Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Przysłona, czas naświetlania, GO dla początkujących

  1. #1
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria

    Wink Przysłona, czas naświetlania, GO dla początkujących

    Przysłona fotograficzna – Wikipedia, wolna encyklopedia? - na chłopski rozum: mechanizm z płatków blachy, które znajdują się w obiektywie, pozwala na regulację otworu względnego czyli tego otworu w obiektywie, przez który wpada światło
    Czas naświetlania – Wikipedia, wolna encyklopedia? - na chłopski rozum, czas przez, który pozwalasz, aby do aparatu wpadało światło (czas wykonywania zdjęcia od momentu przyciśnięcia spustu migawki)
    Głębia ostrości – Wikipedia, wolna encyklopedia? - na chłopski rozum: tylko motyw na który ustawisz ostrość jest ostry jak żyleta, jednak niektóre elementy przed nim i za nim będą do pewnego stopnia ostre. Właśnie ten stopień można uznać za głębię ostrości

    Mała literka f zwyczajowo używana jest do oznaczenia otworu względnego przysłony, F natomiast do czasu.

    Ekspozycja równoważna - występuje wówczas, kiedy taka sama ilość światła naświetla film. Jest ona uzyskiwana w wyniku niektórych kombinacji czasu i przysłony np: f/22 przy 1/4, f/16 przy 1/8, f/11 przy 1/15, f/8 przy 1/30, f/5.6 przy 1/60, f/4 przy 1/125, f/2.8 przy 1/250*.

    Jak więc się decydować?
    Duży otwór względny (np. f/2) i krótki czas da nam małą głębię ostrości i zamrozi ruch. Mała głębia ostrości sprawi, że tylko główny motyw będzie ostry. Przy małym otworze względnym (np. f/22) i długim czasie naświetlania uzyskamy dużą głębię ostrości (tak, że elementy tła będą również ostre), ale możemy mieć problem z uchwyceniem "zamrożonego" ruchu.

    Dodatkowo warto przypomnieć, że im dłuższy czas naświetlania, tym większe prawdopodobieństwo, że zdjęcie wykonywane "z ręki" będzie poruszone.

    Sumując - nie ma jednych dobrych parametrów ustawienia czasu i przysłony. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, ilości światła oraz przede wszystkim efektu, jakie chcemy uzyskać. Możemy także skorzystać z programów tematycznych w aparacie, po czym sprawdzić EXIFy naszych zdjęć i zobaczyć, jakie parametry dobiera automatyka. Czym jest EXIF napisałam poniżej.


    PS *Dane zaczerpnięte stąd.
    Ostatnio edytowane przez Ania_ ; 6.01.09 o 16:01
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  2. #2
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    ciąg dalszy...
    Skoro już znamy podstawy, możemy przejść nieco dalej i stwierdzić, że chcielibyśmy wiedzieć jakie parametry ma dane zdjęcie.

    Jak sprawdzić parametry danego zdjęcia?
    Większość interesujących nas danych jest zapisana w postaci EXIF.
    O tym co to jest można przeczytać Exchangeable Image File Format – Wikipedia, wolna encyklopedia.
    Aby je odczytać należy użyć jednego z wielu programów np. darmowego Exif Reader - do pobrania tutaj.

    Dlaczego niektóre zdjęcia są pozbawione parametrów?
    Może to być związane np. chociażby z obróbką zdjęcia. Po jego zmniejszeniu i ponownym zapisaniu, część programów graficznych kasuje EXIF.
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  3. #3

    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    dolnośląskie
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Witam.
    Bardzo interesują mnie takie podstawy fotografii.Obecnie mam Miu740 ale lada dzień kupuję sp-565.Czy ten aparat bedzie mógł robić jakieś przyzwoite makra np. z owadami?
    Byłem na koncercie oddalony od sceny jakieś 25m. dookoła było ciemno natomiast scena była mocno oświetlona. Gdy robiłem zbliżenie i cykałem fotke to uruchamiała się lampa i wszystko było zamglone gdy wyłączyłem lampę to był długi czas naswietlania i osoby wychodziły zamazane.Jak wyłączyć lampę w nocy i sprawić ,żeby czas naświetlania był krótki ?
    Ponoć można to jakoś regulować.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar J.Graph
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Józefów/Warszawa
    Posty
    975
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Orócz wyłączenia lampy podbija sie ISO ... to skraca czas migawki ... lecz zdjęcie traci na jakości ...
    trzeba probować i kombinować ... ewentualnie statyw ale to odpada podczas jakiegoś koncertu ...

