Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Wątek: E-30 - kalibracja AF działa

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    E-30 - kalibracja AF działa

    Ponieważ dni są krótkie, mało czasu po pracy na zdjęcia i mało światła, a e-30 leży - więc zabrałem się do testów AF wszystkich moich obiektywów.

    Do tej pory mając e-510 skazany byłem na to, co się trafi - jeśli chodzi o ostrzenie AF dla różnych kupowanych obiektywów.
    Zauważyłem czytając forum, że gdy coś nie działa z AF (FF/BF) zwykle staramy się to bagatelizować, jeśli jest mało zauważalne. Dlaczego? Bo gdy jest małe - w granicach błędu drgnienia ręki to faktycznie w porządku. Gorzej, jeśli systematycznie mamy problem z AF i nie wiemy czy słać do serwisu obiektyw czy korpus. Razem też strach, bo jeśli zestroją puszkę z jakimś szkłem, to nigdy nie wiadomo, jak korpus zachowa się z tymi, które niby były w porządku i pozostały w domu. Tym bardziej, że kody serwisu są bardzo enigmatyczne.

    Po zakupie e-30 poczułem się niezwykle komfortowo. Nie chce mi się dokładnie opisywać, jak rozbudowane jest w nim menu kalibracji AF. Poza możliwością zapisania 20 konfiguracji z numerami seryjnymi jest możliwość dostrajania każdego z 11 punktów ostrości w zakresie -20 do +20 i to zarówno w położeniu szerokokątnym, jak i maksymalnego zoomu dla każdej z nich.

    Do rzeczy:
    Na statywie ustawiłem e-30 naprzeciw karty testowej, ostrzenie ustawiłem na jednopunktowe o wąskim zakresie i ostrzyłem po fazie weryfikując na LV wyniki przy powiększeniu 10x. Każdy z obiektywów badałem na skrajnych ogniskowych. Dokonywałem korekt w menu i sprawdzałem efekty.

    Oto wyniki:
    1. ZD 14-42/3.5-5.6 - wide 0 tele 0
    2. ZD 50/2.0 macro - global -1 (leciutki BF)
    3. ZD 70-300/4.0-5.6 - wide +15 (potężny FF) tele 0

    Wnioski:
    - wyciągnijcie sami, ale moim zdaniem nie da się skalibrować z tymi obiektywami (innego niż e-30) korpusu prawidłowo w serwisie bez dostarczenia wszystkich szkieł.
    - implementacja systemu kalibracji AF w korpusie e-30 jest bardzo dobrym pomysłem godnym naśladowania na początek w e-3 a potem w e-xxx przez aktualizacje w firmware.

    Co myślicie o moich wynikach i wnioskach?
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  2. #2
    | OlyJedi Awatar MicSzu
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Wioska
    Posty
    1.189
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Legal Zobacz posta

    Co myślicie o moich wynikach i wnioskach?
    A co tu myslec? jest to ma działac w innych stajniach mają to już od dawna.. i wątpię by zrobili to z firmaware do starszych korpusów.
    E-3,E-510;F8, ZD14-54,S30,ZD40-150,FL50,FL50R,FL36R... i co dalej ? ? ?

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez MicSzu Zobacz posta
    A co tu myslec? jest to ma działac w innych stajniach mają to już od dawna.. i wątpię by zrobili to z firmaware do starszych korpusów.
    Ok. To czemu sztandarowy model Olympusa e-3 tego nie ma?
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  4. #4
    | OlyJedi Awatar MicSzu
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Wioska
    Posty
    1.189
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Legal Zobacz posta
    Ok. To czemu sztandarowy model Olympusa e-3 tego nie ma?
    Bo przygotowali to dopiero do E-30? czymś trzeba kupywac klienta
    E-3,E-510;F8, ZD14-54,S30,ZD40-150,FL50,FL50R,FL36R... i co dalej ? ? ?

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Legal Zobacz posta
    Ok. To czemu sztandarowy model Olympusa e-3 tego nie ma?
    Bo zblizaja sie targi i bedzie:Sztandar E3 wyprowadzic!.Wprowadzic E31-dla amatora,E5-profi E-5S-semi profi.
    Dalej nie pisze ,bo konkurencja czyta.

