - silicosaur-photofx-velvia.scm
    Efekt wtyczka ma symulować Film Velvia


    Wtyczka numer 3 - silicosaur-photofx-provia.scm
    Efekt wtyczka ma symulować Film Provia


    B]Wtyczka numer 4[/B] - silicosaur-photofx-portra.scm
    Efekt wtyczka ma symulować Film Portra


    W następnych postach zamieszczę kilka wtyczek do obróbki zdjęć w Czerni i Bieli, nadawania efektu pracy kamery otworkowej itd.
    Jeśli mój pomysł wam się spodoba, to systematycznie poprowadzę ten watek dalej! Wszystkie zamieszczane prze zemnie wtyczki są darmowe i ogólnie dostępne w bazie plug-inów GIMPa.

    Pozdrawiam i życzę udanej zabawy.
    Załączone pliki Załączone pliki
    Ostatnio edytowane przez pol189 ; 15.03.09 o 18:59
    Zapraszam do komentowania moich zdjęć w galerii.
    Taki tam wątek z moimi różnistymi zdjęciami, oraz ślubno plenerowe zmagania.
    Poszukujesz ciekawych wtyczek do GIMPa zajrzyj koniecznie tutaj....

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Pi0trazy
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Łochowo
    Posty
    229
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Świetny pomysł. Dzięki.
    Jest: Białkowy, amatorski system wyzwalania migawki + E-PM2 + mZD 14-42 IIR + mZD 17 f/1.8, mZD 45 f/1.8 + Marumi CPL DHG
    Potrzeby: mZD 25 f/1.8, mZD 12 f/2.0, mZD 14-150 f/4.0-5.6, OM-D E-M5 Mark II wszystko w srebrze
    Marzenie: mZD 12-200 f/3.5-6.3 tylko szkoda, że czarnuch.

  3. #3
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    + rep, bardzo fajne
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar pol189
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    493
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    O jak miło! Watek zaliczył już ponad 150 odwiedzin więc jedziemy dalej....

    Wtyczka numer 4 - diana-holga2b.scm
    Wtyczka symuluje prace prostego aparatu HOLGA. Czym jest HOLGA? Pozwoliłem sobie przytoczyć fragment ze strony lomo.art.pl

    "Obiektyw Holgi jest zupełnym przeciwieństwem tego jak powinien wyglądać wysokiej klasy obiektyw. Wykonany z plastiku, często ze zniekształceniami, sprawia że fotografie mają klimat i nastrój niczym ze snu. Charakterystyczny jest też efekt "winietowania" - obrzeża zdjęcia są dużo ciemniejsze niż jego środek. Korpus aparatu nie jest do końca szczelny co czasem może powodować przedostawanie się światła. Na zdjęciach widoczne jest to w postaci białych smug. Jeśli nie podoba Ci się ten efekt to zawsze możesz użyć nieprzeźroczystej taśmy klejącej, która dla wygody dołączona jest w zestawie. Holga to prawdziwie wredne ustrojstwo jednak gdy uda się ją ujarzmić naprawdę potrafi czynić cuda."


    Plugin jest rozbudowany, pozwala nam na korekcje korekcje miedzy innym rozmycia, zniekształcenia i winiety.
    Po instalacji szukamy go w zakładce Filtry -> Artystyczne
    Życzę udanych eksperymentów, a może ktoś się skusi na zakup aparatu średnioformatowego HOLGA!?

    Załączone pliki Załączone pliki
    Ostatnio edytowane przez pol189 ; 17.03.09 o 21:51
    Zapraszam do komentowania moich zdjęć w galerii.
    Taki tam wątek z moimi różnistymi zdjęciami, oraz ślubno plenerowe zmagania.
    Poszukujesz ciekawych wtyczek do GIMPa zajrzyj koniecznie tutaj....

  5. #5
    | OlyJedi Awatar pol189
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    493
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Teraz coś dla LENIWCÓW, którzy polubili fotografie BW, a nie bardzo lubią się bawić w obróbkę na kanałach

    Wtyczka numer 5 - filtered-bw.scm
    W tyczka symuluje nam prace z 12 kombinacjami filtrów barwnymi wykorzystywanych w fotografii czarno białej.
    Po uruchomieniu programu GIMP wtyczki będą dostępne w zakładce Script-Fu -> Color.
    Poniżej przykład wykorzystania 3 z nich - efekty (w tym przypadku) widoczne głownie na nosie i dłoni.

    Załączone pliki Załączone pliki
    Ostatnio edytowane przez pol189 ; 21.03.09 o 21:04
    Zapraszam do komentowania moich zdjęć w galerii.
    Taki tam wątek z moimi różnistymi zdjęciami, oraz ślubno plenerowe zmagania.
    Poszukujesz ciekawych wtyczek do GIMPa zajrzyj koniecznie tutaj....