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar judasz
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    kraina OZ
    Posty
    1.021
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    polecam ksiazki bryana petersona "czas naswietlania i ekspozycja bez tajemnic "a pozniej juz tylko cwiczyc.
    Z kazdym dniem mojego zycia nieublaganie zwieksza sie liczba tych osob ktore moga mnie pocalowac w d...!
    pozdrawiam reszte !
    http://judasz007.blogspot.com/ ------- www.karolphotography.co.uk

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Maestro1984
    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    373
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez j23z Zobacz posta
    (...)
    Byłem na koncercie oddalony od sceny jakieś 25m. dookoła było ciemno natomiast scena była mocno oświetlona. Gdy robiłem zbliżenie i cykałem fotke to uruchamiała się lampa i wszystko było zamglone gdy wyłączyłem lampę to był długi czas naswietlania i osoby wychodziły zamazane.Jak wyłączyć lampę w nocy i sprawić ,żeby czas naświetlania był krótki ?
    Ponoć można to jakoś regulować.
    (...)
    Jak widać w poradniku - przełączyć na priorytet przysłony i ustawić jak najmniejszą. Dodatkowo można spróbować ustawić punkt pomiaru światła na punktowy.


  7. #7

    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Nowa Ruda
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Przysłona, czas naświetlania, GO dla początkujących

    A ja czytam scotta kellby'ego - krótko ale zawsze celnie napisze w czym rzecz ...

  8. #8
    | OlyJedi Awatar MaciekMG
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    842
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria

    Odp: Przysłona, czas naświetlania, GO dla początkujących

    Cytat Zamieszczone przez Mysikrolik Zobacz posta
    [...]
    Jak sprawdzić parametry danego zdjęcia?
    Większość interesujących nas danych jest zapisana w postaci EXIF.
    O tym co to jest można przeczytać Exchangeable Image File Format – Wikipedia, wolna encyklopedia.
    Aby je odczytać należy użyć jednego z wielu programów np. darmowego Exif Reader - do pobrania tutaj.
    [...]
    Jako dodatek do Firefoxa zainstalowałem FxIF 0.4.5. Po uruchomieniu pojawia się wygodna opcja, kliknięcie prawym przyciskiem myszy na zdjęciu i wybranie opcji 'Informacje FxIF' powoduje pojawienie się okienka z informacjami EXIF, o ile istnieją. W najgorszym przypadku, informacji o programie graficznym użytym do obróbki.

    Ale wielokrotnie pomaga, i to szybko.
    pozdrawiam, Maciek (E-620+ E-PL6 + parę innych rzeczy)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    'Kochana Redakcjo, chcę grać jak Mozart. Jaki fortepian powinienem sobie kupić?'

  9. #9

    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    16
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Lepiej na własnych błędach niż na głupotach z pierwszego postu.

    Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

  10. #10
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez skwara Zobacz posta
    Lepiej na własnych błędach niż na głupotach z pierwszego postu.

    Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
    @skwara , a dokładniej to te głupoty czego dotyczą w tym pierwszym poście ?

    Wysłane z mojego laptopa przy użyciu klawiatury
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 16.03.18 o 20:26
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. czas naświetlania
    By Martucha in forum E-System
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 4.12.10, 19:40
  2. Czas naświetlania
    By lagriotte in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 15.07.09, 22:41
  3. czas naswietlania = 1/f
    By kufu in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.10.07, 00:34
  4. Czas naświetlania w C-725
    By bodek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 6.05.05, 16:28

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.