  6. #6
    EuroLiberty
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Legal Zobacz posta
    Co myślicie o moich wynikach i wnioskach?
    Kalibracja świetnie się sprawdza przy wprowadzaniu korekty dla body oraz obiektywów stało ogniskowych. Przy korygowaniu odchyleń dla obiektywów zoom już jest gorzej. W zasadzie nie ma możliwości wyprowadzenia zoomu na zero. Odchylenia są różne dla różnych zakresów dlatego trzeba uśredniać. Zaś uśrednianie, to kompromis. Zgniły kompromis.

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez EuroLiberty Zobacz posta
    W zasadzie nie ma możliwości wyprowadzenia zoomu na zero.
    To, co piszesz jest smutne i w zasadzie obnaża małość całej technologii produkcji i jakości obiektywów zoom wszystkich stajni (jeśli jest prawdziwe).
    Skąd ta wiedza?
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  8. #8
    EuroLiberty
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Legal Zobacz posta
    To, co piszesz jest smutne i w zasadzie obnaża małość całej technologii produkcji i jakości obiektywów zoom wszystkich stajni (jeśli jest prawdziwe).
    Skąd ta wiedza?
    Nie wiem czy do końca zrozumiałeś. Chodzi o wprowadzenie korekty dla obiektywu z tendencją do BF, FF lub obu razem. Idealne skorygowanie takiego obiektywu jest praktycznie niemożliwe. Tak już jest, że jeśli obiektyw zoom ma tendencję do przekłamywania, to najcześciej dla różnych ogniskowych o różne wartości. Jeśli zatem chciałbyś skorygować przekłamania takiego obiektywu musiałbyś wprowadzić różną korektę dla różnych ogniskowych. Kalibracja implementowana w aparatach polega na wprowadzeniu jednej wartości dla całego zakresu obiektywu. Pozostaje Ci zatem uśrednienie.

  9. #9

    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    24
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez EuroLiberty Zobacz posta
    Nie wiem czy do końca zrozumiałeś. Chodzi o wprowadzenie korekty dla obiektywu z tendencją do BF, FF lub obu razem. Idealne skorygowanie takiego obiektywu jest praktycznie niemożliwe. Tak już jest, że jeśli obiektyw zoom ma tendencję do przekłamywania, to najcześciej dla różnych ogniskowych o różne wartości. Jeśli zatem chciałbyś skorygować przekłamania takiego obiektywu musiałbyś wprowadzić różną korektę dla różnych ogniskowych. Kalibracja implementowana w aparatach polega na wprowadzeniu jednej wartości dla całego zakresu obiektywu. Pozostaje Ci zatem uśrednienie.
    Wydaje mi się, że można wprowadzać korektę dla szerokiego i wąskiego ustawienia obiektywów typu zoom. W instrukcji tak jest napisane.
    Legal, czy możesz to potwierdzić?
    E-510, ZD14-42, ZD40-150, METZ 48-AF1, z50 1,8

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez tomwoj Zobacz posta
    Wydaje mi się, że można wprowadzać korektę dla szerokiego i wąskiego ustawienia obiektywów typu zoom. W instrukcji tak jest napisane.
    Legal, czy możesz to potwierdzić?
    Tak. mogę potwierdzić. Można określić korektę dla konkretnego obiektywu osobno dla minimalnej i maksymalnej ogniskowej, tak jak to musiałem zrobić z moim ZD 70-300.
    Inna rzecz, czy błąd AF występujący np. na początku zakresu i ustępujący stopniowo w kierunku tele ustępuje w danym obiektywie sposób liniowy czy jakiś inny nieprzewidywalny i czy ta korekcja jest w stanie reagować w sposób adekwatny wraz ze zmianą ogniskowej w środkowych punktach zakresu. Z pewnością jest co najwyżej liniowa. Jednak trudno sobie wyobrazić lepszy sposób kalibracji niż to tu zrobiono. Nie wiem jak to wygląda w C i N, ale z tego co wiem od kolegi to był zdziwiony zaawansowaniem tej metodologii w Olympusie. No chyba, że słabo znał własny aparat.
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

Podobne wątki

  1. Kalibracja AF w E510.
    By puchan in forum E-System
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 23.10.09, 13:16
  2. Kalibracja AF
    By Czacha in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19.07.09, 10:06

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.