  6. #6
    | OlyJedi Awatar pol189
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    493
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    I jeszcze jedna ....

    Wtyczka numer 6 - Noise generator
    Efekt wtyczki ma symulować ziarno filmu.

    W skrócie powiem tak - zainstalowałem 4 dni temu, wtyczka dość rozbudowana dająca bardzo zróżnicowane efekty.
    Dla Windowsa jest gotowa binarka (noise-generator-0.2.5.win32.zip - wystarczy uruchomić), posiadacze Linuksa dostają źródełko do samodzielnej kompilacji (noise-generator-0.2.5.zip oraz poisson-noise-0.1b.zip - konieczna będzie paczka Gimp-dev!!).

    Po instalacji wtyczka bedzie dostępna w menu Filtry -> Szum -> Generator szumu
    Dziś pójdę trochę na łatwizne i zamieszczam zdjęcia pomysłodawcy wtyczki


    Więcej informacji na temat charakterystyki generowanego szumu można znaleźć pod tym linkiem... Gorąco polecam!!!
    Załączone pliki Załączone pliki
    Zapraszam do komentowania moich zdjęć w galerii.
    Taki tam wątek z moimi różnistymi zdjęciami, oraz ślubno plenerowe zmagania.
    Poszukujesz ciekawych wtyczek do GIMPa zajrzyj koniecznie tutaj....

  7. #7
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Powtórz ostatni post - z generowaniem szumu - ale na jakimś reprezentatywnym zdjęciu - jakiś portret BW, albo coś ze streeta...

  8. #8
    | OlyJedi Awatar pol189
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    493
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    Powtórz ostatni post - z generowaniem szumu - ale na jakimś reprezentatywnym zdjęciu - jakiś portret BW, albo coś ze streeta...
    A proszę Cie bardzo.


    Oczywiście jest możliwość ustawiania różnego natężenia szumy w poszczególnych metodach jego generowania i mieszanie ich wyników (wszystko widoczne w oknie podglądu).

    .
    Zapraszam do komentowania moich zdjęć w galerii.
    Taki tam wątek z moimi różnistymi zdjęciami, oraz ślubno plenerowe zmagania.
    Poszukujesz ciekawych wtyczek do GIMPa zajrzyj koniecznie tutaj....

  9. #9
    | OlyJedi Awatar pol189
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    493
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Tym razem jeszcze jedna wtyczka (z bonusem) obrabiająca zdjęcia do B&W

    Wtyczka numer 7 - BW-Film-Simulation-1.1.scm
    Plugin ma na celu odwzorowywać "kolorystykę" B&W różnych filmów marki Agfa, Ilford oraz Kodak (o różnych czułościach). Dodatkowo można wybrać jeden z sześciu filtrów kolorystycznych używanych przy fotografii B&W.

    Tym razem nie zamieszczam przykładów, powiem tylko że dodatkowo możemy użyć:
    - tworzenia nowej warstwy,
    - skorzystać z auto poziomów,
    - zwiększyć lokalny kontrast

    Rozpakowujemy wtyczki do katalogów jak wcześniej, po instalacji wtyczka będzie dostępna w menu Kolory -> BW Film Simulation

    Owocnej zabawy!
    Załączone pliki Załączone pliki
    Zapraszam do komentowania moich zdjęć w galerii.
    Taki tam wątek z moimi różnistymi zdjęciami, oraz ślubno plenerowe zmagania.
    Poszukujesz ciekawych wtyczek do GIMPa zajrzyj koniecznie tutaj....

  10. #10
    | OlyJedi Awatar pol189
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    493
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Wtyczka numer 8 - death-vintage-effect.scm
    Efekt wtyczki ma symulować stary film

    Po instalacji wtyczka będzie dostępna w menu FX-Foundry -> Photo -> Effects -> Vintage Film Effect. Sposób instalacji jak poprzednio.

    Na ostatnim zdjęciu dodatkowo użyłem wtyczki z postu nr 6 - z menu Filtry -> Szum -> Poisson noise


    Pozdrawiam i życzę miłej zabawy.

    .
    Załączone pliki Załączone pliki
    Zapraszam do komentowania moich zdjęć w galerii.
    Taki tam wątek z moimi różnistymi zdjęciami, oraz ślubno plenerowe zmagania.
    Poszukujesz ciekawych wtyczek do GIMPa zajrzyj koniecznie tutaj....

Podobne wątki

  1. Baza stron o fotografii
    By raffii1 in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 2.01.08, 16:56
  2. www.pbase.com - baza testowa sprzętu
    By MirekM in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 3.04.06, 17:55

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.